پلتفرم Rai Reflex چیست؟ آشنایی با رای رفلکس و توکن RAI

بازار فعلی کریپتو مملو از استیبل کاین‌های مختلف است. هر کدام از شرکت‌های سازنده استیبل کاین‌ها از مکانیسمی برای ثابت نگه داشتن قیمت توکن‌های خود استفاده می‌کنند. اکثر استیبل کاین‌ها از وثیقه‌های فیات برای ثبات قیمت و برابری قیمت توکن‌های خود در برابر دالر استفاده می‌کنند. پروتکل رای رفلکس با استفاده از یک مکانیسم جدید سعی می‌کند تا با روشی کاملا غیرمتمرکز و ایمن یک توکن با ثبات در برابر نوسانات قیمتی و بدون برابری (Non Pegged) با دالر را ارائه دهد. توکن RAI به گفته تیم‌ توسعه‌دهنده پروتکل رای رفلکس استیبل کاین این پروتکل محسوب می‌شود؛ اما این توکن بسیاری از ویژگی‌های استیبل کاین‌ها را دارا نیست. در این مقاله به بررسی کامل نحوه کارکرد پلتفرم Rai Reflex می‌پردازیم و سپس توکن RAI، کاربردهای آن و نحوه خرید، فروش و نگهداری آن را بررسی می‌کنیم.

 

پلتفرم Rai Reflex چیست؟

Reflexer یک پلتفرم غیرمتمرکز است که در آن هر کسی می‌تواند از رمز‌ارزهای خود به عنوان وثیقه استفاده کرده و توکن‌‌هایی مانند توکن رای (RAI) را ایجاد کند. توکن RAI، اولین توکن پلتفرم Rai Reflex است. RAI یک توکن با ثبات قیمتی با پشتوانه ETH است که توسط یک جامعه غیرمتمرکز و مستقل مدیریت می‌شود. این توکن برابری با دالر نداشته و اصطلاحا (Non Pegged) نامیده می‌شود.

کاربران پلتفرم‌های دیفای (DeFi) می‌توانند توکن RAI را از طریق پلتفرم Reflexer با واریز کاین ETH به عنوان وثیقه در قرارداد هوشمندی که Safe نامیده می‌شود، ایجاد کنند و وام بگیرند. RAI وام گرفته شده مشمول نرخ بهره‌ای است که به آن نرخ وام می‌گویند. صندوق‌های Safe باید حداقل نسبت وثیقه ۱۴۵ درصدی را حفظ کنند. به عبارت ساده‌تر ارزش وثیقه باید حداقل ۱۴۵ درصد بیشتر از ارزش توکن‌های RAI وام گرفته شده باشد.

شاخص‌های پلتفرم رفلکس رمز‌ارزهایی با ثبات قیمتی هستند که مانند دالر آمریکا از پشتوانه‌ای برخوردار نیستند؛ اما قیمت آنها پایدار است. قیمت توکن RAI به USD با نسبت عرضه به تقاضا تعیین می‌شود و پروتکل صادر کننده RAI سعی می‌کند با کاهش تعداد توکن‌های در گردش یا ارزش‌گذاری مجدد قیمت آن را تثبیت کند.

نسبت عرضه و تقاضا بین دو طرف انجام می‌شود. طرف اول کاربرانی هستند که با واریز کاین اتریوم به صندوق‌های Safe توکن‌های RAI را ایجاد می‌کنند و طرف دوم دارندگان توکن RAI هستند که توکن‌های خود را در پلتفرم‌های دیفای استیک می‌کنند، آنها را نگهداری می‌کنند و یا از آنها استفاده می‌کنند.

مزایای مکانیسم به کار برده شده توسط پلتفرم Rai Reflex را می‌توان به صورت زیر تشریح کرد:

انعطاف‌پذیری بیشتر:

پروتکل رفلکسر می‌تواند برای ثبات قیمت RAI تعداد توکن‌ها را تغییر دهد و یا آنها را دوباره ارزش‌گذاری کند. این فرایند باعث می‌شود تا کاربران صندوق Safe و دارندگان توکن RAI تشویق شوند تا قیمت را به قیمت تعیین شده توسط پروتکل بازگردانند. این فرایند باعث می‌شود تا ثبات قیمت توکن RAI به طور کاملا غیرمتمرکز بین دارندگان و کاربران صندوق‌های SAFE اتفاق بیفتد.

آزادی عمل:

پروتکل رای رفلکس می‌تواند با توجه به قیمت بازار، هر زمان که لازم باشد جذب یا دفع سرمایه داشته باشد.

پلتفرم Rai Reflex چگونه کار می‌کند؟

مکانیسم استفاده شده توسط پلتفرم رای رفلکس بر اساس تقاضا برای توکن RAI تعیین‌ می‌شود. به عبارت ساده‌تر برای بازگرداندن ثبات به قیمت توکن رای پروتکل Rai Reflex با استفاده از یک مکانیسم عرضه و تقاضا را به تعادل می‌رساند. به طور کلی نکته‌ای که درباره این مکانیسم وجود دارد این است که قیمت توکن RAI مانند استیبل کاین‌های دیگر برابر ۱ دالر نیست، از پشتوانه‌ای مانند ارزهای فیات استفاده نمی‌کند، قیمت آن تحت تاثیر رفتار سرمایه گذاران تغییر می‌کند، اما در نهایت توسط آنها به قیمتی که توسط پروتکل تعیین شده است، بازمی‌گرد.

برای درک بهتر نحوه رفتار RAI، باید سیاست پولی این پروتکل را که از چهار عنصر تشکیل شده است، تجزیه و تحلیل کنیم. عناصر سازنده این پروتکل عبارتند از:

 • قیمت بازخرید (Redemption price): این قیمتی است که پروتکل رای رفلکس می‌خواهد توکن RAI در بازار ثانویه (به عنوان مثال در یونی سواپ) داشته باشد. قیمت بازخرید توسط کاربران SAFE برای ایجاد RAI با قفل کردن اتریوم تعیین می‌شود. این قیمت در هنگام تسویه حساب‌ها استفاده می شود، تا به کاربران صندوق SAFE و دارندگان توکن RAI اجازه دهد وثیقه را از سیستم بازخرید کنند. قیمت بازخرید تقریبا همیشه شناور است و قیمت خاصی را دربرنمی‌گیرد.
 • قیمت بازار (Market price): این قیمتی است که توکن RAI با آن در بازار ثانویه (در صرافی‌ها) معامله می‌شود.
 • نرخ بازخرید (Redemption rate): این نرخی است که در آن توکن RAI ارزشش کاهش یافته یا ارزش‌گذاری مجدد می‌شود. فرآیند کاهش ارزش یا تجدید ارزش توکن RAI شامل تغییر نرخ بازخرید و قیمت بازخرید است.
 • تسویه حساب جهانی (Global Settlement): تسویه حساب شامل توقف فعالیت پروتکل و اجازه دادن به کاربران SAFE و RAI برای بازخرید وثیقه از سیستم است. تسویه حساب از قیمت بازخرید و نه از قیمت بازار برای محاسبه مقدار وثیقه قابل بازخرید توسط هر کاربر استفاده می‌کند.
 • قدرت استقراض (Borrowing power): این شاخص نشان‌دهنده تعداد توکن‌های RAI که می‌توان در مقابل یک واحد اتریوم وام گرفت را محاسبه می‌کند. هر بار که سیستم یک به‌روز‌رسانی قیمت برای وثیقه پذیرفته شده خود را دریافت می‌کند، داده‌های قیمتی بر قیمت بازخرید تقسیم می‌شود و سپس دوباره بر نسبت لیکویید شدن تقسیم می‌شود تا قدرت استقراض محاسبه شود؛ به طور مثال فرض کنید قیمت ETH ۱۰۰ دالر است، نسبت لیکویید شدن ۱۵۰ درصد است و قیمت فعلی بازخرید توکن RAI برابر با ۱ دالر است. قدرت وام گرفتن برای ۱ واحد اتریوم تقریبا برابر با ۱۰۰/۱/۱۵۰=۶۶.۶۷ است. به عبارت ساده‌تر به ازای هر واحد اتریوم کاربران می‌توانند معادل ۶۶.۶۷ دالر توکن RAI وام بگیرند.

در ادامه با ذکر یک مثال نحوه ارزش‌گذاری مجدد توکن RAI را در صورتی که قیمت اتریوم افزایش می‌یابد را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • در ابتدا قیمت اتریوم ۵۰۰  دالر است و قیمت بازار RAI و بازخرید آن هر دو ۵ دالرهستند.
 • سپس قیمت ETH به ۱۰۰۰ دالر افزایش می‌یابد. اکنون کاربران صندوق SAFE قدرت بیشتری برای گرفتن وام دارند و توکن‌های RAI بیشتری در مقابل وثیقه خود ایجاد می‌کنند. کاربران صندوق SAFE توکن RAI را در بازار ثانویه (یونی سواپ) می‌فروشند که باعث می‌شود قیمت RAI در بازار به ۴ دالر سقوط کند.
 • سپس قیمت اتر ۱۰۰۰ دالر باقی می‌ماند و قیمت RAI در بازار هنوز ۴ دالر است. پروتکل رای می‌خواهد که قیمت بازار به قیمت بازخرید نزدیک شود. به منظور از بین بردن عدم تعادل بین قیمت‌ بازار و قیمت بازخرید، سیستم شروع به ارزش‌گذاری مجدد RAI می‌کند. ارزش‌گذاری مجدد شامل تعیین نرخ بازخرید مثبت است که باعث می‌شود قیمت بازخرید توکن RAI افزایش یابد.
 • سپس قیمت اتریوم همچنان ۱۰۰۰ دالر است و قیمت بازخرید RAI به ۵.۱ دالر رسیده است. کاربران صندوق SAFE می‌دانند که اکنون می‌توانند توکن‌های RAI کمتری به ازای هر ETH قرض بگیرند و می‌توانند اتریوم کمتری را در طول تسویه بازخرید کنند، چون توکن RAI اکنون گران‌تر است. همان زمان، دارندگان RAI می‌دانند که می‌توانند اتریوم بیشتری را در طول تسویه بازخرید کنند و همچنین می‌توانند با نگه‌داشتن RAI و با این فرض که قیمت بازار به سمت بازخرید افزایش می‌یابد، کسب سود کنند.

در نهایت قیمت ETH همچنان ۱۰۰۰ دالر است و قیمت بازخرید توکن RAI اکنون ۵.۲ دالر است و قیمت بازار RAI در نتیجه موارد زیر به ۵.۲ دالر افزایش می‌یابد:

 • کاربران صندوق Safe توکن RAI را خریداری می‌کنند تا بتوانند سریعا پوزیشن‌های خود را ببندند زیرا ممکن است که قیمت RAI افزایش یافته و نتوانند اتریوم‌های خود را بازخرید کنند.
 • دارندگان RAI به طور تدریجی توکن RAI بیشتری می‌خرند تا در نتیجه افزایش قیمت نهایی بازار، بازدهی بیشتری کسب کنند.

هنگامی که قیمت RAI در صورت خروج اتریوم کاهش می‌یابد، برعکس اتفاقات بالا رخ می‌دهد:

 • کاربران SAFE متوجه می‌شوند که می‌توانند RAI بیشتری را در برابر کاین اتریوم وثیقه گذاشته شده خود ضرب کنند و پس از بالا رفتن قیمت بازار، می‌توانند RAI ارزان خریداری کنند.
 • دارندگان توکن متوجه می‌شوند که می‌توانند اتریوم کمتری را در طول تسویه حساب بازخرید کنند.

چگونه می‌توان به پلتفرم Rai Reflex اعتماد کرد؟

پروتکل رای رفلکس به منظور اینکه بتواند بدون نیاز به مدیریت توسط یک شرکت ثالث به فعالیت خود ادامه دهد از مکانیسم‌های زیر بهره می‌برد:

 • استفاده از یک سیستم اوراکل قابل اعتماد برای ارائه داده‌های قیمتی برای توکن RAI و وثیقه آن.
 • تنظیم کننده نرخ که نرخ بازخرید را تغییر می‌دهد.
 • مکانیسم وام‌دهی.
 • مکانیسم لیکویید.
 • مولفه‌ای که نرخ وام را تعیین می‌کند.

همچنین تمامی پارامترها از قبیل نسبت لیکویید شدن، تعیین نرخ وام و غیره توسط جامعه حاکمیتی پلتفرم Rai Reflex انجام می‌پذیرد. همچنین می‌توان چندین شاخص مختلف برای دریافت وام از این پروتکل راه‌اندازی کرد و از انواع رمزارزها را به عنوان وثیقه در این پلتفرم استفاده نمود.

در حال حاضر در پلتفرم Rai Reflex تمامی افراد می‌توانند کاین‌های اتریوم خود را برای ایجاد شاخص‌های مختلف از جمله توکن RAI سپرده‌گذاری کنند و سپس توکن ایجاد شده را در پروتکل دیگری برای وام‌گرفتن یا ایجاد سایر دارایی‌های مصنوعی رمزنگاری شده مانند طلا، نفت، سهام، دالر و غیره سپرده‌گذاری کنند.

پروتکل رای رفلکس به عنوان میان‌افزار بین دارایی‌هایی رمزنگاری شده و پروتکل‌های دیفای عمل می‌کند. مزیت اصلی استفاده از شاخص‌های این پروتکل به عنوان وثیقه این است که برخی از نوسانات ناشی از دارایی‌های افراد را کاهش می‌دهند.

برای تشویق استفاده افراد از پلتفرم رای رفلکس، شاخص‌های این پلتفرم را می‌توان با نرخ بازخرید مثبت به فروش رساند. نکته مثبت این است که شاخص‌های این پلتفرم در بلندمدت قیمت بازخرید بالاتری خواهند داشت. از سوی دیگر، کاربران به تدریج نیاز به اضافه کردن وثیقه بیشتری به موقعیت‌های خود دارند تا از احتمال لیکویید شدن ناشی از قیمت‌گذاری مجدد شاخص جلوگیری کنند.

آشنایی با رمزارز RAI

تا به اینجای مقاله با نحوه کارکرد و مکانیسم استفاده شده توسط پلتفرم Rai Reflex به منظور ثبات قیمت RAI آشنا شدیم؛ اما سوالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که آیا توکن RAI یک استیبل کاین است؟ برای پاسخ به این سوال باید این موضوع را بدانیم که استیبل کاین‌ها همواره یک قیمت مشخص دارند و همیشه نسبت آن‌ها در برابر قیمت یکی از ارزهای فیات مانند EUR یا USD ثابت است.

قیمت توکن RAI به هیچ ارزی وابستگی ندارد و مکانیسم استفاده شده در آن فقط با نزدیک کردن قیمت بازار به قیمت بازخرید، سعی در ثبات قیمت این رمز‌ارز دارد. همچنین قیمت بازخرید توکن RAI تقریبا همیشه شناور است و مکانیسم پلتفرم رای پروتکل کاربران را مجبور می‌کند تا قیمت بازار را به قیمت بازخرید برسانند. از این رو توکن RAI را نمی‌توان به عنوان یک استیبل کاین که قیمت آن با ارزهای فیات برابری می‌کند، در نظر گرفت؛ اما طبق گفته شرکت سازنده توکن RAI یک استیبل کاین است که مانند دالر آمریکا از پشتوانه استفاده نمی‌کند، اما با استفاده از مکانیسم‌های مختلف، پایداری آن تضمین می‌شود.

از توکن RAI علاوه بر اینکه می‌توان در استخر‌های پلتفرم‌هایی مانند یونی سواپ، کانوکس فایننس، کرو فایننس و غیره به منظور دریافت وام یا تامین نقدینگی و دریافت پاداش استفاده کرد، برای پرداخت کارمزد معاملات‌ هنگام تعامل با قراردادهای هوشمند پلتفرم رای رفلکس استفاده می‌شود.

عرضه کل این رمزارز بستگی به قیمت وثیقه‌ها و شرایط بازار دارد و در حال حاضر حدودا ۱۸ میلیون واحد RAI در گردش است. ارز دیجیتل RAI رتبه ۵۷۶ را از نظر ارزش بازار دارد. ارزش کل بازار توکن رای حدودا ۵۴ میلیون دالر و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۸۸۰ هزار دالر است. قیمت رای در حال حاضر ۳.۰۲ دالر است. توکن RAI در ۳ حوت ۱۴۰۰ کمترین قیمت ۱ دالر و در ۳۰ دلو ۱۳۹۹ بیشترین قیمت ۴.۱۹ دالر را به ثبت رسانده است.

تیم توسعه‌دهنده رای رفلکس

در سایت رفلکسر بخشی که تیم سازنده این پروژه را معرفی کرده باشد، موجود نیست. راه‌های ارتباطی که در سایت رفلکسر به آنها اشاره شده است، عبارتند از: توییتر، دیسکورد و کانال مدیوم پروژه. با مراجعه به آدرس توییتر پروژه، متوجه می‌شویم که اکانت پروژه معلق شده است؛ اما در حال حاضر اعضای تیم آن در حساب کاربری دیگری با این آدرس مشغول به فعالیت هستند. همچنین در مدیوم پروژه نام استفان یونسکو (Stefan Ionescu) به عنوان یکی از بنیان‌گذاران این پلتفرم به چشم می‌خورد. همچنین در صفحه crunchbase پروژه از امین سلیمانی (Ameen Soleimani) به عنوان یکی دیگر از بنیان‌گذاران رای رفلکس نام برده می‌شود.

نقشه راه پلتفرم Rai Reflex

در سایت رای رفلکس نقشه راه مدونی برای این پورژه ارائه نشده است؛ اما در صفحه مدیوم این پروژه بیان شده است که تیم توسعه‌دهنده قصد دارد، یک برنامه مفصل و ۳ مرحله‌ای برای غیرمتمرکزسازی کامل این پروژه را اجرایی کند.

 • مرحله اول:

در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۲۲ (۲۸ حمل ۱۴۰۱) قرار است،مکانیسم‌های لیکویید شدن، حراجی‌ها، مالیات و همچنین بسیاری از قراردادهای اصلی دیگر غیرمتمرکز شوند. از این تاریخ به بعد تنها برخی از قراردادهای هوشمند در اختیار تیم سازنده خواهد بود.

 • مرحله دوم:

تا تاریخ هدف ۱۷ آگوست ۲۰۲۲ (۲۶ اسد ۱۴۰۱) قرار است، مدیریت تمامی قراردادهای اصلی به استثنای اوراکل‌ها به جامعه حاکمیتی پلتفرم Rai Reflex منتقل شود.

 • مرحله سوم:

در این مرحله تمامی عملکردهای رای رفلکس به سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) آن سپرده می‌شود و تیم سازنده هیچگونه دسترسی بر پروتکل Rai Reflex نخواهد داشت.

توکن RAI را از کجا بخریم؟

توکن رای در صرافی‌های متمرکز کاین بیس و Gate.io فهرست شده است. همچنین امکان خرید و فروش رمزارز RAI در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ (ورژن ۲و۳) و کرو فایننس نیز فراهم است.

ارز دیجیتل RAI را در کجا نگهداری کنیم؟

توکن رای بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 ایجاد شده است. برای نگهداری این توکن می‌توان از کیف پول‌های نرم‌افزاری تراست ولت و متامسک استفاده کرد. همچنین امکان ذخیره‌سازی این توکن در کیف پول سخت‌افزاری لجر نیز فراهم است.

جمع بندی

استیبل کاین‌ها یکی از کاربردی‌ترین رمزارزها در بازار کریپتو محسوب می‌شوند. اکثر آنها از پشتوانه‌ای به صورت ارزهای فیات برخوردارند و توسط یک شرکت کنترل می‌شوند. پلتفرم Rai Reflex با استفاده از یک مکانیسم جدید به افراد اجازه می‌دهد تا با قراردادن رمزارزها به عنوان وثیقه، توکن‌های با ثبات RAI را ایجاد کنند و از آنها برای سپرده‌گذاری در پلفترم‌های دیفای یا خرید رمزارزهای دیگر استفاده کنند. در این مقاله نحوه کار پلتفرم رای رفلکس را تشریح کردیم و توکن رای را مورد بررسی قرار دادیم. نظر شما درباره‌ی توکن‌های با ثبات بدون برابری با دالر چیست؟ آیا این توکن‌ها می‌توانند در آینده بازار کریپتو جایگزین استیبل کاین‌های فعلی شوند؟ نظرات خود را با در میان بگذارید.