تتر (Tether) چیست؟

کمتر کسی است که نام تتر را نشنیده باشد. حتی ممکن است به دلیل تشابه اسمی ارز دیجیتل تتر را با ایتر اشتباه گرفته باشید. اما تتر چیست ؟ چرا به Tether استیبل کاین می‌گویند ؟ USDT چه تفاوتی با سایر ارزهای دیجیتل دارد ؟ در این مطلب به طور مفصل در مورد اینکه تتر چیست صحبت می‌کنیم و به این ارز دیجیتل از منظرهای مختلف نگاهی می‌اندازیم.

تتر یک ارز دیجیتل و استیبل کاین است، بدین معنا که هر یک Tether با یک دالر آمریکا پشتیبانی می‌شود. استیبل کاین  یا کاین  پایدار در واقع کاین ‌هایی با مقدار ثابت هستند. معمولا اکثر استیبل کاین ‌ها پشتوانه دالر دارند اما برخی از این نوع رمز ارزها با طلا یا کالاهای با ارزش دیگر پشتیبانی می‌شوند. بر اساس چنین ایده‌ای و از طریق توانایی عملیاتی ارزهای دیجیتل ارزش دالر ثابت می‌ماند.

این ارز دیجیتل در ماه جولای ۲۰۱۴ به نام Realcoin راه‌اندازی و نامگذاری شد و سپس در ماه نوامبر همان سال به تتر تغیر نام یافت. صرافی بیتفینکس در سال ۲۰۱۵ این ارز را به پلتفرم خود برای معامله اضافه کرد. این استیبل کاین  امروزه با ارزش بازار بیش از ۷۸ میلیارد دالر و با نام اختصاری USDT، در گردش است..

تتر چیست ؟

تتر (USDT) محبوب‌ترین استیبل کاین  بازار است. برای همین، Tether به یک ارز دیجیتل مهم در بازار ارزهای دیجیتل تبدیل شده است.

با اینکه نقش تتر در بازار رمزارزها اکنون بسیار مهم و ضروری است اما پروژه Tether جنجال‌های زیادی را پشت سر گذاشت تا در جایگاه کنونی قرار گیرد. امروزه، تتر به تأمین نقدینگی و کم شدن ضرر کابران در برابر نوسانات بازار کمک می‌کند. تتر تمام این توانایی‌ها را بدست آورده زیرا یک استیبل کاین  است. اما استیبل کاین  دقیقا چیست؟

می‌توان گفت استیبل کاین  یک ارز دیجیتل است که ارزش آن به کالاهای خارجی وابسته است. مزایای این کاین ‌ها در بازار کریپتو غیرقابل انکار است. مهم ترین مزیت کاین  پایدار این است که سرمایه‌گذاران می‌توانند به عنوان راهی برای فرار از بازارهای نزولی بدون تبدیل دارایی خود به ارزهای فیات، از آنها استفاده کنند.

معمولا ارزش این کاین ‌ها به یک ارز فیات یا دارایی با ارزش وابسته است. در مورد Tether آن ارز فیات، دالر آمریکا است. در اصل، هر یک USDT ارزشی معادل یک دالر دارد و پشتوانه آن دالر است. علاوه بر این، هر کسی می‌تواند هر زمان که بخواهد یک دالر ارز فیات خود را از طریق Tether Unlimited خریداری کند.

چه کسی مسئول این ارز دیجیتلی است؟

توکن های Tether توسط Tether Limited، یک شرکت مستقر در جزایر ویرجین بریتانیا صادر می‌شود. وب سایت تتر می‌گوید که این ارز در هنگ کنگ به ثبت رسیده و با دفاتر گوناگون در ایالات متحده در حال فعالیت است. شرکت مادر بنیانگذار تتر و صرافی بیتفینکس شرکت آیفینکس (iFinex) است. بیتفینکس یک صرافی دیجیتلی در هنگ کنگ است. این صرافی یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتلی در جهان است. ژان ولدر (Ludovicus van der Velde) مدیرعامل هر دو شرکت بیتفینکس و تتر است و فیلیپ پاتر مامور اصلی امورات استراتژیک هر دو شرکت است.

در وایت پیپر تتر نام، بروک پیرس (Brock Pierce)، ریو کالینس (Reeve Collins) و کریگ سلارس (Craig Sellars) به عنوان بنیان‌گذاران آن آورده شده است

چه کسانی از تتر استفاده می‌کنند؟

در واقع می‌توان گفت هر شخصی که امروزه در بازار ارزهای دیجیتل ترید می‌کند با تتر نیز معامله کرده است. کمتر کسی است که برای خرید و فروش بیت کاین  یا سایر ارزهای دیجیتل خود از تتر استفاده نکرده باشد و یا به هنگام دریافت سود از بیت کاین  خود، آن را به تتر تبدیل نکرده باشد. در حال حاضر اکثر صرافی های ارز دیجیتل USDT را در بازار معاملاتی خود دارند و از آنجایی که تتر اولین استیبل کاین  موجود در بازار ارزهای دیجیتل است و افراد زیادی آن می شناسند بیشترین حجم معاملات را در میان سایر استیبل کاین  ها دارد. با توجه به حجم معاملات بالا، شرکت تتر نیز کاین  های بیشتری را به نسبت عرضه و تقاضا وارد بازار می‌کند.

ماتی گرینسپن، تحلیلگر بازار eToro، در پاسخ به این سوال اذعان دارد که:

هر کسی که در صرافی‌های بزرگ معامله می‌کند از تتر استفاده می‌کند.

کاری که صرافی مانند بیتفینکس انجام می‌دهد، نگهداری دارایی مشتریان به صورت USDT به جای دالر آمریکا است. بنابراین اگر کسی بخواهد پول خود را از یک صرافی مانند بیتفینکس دریافت کند و آنها به علت نوسانات شدید بازار شرایط خرید و فروش دیگر ارزهای دیجیتلی را نداشته باشند این داد و ستد از طریق تتر انجام می‌گیرد. بسیاری از صرافی های ارزهای دیجیتل برای کار کردن با بانک های سنتی با مشکلات بسیاری روبرو هستند. بانک هایی که نسبت به ارزهای دیجیتلی بسیار محتاطانه عمل می‌کنند. تتر یک جایگزین پایدار برای دالر است که به علت پایین بودن نوسانات این ارز به صرافی های و کاربران پیشنهاد داده شد.

یکی از منابع موجود در ارزهای دیجیتل که مایل نیست نامی از او ذکر شود، اذعان کرد که:

صرافی هایی که ارزهای دیجیتل مبادله می‌کنند برای قیمت گذاری ارز مد نظر و بدون نیاز به حفظ و نگهداری دالر آمریکا در یک حساب بانکی از تتر استفاده می‌کنند. این امر باعث علاقه ی بسیاری از پلتفرم ها به استفاده از تتر می‌شود، مخصوصا آنهایی که در داد و ستد های خود با مشکلات بسیاری برای حفظ رابطه با بانکهای سنتی روبرو هستند.

وب سایت تتر می‌گوید که تتر به شما این امکان را می‌دهد تا برای ذخیره سازی، ارسال و دریافت توکن های دیجیتل به صورت فرد به فرد، جهانی، سریع و ایمن از این ارز دیجیتل به عنوان جایگزین ارزهای رایج استفاده کنید. نگه داشتن دارایی مشتریان به صورت تتر به این معنی است که صرافی ها می‌توانند هزینه‌ی معاملات را تا زمانی که یک مشتری مایل به دریافت دارایی اش به شکل دالر باشد، کاهش دهند. سپس، تتر را می‌توان با آن دالرها مبادله کرد. معامله گران همچنین از USDT برای حفظ سود خود در زمان نوسانات بازار و همچنین برای نقل و انتقال پول از یک پلتفرم به یک پلتفرم دیگر استفاده می‌کنند.

دلایل اهمیت تتر چیست ؟

تتر یکی از پر‌مصرف‌ترین ارزهای دیجیتل بازار است. زیرا انعطاف پذیری بیشتری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند و به عنوان جایگزین دالر در بسیاری از صرافی‌های محبوب مورد استفاده است.  در ادامه به برخی از دلایلی که تتر را رمزارزی پراهمیت کرده است می‌پردازیم.

استراتژی خروج

نوسانات بازار یک نگرانی عمده در فضای کریپتو است. وقتی خرس‌ها شروع به تسخیر بازار می‌کنند، سرمایه‌گذاران فقط چند گزینه برای بررسی دارند. آنها می‌توانند دارایی خود را بفروشند و دوباره به ارز فیات تبدیل کنند. این فرآیند وقت‌گیر است و بیشترین هزینه‌های ممکن را در بر‌دارد. یا می‌توانند در بازار خرسی بمانند و ضرر و زیان ناشی از آن را تحمل کنند. Tether اما گزینه سوم را به معادله اضافه می‌کند. به تتر تبدیل شوید و از هزینه‌ها و نوسانات خودداری کنید.

کم کردن اختلاف

از آنجا که تتر یکی دیگر از دارایی‌های بلاک چین است، تبدیل از بیت کاین  یا هر رمز ارز دیگری به USDT به راحتی مبادله بیت کاین  با ایتریم است. با استفاده از تتر میتوانید با کمترین میزان اختلاف ارزهای دیجیتل را به یکدیگر تبدیل کنید و از نوسانات بازار در امان باشید.

روش پرداخت

همانند اکثر ارزهای دیجیتل، تتر توانایی استفاده در سیستم‌های معاملاتی بین المللی را دارد. USDT بدون نیاز به تبدیل وجوه یا پرداخت هزینه انتقال اضافی در سراسر جهان قابل ارسال است. نکته این است که ارسال Tether به آسانی بیت کاین  در سطح جهانی است.

حسابداری

یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از Tether به عنوان وسیله پرداخت ، حسابداری است. از زمان پیدایش بیت کاین ، در مورد استفاده از آن به عنوان یک روش پرداخت همیشه موارد گیج کننده بسیاری وجود داشته است. مشاغلی که هزینه کالاها یا خدمات خود را با ارزهای دیجیتل پرداخت می‌کنند، اغلب موظف هستند ارزش پرداخت خود را در برابر دالر آمریکا تخمین بزنند. تتر این نگرانی را برطرف می‌کند، زیرا قیمت آن همیشه برابر ۱ دالر است.

جابه‌جایی پول

تتر انتقال پول نقد واقعی به جای پول نقد دیجیتل را آسان می‌کند. وظیفه اصلی تتر در برخی از مناطق جهان همین کار است. به یاد داشته باشید در برخی از مکان‌ها تبدیل ارزهای دیجیتل به ارز فیات کار دشواری است. در بعضی از کشورها این عمل غیرقانونی است. برای همه این مناطق، تتر یک گزینه هوشمند است. همچنین تتر بر روی بلاکچین های متفاوتی قرار دارد که می‌توان آن را گزینه مناسبی با کارمزد کمتر نسبت به سایر استیبل کاین  ها تبدیل کند.

انواع تتر

منظور از انواع تتر چیست ؟ Tether اکنون در بلاک چین‌های چندین ارز دیجیتل از جمله ایتریم (ETH)، ترون (TRX) و ایاس (EOS) در دسترس است که امکان ایجاد دارایی‌های جدید در بلاک چین آنها را فراهم می‌کند. تتر برای اولین بار توسط لایه امنی بر روی بلاکچین بیت کاین  بالا آمد اما در حال حاضر از تتر امنی به دلیل سرعت کمتر و کارمزد بالا، کمتر استفاده می‌شود. پس تتر در زمان انتشار این مقاله بر روی ۴ بلاک چین قرار دارد.

برای همین با اینکه تتر بر روی چندین بلاک چین قرار دارد اما ماهیت آن هیچ تغییری نکرده است و هر USDT برابر با ۱ دالر است. برای مثال تتر erc20، مربوط به بلاک چین ایتریم بوده و تتر trc20 در بلاک چین ترون استفاده می‌شود. تنها تفاوت آنها مربوط به سرعت انتقال و کارمزد معامله است، زیرا هر بلاک چین با توجه به ویژگی های خود سرعت بالاتر و یا کارمزد کمتری دارد.

تا به امروز، بزرگترین بازار استفاده از USDT در ایتریم است.

خرید و نگهداری تتر

تتر را می‌توانید مانند تمامی ارزهای دیجیتل دیگر خریداری کنید. انواع صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز رمز ارزها برای خرید تتر مناسب هستند و امکان تبادل آنها تقریبا با تمامی ارزهای دیجیتل بازار وجود دارد. از صرافی‌های متمرکز برای خرید تتر می‌توان به بایننس، بیتمکس و کراکن اشاره کرد و صرافی‌های غیر متمرکز زیادی مانند یونی‌سواپ، سوشی‌سواپ و … هم امکان مبادله ارزهای مختلف با تتر را دارند.

برای نگهداری USDT هم می توانید از انواع بکسک پول‌ها استفاده کنید فقط در نظر داشته باشید که تتر شما دارای استاندارد کدام بلاک چین است.

برای مثال می‌توانیم از بکسکپول موبایلی کاین ومی، تحت وب Guarda، بکسکپول دسکتاپ اتومیک و بکسکپول سخت‌افزاری لجر برای نگهداری تتر خود استفاده کنید. البته این‌ها تنها برای مثال آورده شده و بکسکپول‌های بسیار زیادی برای نگهداری USDT وجود دارد. استفاده از کیف پول های سخت افزاری ایمن ترین روش برای نگهداری ارزهای دیجیتل است.

چرا مردم نگران تتر هستند؟

از قدیم بحث های زیادی وجود دارد که تتر به اندازه کاین  هایی که صادر می‌کند پشتوانه مالی و ذخایر کافی ندارد. زیرا تتر در مورد حسابرسی های شرکت خود هیچوقت به طور شفاف صحبت نکرده و اطلاعات دقیقی از آن منتشر نکرده است. گرینسپن بیان کرد:

این ادعا اخیرا در حال رشد است که آنها این ذخایر را ندارند. آنها در مورد میزان و مکانی که این ذخیره‌ی دالری را نگه داری می‌کنند اصلا شفاف نیستند.

نیویورک تایمز در ماه نوامبر گزارش داد:

یک منتقد مصر آنلاین، با نام Bitfinex\\\’ed، چند مقاله بسیار دقیق در مورد Mediumarguing نوشته است که به نظر می‌رسد بیتفینکس کاین  های تتر را غیر مجاز ساخته است تا آنها را برای خریدن و بالا بردن قیمت بیت کاین  استفاده کند.

بسیاری صرافی بیتفینکس را به ایجاد حباب قیمتی بیت کاین  در سال ۲۰۱۷ متهم می‌کنند و معتقدند شرکت تتر و صرافی بیتفینکس با چاپ تتر و توزیع آن در صرافی باعث دستکاری شدید قیمت ها شدند. یک تحلیل آماری ناشناس از Tether که به صورت آنلاین منتشر و در جامعه کاربران ارزهای دیجیتلی پخش شد، ادعا مشابهی را مطرح کرد و گفت:

بسیار بعید است که تتر از طریق هر فرآیند کسب و کار ارگانیک رشد کند، بلکه در پاسخ به شرایط بازار منتشر می‌شود.

این گزارش ادعا می‌کند که توزیع تتر با کاهش قیمت بیت کاین  مطابقت داشته و این نشان می‌دهد که usdt ممکن است برای خرید بیت کاین  ارزان قیمت استفاده شود. تحلیل‌ها می‌گوید توزیع تتر به میزان قابل توجهی بازار را تغییر می‌دهد؛ ۴۸.۸ درصد از افزایش قیمت بیت کاین  در یک دوره مورد مطالعه قرار گرفت، که پس از ورود میزان قابل توجهی تتر به کیف پول بیتفینکس بود.

پوهنتون تگزاس در مقاله ای این نتیجه گیری را تایید می‌کند. دو پوهنتونی که این مقاله را نوشته اند، به فعالیت تتر در دو سال گذشته و به خصوص سال ۲۰۱۷ نگاه کرده و نتیجه گرفتند که الگوهای قیمت بیشتر با این فرضیه ای که Tether برای حمایت از قیمت‌ها و تغییر در قیمت ارزهای دیجیتل مخصوصا بیت کاین  مورد استفاده قرار می‌گیرد در نوسان است. ۸۵۰ میلیون دالر تتر جدید به تنهایی در ماه جنوری ساخته و توزیع شد و بسیاری از افراد در بازار نگران سرعت تولید تتر های جدید بدون وجود مستنداتی مبنی بر اثبات پشتوانه این تتر‌های تولید شده هستند. به منظور اثبات دارایی بانکی، usdt یک سند حسابداری صادر کرد اما یک وکیل به نیویورک تایمز گفته است که:

این سند ثابت نکرد که توکن‌های تتر با دالر حمایت می‌شوند

حسابداران Friedman LLP این سند را تهیه کرده و حسابهای تتر را به طور کامل حسابرسی کرده اند، اما این مساله حل نشده است.

اگر مشکلی در تتر وجود داشته باشد، می‌تواند تاثیرات ناخوشایند گسترده‌ای را برای بازار ارزهای دیجیتلی به علت نقش مهم آن در بسیاری از صرافی‌ها داشته باشد. گرینسپن گفت:

موضوع این است که اخیرا حجم مخالفت‌ها در برابر تتر در حال افزایش است. اگر ذخایر کافی دالر آمریکا وجود نداشته باشد، پس قیمت تتر نباید به دالر آمریکا بستگی داشته باشد و این فقط توسط بازار تعیین خواهد شد.

ترس اصلی از این نکته است که فروپاشی قیمت تتر نیز ممکن است موجب سقوط قیمت بیت کاین  و سایر ارزهای دیجیتلی شود که مردم آن ارزها را با USDT معامله می‌کرده‌اند. اگر تتر از دالر جدا شود، باعث مشکلات بسیاری برای صرافی‌هایی که از آن به عنوان یک میانبر برای بودجه مشتری استفاده می‌کنند، روبرو خواهند شد. این امر به طور بالقوه می‌تواند مسائلی مربوط به نقدینگی را ایجاد کند و در بدترین حالت، آنها را مجبور به جذب سرمایه اضافی کند.

اصلی ترین نگرانی که در خصوص تتر وجود دارد متمرکز بودن آن است. از آنجایی که یک شرکت متمرکز تتر را چاپ می‌کند اگر به دنبال فعالیت در جهان باشد باید قوانین خود را با قوانین کشورها وفق دهد. برای جلوگیری از مسائل قانونگذاری و همچنین پولشویی، تتر در قرارداد هوشمند خود کدی را تعبیه کرده است که هر حسابی را بخواهد می تواند در لیست سیاه خود قرار دهد و تترها را مسدود کند. این سرمایه ها ممکن است هیچوقت آزاد نشوند و کاربر هیچگونه دسترسی به آنها نخواهد داشت. در واقع استفاده از تتر برای کاربران خطرناک است زیرا این شرکت به هر دلیلی می‌تواند حساب کاربران را مسدود کند. غیرمتمرکز بودن یکی از ویژگی های بارزی بود که بیت کاین  به سایر جهان معرفی کرد و افراد فعال در این حوزه به دنبال دنیای آرمانی هستند که واسطه های متمرکز در آن حذف شوند، اما تتر یکی از متمرکزترین ارزهای دیجیتل در این حوزه است.

پاسخ و واکنش تتر به این فرضیه ها چیست؟

Tether Limited تمامی اتهامات علیه آن را رد کرده است و اصرار به دارا بودن ذخایر دالری به عنوان پشتوانه‌ی تمامی تترهای در گردش دارد و اعلام کرد که از این ذخیره‌ی دالری به درستی استفاده می‌شود. این شرکت در بیانیه ای در ماه دسامبر اعلام کرد که از سوالات و شکایات در سراسر جامعه آگاه است اما گفت:

نمی‌تواند اطلاعات زیادی را در مورد تحقیقات در حال انجام فاش کند.

و همینطور بیان کرد که در حال حاضر نمی‌تواند با مشتریان ایالات متحده، usdt داد و ستد کند. این شرکت یک شرکت حقوقی را استخدام کرده است تا اقدام قانونی علیه فردی که کاربر حساب توییتر Bitfinex’ed است، اقدام کند.

تتر در پاسخ به سؤالاتی درباره حسابرسی این شرکت گفت:

ما تأیید می‌کنیم که مسئله مربوط با فریدمن حل شده است. با توجه به فرایندهای بسیار پیچیده ای که فریدمن برای ترازنامه نسبتا ساده تتر انجام داد، مشخص شد که حسابرسی در یک زمان کم غیر قابل دستیابی خواهد بود. تتر اولین شرکتی است که در فضای ارزهای دیجیتلی برای انجام این فرایند و دنبال کردن این سطح شفافیت تلاش می‌کند اما هیچ پیش شرطی برای هدایت فرایند و معیارهایی برای تعیین موفقیت آن وجود ندارد. ما به این روند متعهد هستیم، همانگونه که همواره بوده ایم، ما همچنان به تجهیز کردن موارد گوناگون و بروز رسانی های مختلف در زمان مناسب ادامه خواهیم داد.

این شرکت در پاسخ به شکایت CFTC در قالب ایمیلی به بلومبرگ گفت:

ما به طور منظم مورد تحقیقات و نظارت قانون گذاران قرار می‌گیریم. سیاست کاری ما این نیست که در مورد چنین درخواست‌هایی نظر بدهیم.

مدیر عامل شرکت JL van der Velde در بیانیه ای در رابطه با مقاله آستین پوهنتون تگزاس گفت: نه بیتفینکس و نه تتر هرگز درگیر هرگونه دستکاری در بازار یا قیمت ارزهای دیجیتلی دیگر نیستند. انتشار تتر نمی‌تواند برای افزایش قیمت بیت کاین  یا هر ارز دیجیتلی دیگری در بیتفینکس مورد استفاده قرار گیرد.

با این وجود باز هم شفافیت کافی در زمینه ذخایر دالری تتر وجود ندارد و همچنان بحث هایی در این زمینه وجود دارد.

پیش‌بینی آینده تتر

با توجه به فراز و نشیب‌های اخیر بازار کریپتو، Tether همچنان محبوب است و حجم روزانه آن به میلیاردها دالر می‌رسد. به طور کلی استیبل کاین ‌ها در ماه‌های اخیر به یکی از موضوعات ترند دنیا تبدیل شده است.

بازیگران اصلی در سیاست‌های پولی جهانی شروع به بررسی امکان تقلید از استیبل‌کاین ‌هایی مانند Tether با اصطلاح “ارزهای دیجیتل بانک مرکزی” کرده‌اند. بانک مرکزی اروپا در این حوزه بررسی‌هایی انجام داده است و بانک چین پا فراتر گذاشته و قصد دارد یوان دیجیتل خود را راه اندازی کند.

این امر نشان می‌دهد که تتر رقابت سختی در پیش خواهد داشت. در یک بازه زمانی، Tether بیش از ۹۹٪ از کل بازار استیبل کاین ‌ها را تشکیل می‌داد. اما با گذشت زمان، گزینه‌های دیگری، علاوه بر ارزهای دیجیتلی بانک های مرکزی، به طور پیوسته در حال افزایش است. از رقیبان قدرتمند تتر می‌توان به USDC توسط کاین ‌بیس و BUSD بایننس اشاره کرد که هر دو توسط صرافی های بزرگ کریپتو ایجاد شده‌اند و همچنین نمی‌توان از DAI که توسط MakerDAO ارائه شده و مشهورترین استیبل کاین ‌ غیرمتمرکز است نیز به آسانی گذشت.

با این حال تتر در سال ۲۰۲۰ توانسته است بیش از ۲ میلیارد دالر در میزان کاین  در گردش خود اضافه کند. و با علاقه بیشتر مردم و موسسات مهم به فناوری بلاک چین و استفاده کردن از آن، استفاده از تتر نیز افزایش خواهد یافت. اما موضوع متمرکز بودن تتر یکی از نگرانی های بزرگ در این بازار است. حال باید دید که آیا تتر در آینده‌ نیز می تواند با همین قدرت ادامه دهد یا استیبل کاین  های غیرمتمرکز می‌توانند جایگاه کاین  های متمرکزی مانند تتر را بگیرند. نظرات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید