ارز دیجیتل USD Coin چیست؟

ارز دیجیتل USDC را می‌توان یکی از بهترین استیبل کاین‌های موجود در بازار کریپتو دانست. ذخایری که USD Coin برای پشتیبانی رمز ارز خود دارد، به صورت کاملا قانونی و شفاف هستند و از این بابت می‌توان بسیار آسوده خاطر بود.

ارز دیجیتل USDC یک استیبل کاین نسبتا تازه است که به دالر آمریکا گره خورده است. این کاین در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸ با همکاری بین Circle و کاین بیس به بازار آمد. این رمزارز یک استیبل کاین است؛ یعنی قیمت USDC همواره برابر با یک دالر آمریکا است.

به طور خلاصه، USD Coin یک سرویس برای توکنیزه کردن دالرهای آمریکا و تسهیل استفاده آنها از طریق اینترنت و بلاک چین‌های عمومی است. علاوه بر این، توکن‌های USDC را می توان در هر زمان به دالر تغییر داد. اجرای صدور و خرید توکن‌های USDC با قراردادهای هوشمند دارای استاندارد ERC-20 ضمانت می‌شود.

آوردن دالرهای ایالات متحده روی بلاک چین این امکان را می‌دهد که ظرف چند دقیقه آنها را در هر نقطه از جهان بتوان جابجا کرد و ثبات بسیار زیادی برای ارزهای دیجیتل به ارمغان می‌آورد. همچنین USDC فرصتهای جدیدی را برای ترید، قرض، پوشش ریسک و موارد دیگر ایجاد می‌کند.

 

ارز دیجیتل USDC چیست؟

 

Usdc یک استیبل کاین وابسته به دالر آمریکا است که ارزش آن به نسبت ۱:۱ با دالر آمریکا هماهنگ است. برای آنکه هر واحد از این رمز ارز که وارد چرخه مالی ‌شود یک دالر آمریکا به صورت ذخیره برای پشتیبانی آن نگهداری می‌شود. این ذخایر به صورت پولی و اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا به صورت کوتاه مدت تامین می‌شود.

کنسرسیوم Centre که پشت USDC قرار دارد، گفته است که تمامی مقادیر ذخیره این رمزارز توسط موسسات مالی قانون‌گذاری شده نگهداری می‌شود.

این استیبل کاین در ابتدا به صورت محدود در سپتامبر ۲۰۱۸ آغاز به کار کرد. به عبارت ساده ، USD Coin Mantra یا  “پول دیجیتل برای عصر دیجیتل” است، برای جهانی طراحی شده است که معاملات بدون پول نقد در آن رایج می‌شود.

تیم اصلی USD Coin

تیم usdc

USD Coin توسط کنسرسیوم Centre ساخته شده است و در واقع همکاری میان Circle و کاین بیس است. چارچوب فناوری و حاکمیت توسط Centre توسعه یافته است، در حالی که Circle و کاین بیس اولین صادرکنندگان تجاری USDC هستند.

شرکت Circle در سال ۲۰۱۳ توسط جرمی آلیر (Jeremy Allaire ) و شان نویل (Sean Neville) تاسیس شد.

Circle یک شرکت فرستنده رسمی پول است، از این رو فعالیت‌های آن بسیار شفاف است. فرستندگان پول، مشاغل خدمات مالی ایالات متحده هستند که باید قوانین و مقررات فدرال را رعایت کنند. قبل از صدور USDC، قرار دادن مبلغ معادل دالر آن به عهده یکی از شرکای معتبر Circle است. در نتیجه، تمام توکن‌های USDC تنظیم شده، شفاف و قابل اثبات است. علاوه بر این، Circle به عنوان استارت آپ کریپتو با پشتیبانی شرکت گلدمن ساکس شناخته می‌شود.

کاین‌بیس هم که یک صرافی متمرکز شناخته شده در آمریکا است و این صرافی به عنوان تنها صرافی قانون‌گذاری شده در ایالت متحده مشغول به فعالیت است.

در سال ۲۰۲۰، Circle و Coinbase به طور مشترک از بروزرسانی بزرگی در پروتکل USDC و قرارداد هوشمند آن خبر دادند. هدف از این بروزرسانی این است که استفاده از USDC برای پرداخت‌های روزمره، ترید و تراکنش‌های همتا به همتا آسان شود.

USD Coin چگونه کار می‌کند؟

USD coin بدون برنامه تولید نمی‌شود. شرکت Circle، امنیت هر توکن USDC را با یک دالر آمریکا تضمین می‌کند. فرآیند تبدیل دالرهای آمریکایی به توکن های USDC به عنوان توکنیزه کردن شناخته می‌شود.

تبدیل دالر به USDC یک فرایند سه مرحله ای است:

 • کاربر به حساب بانکی صادرکننده توکن، دالر ارسال می‌کند
 • صادرکننده از قرارداد هوشمند USDC برای ایجاد مبلغ معادل USDC استفاده می‌کند.
 • USDC که به تازه گی تولید شده است به کاربر تحویل داده می شود، در حالی که دالرهای جایگزین شده در ذخیره نگهداری می‌شوند.

تحویل USDC به جای دالر به آسانی ساخت توکن است، تنها فرآیند آن معکوس است:

 • کاربر درخواستی را به صادرکننده USDC ارسال می‌کند تا مبلغ معادل دالر را برای توکن‌های USDC پرداخت کند.
 • صادرکننده درخواستی را به قرارداد هوشمند USDC ارسال می‌کند تا توکن‌ها را با دالر مبادله کند و مبلغ معادل آن را از گردش خارج کند.
 • صادرکننده مبلغ درخواستی دالر را از ذخایر خود به حساب بانکی کاربر ارسال می‌کند. کاربر مقدار خالص معادل آن را در توکن‌های USDC ، منهای کلیه هزینه‌های متحمل شده دریافت می‌کند.

بر خلاف محبوب ترین استیبل کاین بازار یعنی تتر (Tether)، سازندگان USD Coin ملزم به ارائه شفافیت کامل و همکاری با طیف وسیعی از موسسات مالی برای حفظ ذخایر کامل معادل ارز فیات هستند. همه صادرکنندگان USDC موظفند به طور منظم منابع دالر خود را که بعدا توسط Grant Thornton LLP منتشر می‌شود، گزارش دهند.

 

چندین مورد استفاده برای ارز دیجیتل USDC گقته شده است. علاوه بر فراهم کردن یک مکان امن برای تریدرهای کریپتو در مواقع تغیرات قیمت، موسسان آن می‌گویند، که با استفاده از USDC می‌توان به کسب و کارها امکان پرداخت از طریق دارایی‌های دیجیتل را داد و همچنین در امور مالی غیرمتمرکز و بازی‌ها نیز از آن استفاده کرد.

مروری بر وایت پیپر USD Coin

در وایت پیپر این پروژه به نکات مختلفی اشاره شده که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • تیم USDC تضمین می‌کند که هر توکن USDC موجود در وبسایت ما، تا ابد با یک دالر بیت کاین یا یک دالر اتر برابری خواهد کرد.
 • USDC برای تازه‌کارهایی طراحی شده که می‌خواهند با امنیت و بدون صرف هزینه‌های بالا، وارد دنیای کریپتوکارنسی شوند.
 • USDC یک توکن دیجیتالی است که ارزش آن برابر یا بیشتر از یک دالر آمریکا است. برخلاف توکن دالری ایالات متحده (USDT)، توکن USDC به طور بالقوه بیش از یک دالر آمریکا ارزش دارد.
 • ماه بعد از ICO، توکن USDC را در یکی از پنج صرافی برتر عرضه خواهیم کرد.
 • توکن USDC با قرارداد هوشمند ERC20 تنظیم شده و در نظر دارد بیشترین سود ترید را در عین کنترل ریسک‌ها فراهم کند.

نحوه استفاده از USD Coin و کاربردهای آن

هر USD Coin نماینده یک دالر آمریکا در بلاک چین اتریوم است. که یک توکن با استاندارد ERC-20 است و با هر برنامه‌ای که از این استاندارد پشتیبانی کند قابل استفاده است.

برای توکنیزه کردن یا خرید USDC با Circle، باید یک حساب کاربری ایجاد کرده، هویت خود را تأیید و به یک حساب بانکی معتبر وصل کنید.

پلتفرم دالر Circle به کاربران امکان می دهد چهار عمل اصلی را انجام دهند:

 • توکنایز کردن دالر
 • خرید USDC
 • انتقال USDC به آدرس های اتریوم سازگار با استاندارد ERC-20
 • برداشت USDC از آدرس های بکس پول اتریوم

Circle برای USDC هیچ کارمزدی برای توکنیزه کردن و خرید خدمات از کاربران نمی‌گیرد، مگر اینکه  ۵۰ دالر کمیسیون برای نقل و انتقالات بانکی نادرست و رد شده وجود داشته باشد. برای عملیات در کاین بیس، کلیه کارمزد‌های USDC به صورت استاندارد اعمال می‌شود. حداقل مبلغ خرید،  USDC ۱۰۰ است. توکن‌ها فقط در روزهای کاری پردازش می‌شوند و این روند تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد.

به طور کلی، موارد استفاده یک استیبل کاین مانند USDC به شرح زیر است:

 • کاهش ارز های دیجیتالی که نقد نمی شوند و تسهیل خرید و فروش ارز های دیجیتل در آینده
 • پرهیز از ابزارها و موسسات مالی سنتی
 • پرهیز از تورم (برای افرادی که در ترکیه یا ونزوئلا زندگی می کنند)
 • ارسال فوری، جهانی، ایمن و کم هزینه
 • خرید اقلام در برنامه‌های غیر متمرکز (Dapp) مختلف کریپتو، صرافی‌ها و بازی‌های مبتنی بر بلاک چین

تفاوت USD Coin و دیگر استیبل کاین ها در چیست؟

 

استیبل کاین ها را می توان در ۴ دسته قرار داد:

 • با وثیقه فیات: شامل کلیه استیبل کاین های وابسته به مقدار فیات می باشد. تمام کاین های با وثیقه فیات متمرکز طراحی شده اند. به طور مثال:
  (Tether (USDT
  (TrueUSD (TUSD
  (Gemini Dollar (GUSD
  (Paxos Standard Token (PAX
  (Digix Gold (DGX
  (USD Coin (USDC
 • با وثیقه کریپتو: اینها استیبل کاین هایی هستند که ارزش آنها به داراییهای کریپتو وابسته است. مثل:
  (Makercoin (MKR & DAI
  (Havven (nUSD & HAV
 • الگوریتمی بدون وثیقه: مدل های اقتصادی مبتنی بر نرم افزار که به دنبال ایجاد ثبات قیمت و هیچ گونه وثیقه به عنوان دارایی ندارند. پروژه هایی مثل:
  Basis
  Kowala
  Fragments
 • هیبرید: استیبل کاین هایی که ترکیبی از رویکردهای ذکر شده در بالا هستند: پروژه هایی مثل: Carbon

USD coin در رده اول کاین های با وثیقه فیات قرار می گیرد و یک استیبل کاین متمرکز است. به طور کلی، تمام پروژه های این دسته با روشی مشابه کار می کنند و تنها تفاوت های جزئی دارند. برجسته ترین آنها (Tether (USDT است که به دلیل امتناع از انجام ممیزی واقعاً شفاف  شناخته می شود و (Digix Gold (DGX که ارزش آن به طلا وابسته است.

بقیه استیبل کاین های با وثیقه فیات، گواهی هایی منظم منتشر می کنند و توسط دالر آمریکا حمایت می شوند. تفاوتهای اصلی میان آنها پیرامون سیاست های کارمزد های آنها و سازمانهای همکار می چرخد، اما مدل کسب و کار، در بیشتر موارد یکسان است.

خرید و نگهداری ارز دیجیتل USDC

همانطور که انتظار دارید، با توجه به اینکه یکی از بنیانگذاران این استیبل کاین یک صرافی است، پس اولین گزینه برای خرید ارز دیجیتل USDC صرافی متمرکز Coinbase است. برای خرید USD Coin همچنین می‌توانید از صرافی‌های متمرکز دیگر مانند Poloniex ، بایننس، OKEx و Bitfinex و همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap استفاده کنید.

از آنجا که USDC یک رمزارز با استاندارد ERC20 است برای نگهداری از آن باید از بکس‌پول‌های اتریوم استفاده کرد. ( از بهترین نمونه‌های می‌توان به لجر، MyEtherWallet و متامسک اشاره کرد)

چه کسانی از ارز دیجیتال  USDC استفاده ‌می‌کنند؟

 

تقریبا تمامی کسانی که در زمینه ارزهای دیجیتل فعال هستند می‌توانند برای فرار از تغیرات بازار و کم کردن کارمزدهای تبدیل رمز ارزها به ارزهای فیات از  USDC استفاده کنند. اما چهار گروه مهم اصلی‌ترین مشتری‌های این ارز دیجیتل هستند.

تریدرهای رمز ارزها

تریدرها همیشه نیاز به یک استیبل کاین قابل اعتماد دارند تا در جریان تغیرات بازار از آن استفاده کنند و مجبور به تبدیل ارزهای خود به ارز دیگر یا ارزهای فیات نباشند

جریان اصلی تجارت

افراد و مشاغل روزمره می‌توانند بدون تغیرات بیت کاین از مزایای ارزهای دیجیتل (سرعت معامله سریعتر و دسترسی جهانی) بهره‌مند شوند. اکنون می توانید بوسیله آن حقوق بپردازید، قرض بگیرید، یا با یک ارز دیجیتل قهوه بخرید و اقتصاد جدیدی از برنامه‌های مالی رمز ارزها را امکان پذیر کنید.

اقتصادهای در حال توسعه

برخی از بازارهای در حال توسعه به طور فزاینده‌ای برای تجارت به ارزهای دیجیتل متکی هستند. استفاده از ارز دیجیتل USDC می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسبی برای این نوع بازارها باشد.

موسسات مالی

شرکت‌های مالی که می‌خواهند وارد دنیای رمزنگاری شوند، برای سرمایه‌گذاری‌های زیاد می‌توانند از یک استیبل کاین که به صورت کاملا قانونی اداره می‌شود با آسودگی بیشتری استفاده کنند.

وضعیت فعلی پروژه

میزان و حجم معاملات روزانه ارز دیجیتل USDC در زمان نگارش این مطلب، بیش از ۱ میلیارد و دویست میلیون دالر است. ارزش بازار این استیبل کاین هم بیش از ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر بوده که با این عدد در رتبه ۱۱ با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتل در وبسایت کاین‌مارکت کپ قرار گرفته است. بیشترین میزان استفاده از USDC نیز مربوط به صرافی متمرکز بایننس است.

USD Coin یک پروژه به سرعت در حال توسعه است که مؤسسات معتبری در پشت آن هستند. از زمان اعلام این پروژه در ماه مه ۲۰۱۸، اکوسیستم آن در حال حاضر به بیش از ۶۰ شریک گسترش یافته است.

برخی از آخرین اخبار پیرامون پروژه USDC درمورد حفظ سطح کنترل پروژه روی ارز دیجیتل پایدار است. ظاهرا، توسعه دهندگان حق دارند در صورت وجود هرگونه ظن استفاده از USD Coin را برای فعالیت های غیرقانونی، آدرس های لیست سیاه و مسدود کردن دارایی ها حفظ کنند. با این حال، بسیاری از استیبل کاین های دیگر نیز بندهای مشابهی دارند. تنها استیبل کاین بدون چنین شرایطی DAI ساخته Maker است.

نتیجه‌گیری

ارز دیجیتل USDC را می‌توان یکی از بهترین استیبل کاین‌های موجود در بازار کریپتو دانست. ذخایری که USD Coin برای پشتیبانی رمز ارز خود دارد، به صورت کاملا قانونی و شفاف هستند و از این بابت می‌توان بسیار آسوده خاطر بود.

البته باید بدانید که USDC یک استیبل کاین متمرکز است که با توجه به امکان ردیابی توکن‌هایش می‌تواند سرمایه شما را مسدود کند و یکی از مهمترین اشکالاتی که تتر و USDC یا هر استیبل کاین متمرکزی دیگری دارند این است که برای فعالیت باید طبق قوانین بین‌المللی پیش بروند تا فعالیت کنند برای همین کار کردن با آنها می‌تواند محدودیت‌هایی داشته باشد که احراز هویت یکی از این محدودیت‌ها است که در مقایسه با کاین‌های غیرمتمرکز که این محدودیت را ندارند، کمی مشکل‌ساز خواهند بود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *