پس از راه‌ندازی ایتریم ۲.۰، تقدیر شبکه‌های لایه دوم چی خواهد شد؟
پس از راه‌ندازی ایتریم ۲.۰، تقدیر شبکه‌های لایه دوم چی خواهد شد؟

پس از راه‌ندازی ایتریم ۲.۰، تقدیر شبکه‌های لایه دوم چی خواهد شد؟

شبکه‌های لایه دوم وابسته به شبکه اصلی ایتریم که به آن لایه اول می‌گویند، کار می‌کنند. انواع مختلفی از پروتکل‌های لایه دوم در صنعت ارزهای دیجیتل وجود دارد. این پروتکل‌ها در پردازش معاملات به‌نوعی مستقل عمل می‌کنند تا در هر ثانیه بتوانند معاملات بیشتری را با کارمزد کمتری تکمیل کنند. سپس، معاملات تکمیل‌شده در زمانی دیگر در بلاک چین اصلی ایتریم ثبت خواهند شد.

ایتریم احتمالاً تابستان امسال بالاخره به نسخه دوم و مدل اجماع اثبات سهام به‌روزرسانی می‌شود تا مشکلات مربوط به کارمزد بالای خود را حل کند و به همین خاطر بسیاری از فعالان صنعت ارزهای دیجیتل نگران آینده شبکه‌های لایه دوم موجود هستند. با این حال، بسیاری از صاحب‌نظران تصور می‌کنند که ایتریم بعد از راه‌اندازی ایتریم ۲.۰ همچنان به این شبکه‌ها نیاز دارد.

به گزارش کریپتواسلیت، راهکارهای لایه دوم یکی از اولین راه‌حل‌هایی بودند که برای حل مشکلات شبکه ایتریم ایجاد شدند. زنجیره‌هایی مثل پالیگان (Polygon) روزانه ۳ میلیون معامله را پردازش می‌کنند و صدها آدرس را در خود جای داده‌اند.

حال سؤال این است که آیا شبکه‌های لایه دومی مثل آپتیمیزم (Optimism)، بوبا نتورک‌ (Boba Network)، آربیتروم وان (Arbitrum One) و پالیگان بعد از اجرای ادغام (به‌روزرسانی ایتریم به نسخه دوم) دوام می‌آورند؟ در این مطلب، بنیان‌گذاران صنعت وب ۳.۰ نظر خود را درباره انتقال ایتریم به مدل اثبات سهام که یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ ارزهای دیجیتل محسوب می‌شود، توضیح داده‌اند.

راهکارهای لایه دوم؛ یک تعریف کوتاه

شبکه‌های لایه دوم وابسته به شبکه اصلی ایتریم که به آن لایه اول می‌گویند، کار می‌کنند. انواع مختلفی از پروتکل‌های لایه دوم در صنعت ارزهای دیجیتل وجود دارد. این پروتکل‌ها در پردازش معاملات به‌نوعی مستقل عمل می‌کنند تا در هر ثانیه بتوانند معاملاتی بیشتری را با کارمزد کمتری تکمیل کنند. سپس، معاملاتی تکمیل‌شده در زمانی دیگر در بلاک چین اصلی ایتریم ثبت خواهند شد.

اگر انتقال ایتریم به مدل اجماع اثبات سهام به هدف خود برسد و کارمزدها را کاهش و حجم معاملات را افزایش دهد، نیاز سرمایه‌گذاران به پروتکل‌های لایه دوم کاهش می‌یابد. علاوه بر این، فرایند ادغام پتانسیل این را دارد که سازوکار امنیتی شبکه ایتریم را هم بهتر کند.

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار ایتریم، در این باره گفته است:

فرآیند ادغام باعث می‌شود که شبکه ایتریم به کارایی بیشتری دست یابد، بهتر بتواند حملات موجود را کنترل و در صورت وقوع آنها دوباره خود را بازیابی کند.

 

سرنوشت راهکارهای لایه دوم بعد از راه‌اندازی ایتریم ۲.۰

افزایش کارایی ایتریم پس از به‌روزرسانی، ممکن است برای راهکارهای لایه دوم مفید باشد.

آلن چیو (Alan Chiu)، مدیرعامل و بنیان‌گذار راهکار لایه دوم بوبا نتورک، گفته است:

با کارآمدتر شدن لایه اول ایتریم، راهکارهای لایه دوم این بلاک چین علاوه بر حفظ مزایای فعلی خود بسیار کارآمدتر می‌شوند.

گفتنی است که بوبا نتورک یک راهکار لایه دوم ایتریمی است که از مدل آپتیمیستیک (Optimistic) استفاده می‌کند.

هارولد هایت (Harold Hyatt)، مدیر محصول بخش دیفای (DeFi) و دائو (DAO) در شرکت تراس‌توکن (Trusttoken)، در این باره گفته است:

راهکارهای مقیاس‌پذیری مبتنی بر ایتریم با خود ایتریم مقیاس‌پذیرتر می‌شوند. در نتیجه اگر مقیاس‌پذیری ایتریم در آینده بهبود یابد (اشاره به شاردینگ)، راهکارهای لایه دوم هم مقیاس‌پذیرتر می‌شوند. اگر آپتیمیزم ۱۰ برابر سریع‌تر از لایه اول است و سرعت شبکه ایتریم بعد از شاردینگ ۱۰ برابر شود، سرعت آپتیمیزم هم ۱۰۰ برابر خواهد بود.

با بزرگ‌شدن ایتریم نیاز به لایه دوم‌ها بیشتر احساس می‌شود

احمد البلاغی، هم‌بنیان‌گذار پروتکل چندزنجیره‌ای بیکونومی (Biconomy)، توضیح داده است که حتی بعد از ادغام، برای پذیرش بیشتر ایتریم، این بلاک چین باز هم به راهکارهای مقیاس‌پذیر زیادی نیاز دارد. طبق گفته‌های او، حتی با وجود افزایش شهرت ارزهای دیجیتل از سال ۲۰۲۰ پذیرش اصلی آنها همچنان راه زیادی در پیش دارد. داده‌های موجود نیز نشان می‌دهد که در سال جاری تنها ۴ درصد از جمعیت جهان ارز دیجیتل در اختیار دارند.

با افزایش پذیرش ارزهای دیجیتل، تقاضا برای استفاده از شبکه‌هایی مثل ایتریم هم به‌طور تصاعدی افزایش می‌یابد.

پوئاپستر (Poapster)، یکی از اعضای پروتکل هاروست فایننس (Harvest Finance) که در صنعت دیفای فعال است، می‌گوید:

در آینده ایتریم به «لایه تسویه جهانی» تبدیل خواهد شد و تمام زنجیره‌های مختلف لایه دوم و سازگار با ماشین مجازی ایتریم (EVM) هم کار پردازش بیشتر معاملاتی کوچک‌تر را انجام خواهند داد.

در نتیجه، به نظر می‌رسد اکثر فعالان صنعت ارزهای دیجیتل معتقدند راهکارهای لایه دوم ایتریم نقش مهمی در آینده این شبکه دارند. برایان فو (Brian Fu)، یکی از بنیان‌گذاران زدکی‌لِند (zkLend)، نسبت به آینده راهکارهای لایه دوم بسیار خوش‌بین است. گفتنی است این پروتکل یک بازار پول است که از فناوری «Zero Knowledge Proof» یا اثبات «بدون دانایی» استفاده می‌کند.

فو در این باره گفته‌ است:

اکوسیستم‌های لایه دوم به نقطه عطفی برای پشتیبانی از حجم ترافیک و فعالیت شبکه ایتریم رسیده‌اند که به شکل‌گیری یک اثر شبکه‌ای حساس منجر می‌شود. همان طور که داده‌های پلتفرم تجزیه‌وتحلیل ال‌تو‌بیت (L2BEAT) نشان می‌دهد، ارزش کل سرمایه قفل‌شده در پروتکل‌های لایه دوم رشد کرده است و کاربران از قبل مهاجرت به این رول آپ‌ها را آغاز کرده‌اند.

علاوه بر این، او پیش‌بینی کرده است که در آینده شاهد پیدایش یک راهکار «فرا لایه دوم» خواهیم بود. طبق گفته‌های فو، خصوصیات و قابلیت‌های مقیاس‌پذیری فراکتال از این راهکارها پشتیبانی خواهد کرد.

فو در این باره گفته‌ است:

شبکه‌های لایه سوم فرصت فوق‌العاده‌ای برای افزایش مقیاس‌پذیری و ایجاد ارتباطات میان‌شبکه‌ای ایجاد خواهند کرد.

افزایش کاربرد برنامه‌های غیرمتمرکز با به‌روزرسانی ایتریم

پاف (Puff)، یکی از اعضای پلتفرم پیشرو آیرون بنک (Iron Bank)، با توجه به افزایش فرصت‌های کار روی مسئله مقیاس‌پذیری گفته است:

ادغام ما را یک قدم به ظهور شاردچین‌ها می‌کند. طبق پیش‌بینی‌های ما، با اجرای شاردینگ مقیاس‌پذیری و ظرفیت ایتریم بهبود می‌یابد و باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز می‌شود.

استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز به‌طور مستقیم با افزایش مشارکت در شبکه یک ارز دیجیتل ارتباط دارد. یک شبکه غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر و سریع به افراد اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها، هویت و امور مالی خود را بدون وابستگی به نوعی کنترل متمرکز، مدیریت کنند.

تیبو پِریرد (Thibault Perréard)، استراتژیست مجموعه بای‌فراست (Bifrost)، می‌گوید در آینده این راهکارهای لایه دوم هستند که عامل اصلی بروز پتانسیل‌های ایتریم و اجرای واقعی چشم‌انداز صنعت دیفای خواهند بود؛ نه مدل اجماع اثبات سهام.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند اجماع اثبات سهام در مقایسه با اثبات کار کمتر به محیط‌زیست آسیب می‌رساند، اما دلایل زیادی هم نشان می‌دهند که این نظر صحت ندارد. جالب این است که کریس (Chris)، هم‌بنیان‌گذار شبکه ایدن (Eden)، تصور می‌کند کار ایتریم با مدل اجماع اثبات کار احتمالاً هنوز به‌طور کامل به پایان نرسیده است.

او در این باره گفته‌ است:

پردازش اثبات‌های موردنیاز برای رول آپ‌های مبتنی بر مدل اثبات بدون دانایی (و سایر اپلیکیشن‌های zk) نیاز به محاسبات زیادی دارد. بعد از ادغام چه اتفاقی برای تجهیزات ماینینگ می‌افتد؟ قرار است این دستگاه‌ها بلااستفاده بمانند یا اینکه بازاری برای آنها ایجاد می‌شود تا ماینرها بتوانند مجدداً از پردازنده‌های گرافیکی خود برای ایمن‌کردن شبکه‌های جدید استفاده کنند؟

 

طرفداران اجماع اثبات کار می‌گویند که شبکه‌های لایه دوم بعد از ادغام هیچ هدفی نخواهند داشت و خود ایتریم هم شکست خواهد خورد. افراد دیگری هم مثل تایلر پرکینز (Tyler Perkins)، مدیر اجرایی زدکی‌سینک (zkSync)، باور دارند ادغام بر کار پروتکل لایه‌های دوم تأثیر نمی‌گذارد.

پرکینز در این باره گفته‌‌ است:

ادغام هیچ تأثیری روی پروتکل‌های لایه دوم نخواهد گذاشت. این پروتکل‌ها بیشتر از شاردینگ که بعد از ادغام اجرا می‌شود، تأثیر می‌گیرند؛ چراکه فضای ذخیره‌سازی داده‌های در اختیار رول آپ‌ها را افزایش می‌دهد و باعث رشد چشمگیر توان عملیاتی آنها می‌شود.

اکثر افرادی که در این مطلب با آنها مصاحبه شده است، به‌طور قاطعانه از آینده راهکارهای لایه دوم حمایت کرده‌اند؛ اما وقتی فرایند ادغام در تابستان امسال اتفاق بیفتد، متوجه خواهیم شد که چه کسی پیش‌بینی درستی ارائه کرده بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *