صرافی پنکیک سواپ چیست؟ آموزش کامل کار آن PancakeSwap

صرافی پنکیک سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز فعال بر بستر شبکه هوشمند بایننس (‌BSC) است. پس از اینکه صرافی‌های یونی سواپ و سوشی سواپ، با باز کردن پای قراردادهای هوشمند و حذف دفتر سفارش (Order Book)، سنگ بنای حوزه‌ای جدید در دیفای (DeFi) را نهادند، کلون‌های این صرافی‌ها در شبکه ایتریم و دیگر شبکه‌ها یکی پس از دیگری قد برافراشتند. صرافی Pancakeswap نیز یکی از این پروژه‌ها بود. اما صرافی پنکیک سواپ چیست؟ پنکیک سواپ صرافی غیرمتمرکزی است که از مدل بازارساز خودکار (Automated Market Maker) برای قیمت‌گذاری استفاده می‌کند. نقدینگی این صرافی از کاربران تامین می‌شود و این صرافی تنها به شکل غیرحضانتی، اداره این اموال را به عهده دارد. در ادامه این مطلب با این صرافی، توکن آن کیک (CAKE) و نحوه کار با آن آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

همان‌طور که اشاره شد این صرافی برخلاف نحوه عمل صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس و کاین‌بیس، از روش بازارساز خودکار استفاده می‌کند. در این روش، قیمت به شکل الگوریتمیک و بر اساس معادله X*Y = K تعیین می‌شود. تامین نقدینگی توسط کاربران و دنبال کردن قیمت دارایی‌ها به وسیله آربیتراژ کنندگان صورت می‌گیرد. تصمیمات حاکمیتی پلتفرم پنکیک توسط جامعه دارندگان توکن کیک گرفته می‌شود. هدف این پروژه نیز از ابتدا ایجاد موسسه‌ای مالی برای کاربران، اداره شده توسط آنان بدون نیاز به اعتماد به شخص/نهاد ثالث بوده است. همچنین هدف دیگر این پروژه، استفاده از ویژگی‌های ذاتی بایننس اسمارت چین – همچون هزینه گس کم در قیاس با شبکه ایتریم – به نفع مصرف‌کنندگان بوده است.

علاوه بر بخش مبادله، بخش‌های دیگری در گذر زمان به این پلتفرم افزوده شدند؛ بخش‌هایی همچون NFT و اقلام کلکسیونی، مسابقه پیش‌بینی، مزارع کشت سود (Yield Farming)، عرضه اولیه فارم (IFO) و لاتاری. در ادامه این مقاله، روش کار برخی از این بخش‌ها را توضیح خواهیم داد.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

صرافی Pancakeswap در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (سنبله ۱۳۹۹) در زنجیره هوشمند بایننس شروع به فعالیت کرد. کدهای اولیه این صرافی فورکی از کد‌های نسخه دوم صرافی یونی سواپ بود. این صرافی در ماه میزان همان سال موفق به جذب سرمایه ده میلیون دالری از صندوق شتاب‌دهنده زنجیره هوشمند بایننس در کنار چند پروژه دیگر همچون برگر سواپ، بیکری سواپ و فورتیوب (Fortube) شد. این سه صرافی (بیکری سواپ، برگر سواپ و پنکیک سواپ) را می‌توان طلایه‌داران صرافی‌های غیرمتمرکز در شبکه BSC دانست.

توکن کیک (CAKE) چیست؟

توکن کیک در بطن اکثر فعالیت‌های این پلتفرم قرار دارد. این توکن مبتنی بر استاندارد BEP-20 است.

تقریبا تمامی پاداش‌ها در این پلتفرم با توکن کیک انجام می‌شود؛ اکثر پاداش‌های مضاعف در بخش‌های مزارع کشت سود و حوض ها به فرم توکن کیک پرداخت می‌شود. همچنین برای شرکت در مسابقه پیش‌بینی و لاتاری، ایجاد تصویر نمایه NFT و مشارکت در تصمیمات حاکمیتی به این توکن نیاز است.

در حال حاضر سقفی برای ایجاد این توکن در نظر گرفته نشده است اما تمهیداتی برای آن که تورم آن کمتر شود، اندیشیده شده است. در حال حاضر به ازای هر بلوک شبکه بایننس اسمارت چین، ۴۰ عدد توکن CAKE تولید می‌شود که از این میزان، ۲۱ عدد آن به اشکال مختلف سوزانیده می‌شود و میزان انتشار موثر آن کمی کمتر از ۱۹ عدد به ازای هر بلوک است. بدین ترتیب، هر روزه تعداد ۱۱۵۲۰۰۰ عدد کیک تولید شده که از این مقدار، تعداد ۵۰۱۲۰۰ عدد وارد چرخه می‌شود و باقی نابود می‌شود. از مقدار ذکر شده، چیزی در حدود ۲۵۹۲۰۰ عدد آن به فارم‌ها و جوایز لاتاری اختصاص می يابد و ۲۸۸۰۰۰ صرف حوض های سایراپ (Syrup Pools) می‌شود. ۴۶۰۰۰ عدد دیگر طی مکانیزمی جدا سوزانده می‌شوند.

دیگر تمهیدات ضدتورمی پنکیک سواپ به شرح زیر است:

  • ۰.۰۵ درصد تمامی مبادلات انجام شده بر روی این صرافی صرف خرید کیک و سوزاندن آن می‌شود
  • ۱۰۰ درصد کیک‌های کشت شده در IFO
  • ۱۰۰ درصد کیک‌های خرج شده برای مینت NFT و ایجاد پروفایل کاربری
  • ۲۰ درصد مبلغ ورودی بلیط‌های لاتاری
  • ۳ درصد مبالغ جمع شده در مسابقه پیش‌بینی (باینری آپشن Binary Option)
  • ۲ درصد هر برداشت از حوض اتوماتیک (با قابلیت بهره مرکب) کیک

قیمت پنکیک سواپ در زمان نگارش این مطلب ۵.۷۶ دالر است. بنابر اطلاعات CoinMarketCap، ارزش بازار این توکن نزدیک به ۵ میلیارد دالر است و در رتبه ۵۵ام ارزشمندترین کاین‌ها و توکن‌های دیجیتال قرار دارد.

بیشترین قیمت تاریخی (ATH) این توکن در انتهای آپریل ۲۰۲۱ رقم خورد. قیمت کیک در آن زمان به ۴۴.۱۸ دالر رسید. کمترین قیمت تاریخی (ATL) آن نیز در ابتدای نوامبر ۲۰۲۰ (اوسط قوس ۱۳۹۹) به ثبت رسید. در این تاریخ قیمت CAKE به ۰.۱۹۸ دالر نزول کرد.

صرافی Pancakeswap چه امکاناتی دارد؟

این پلتفرم به چندین طریق به کاربران خدمت ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها در ادامه لیست شده‌اند:

مبادله (Swap)

در این بخش کاربران می‌توانند توکن‌های BEP-20 را با یکدیگر مبادله نمایند. علاوه بر کارمزد شبکه، پنکیک سواپ ۰.۲۵ درصد از هر مبادله کسر می‌نماید که ۰.۱۷ درصد آن پاداش تامین‌کنندگان نقدیگی است. ۰.۰۳ درصد به خزانه پنکیک واریز می‌شود و ۰.۰۵ درصد باقی مانده صرف خرید توکن کیک از بازار و سوزاندن آن می‌شود.

تامین نقدینگی (Liquidity)

در این بخش می‌توانید با تامین نقدینگی برای یک جفت ارز، از پاداش هر مبادله به ازای سهم‌تان از کل نقدینگی حوض بهره‌مند شوید. پس از تامین نقدینگی در هر حوض ، به شما توکن نقدینگی (LP Token) داده می‌شود که نمایانگر سهم شما از نقدینگی حوض است. برای برداشت نقدینگی، باید توکن نقدینگی را تحویل دهید و اصل توکن‌ها به همراه سهم کارمزد خود را دریافت نمایید. توجه داشته باشید که ریسک ضرر ناپایدار در تامین نقدینگی وجود دارد.

مزارع کشت سود (Farms)

در این بخش کاربران می‌توانند با کشت توکن‌های نقدینگی (Yield Farming) خود، از پاداش مضاعف بهره ببرند. توجه داشته باشید که برای تمامی حوض های نقدینگی این امکان فراهم نیست. همچنین برخی از این گزینه‌ها تنها برای مدت محدودی فعال هستند.

حوض های سایروپ (Syrup Pools)

در این قسمت بر خلاف بخش قبلی، کاربر تنها با استیک کردن یک توکن، کسب سود می‌نماید. اکثر پاداش‌ها به شکل توکن کیک پرداخت می‌شوند با این حال گزینه‌های دیگر نیز موجود است. دو حوض پرطرفدار کسب کیک دستی (Manual CAKE) و خودکار (Auto CAKE) نیز در این بخش قرار دارند. در حالت خودکار، شما با سپرده‌گذاری توکن کیک، توکن‌های بیشتری به دست می‌آورید. این عمل بی‌نیاز از برداشت و استیک مجدد، به شکل خودکار انجام می‌شود بنابراین می‌توانید از مزایای سود مرکب (APY) بهره‌مند شوید. در ازای این ویژگی، درصدی از سود به عنوان سهم پلتفرم کسر می‌شود. در حوض کیک دستی، پس از استیک کیک، به شما توکن سایروپ (SYRUP) داده می‌شود که تقریبا نقشی مشابه توکن نقدینگی دارد و نشان مالکیت شما بر میزان کیک واریزی است. برای برداشت اصل و یا سود خود، باید هر بار به شکل دستی، گزینه برداشت و واریز را فشار دهید. اگر به هر دلیلی، دسترسی به توکن سایروپ خود را از دست دهید، دیگر قادر نخواهید بود تا کیک‌های استیک شده در این حوض را دریافت نمایید.

اطلاعات (INFO)

در این بخش می‌توانید از حجم معاملات صرافی و میزان موجودی توکن‌ها و حوض های نقدینگی و آخرین معامله‌ها اطلاعات کسب کنید. این اطلاعات می‌تواند به شما در پیدا کردن پرسودترین جفت ارزها برای تامین نقدینگی کمک کند.

کارمزد صرافی پنکیک

همانطور که در بخش‌های پیشین اشاره کردیم، علاوه بر هزینه‌های شبکه، ۰.۲۵ درصد از هر مبادله به عنوان کارمزد معامله کسر می‌شود. همچنین در حوض های کیک خودکار، اگر پیش از ۷۲ ساعت از استیک، اقدام به برداشت نقدینگی کنید، ۰.۱ درصد به عنوان جریمه باید بپردازید. همچنین در این حوض (Auto CAKE)، دو درصد از سود شما به عنوان کارمزد کسر می‌شود.

پنکیک‌سواپ از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

در این صرافی تنها می‌توانید توکن‌های BEP-20 را مبادله کنید، بنابراین پیش از استفاده اطمینان حاصل کنید که ارز دیجیتال شما در شبکه بایننس اسمارت چین موجود است. امکان تبدیل توکن‌های ERC-20 (شبکه ایتریم) به BEP-20 از طریق رابط سایت بایننس وجود دارد.

کدام رمزارزها در پنکیک‌سواپ قابل معامله هستند؟

هر شخص بدون نیاز به مجوز می‌تواند اقدام به ایجاد حوض نقدینگی دلخواه خود در این صرافی کند، از این رو تعداد زیادی حوض نقدینگی (اعم از توکن‌های معتبر و غیرمعتبر و حتی اسکم و کلاهبرداری) در این صرافی وجود دارد که از این میان، در زمان نگارش این مطلب ۲۴ حوض دارای نقدینگی بیش از ۱ میلیون دالر هستند؛ بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده از تاثیر قیمت (Price Impact) در این سایت به مبادله بپردازید. همچنین در صورت وجود نداشتن حوض مستقیم بین دو ارز، امکان مسیریابی بین حوض های مختلف و برآوردن خواسته کاربر وجود دارد. بدیهی است که در این شکل، کارمزد پرداختی کاربر بیشتر خواهد شد.

تیم توسعه‌دهنده

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویتی کاملا ناشناس دارد و اطلاعاتی از آنان در دسترس نیست. دو نفر از توسعه‌دهندگان ارشد این پروژه با نام‌های مستعار سرآشپز Hops و سرآشپز Thumper در شبکه‌های اجتماعی و فروم‌ها فعال هستند.

مقایسه صرافی پنکیک سواپ با رقبا

پنکیک سواپ در بین دکس‌های (DEX) شبکه BSC رقیب نزدیکی ندارد. همچنین در بین صرافی‌های غیرمتمرکز تمامی شبکه‌ها نیز، این صرافی رقابتی تنگاتنگ با یونی سواپ برای کسب عنوان بزرگترین صرافی دارد. بنابر آمار کوین مارکت کپ، حجم معاملات ۲۴ ساعته این صرافی در زمان نگارش این مطلب، بالغ بر ۱ میلیارد دالر بوده است که از این حیث، پس از یونی سواپ با ۱.۴ میلیارد دالر، دومین دکس بزرگ دنیاست.

در بین تمامی پلتفرم‌های فعال در شبکه هوشمند بایننس، پنکیک‌سواپ با ارزش کل قفل شده (TVL) ۵.۷۸ میلیارد دالر یکه‌تاز است. طبق گزارش سایت دیفای لاما (defillama)، رتبه دوم از آن پروتکل وام‌دهی ونوس با ۲.۶۷ میلیارد دالر است.

آموزش کامل کار با صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap)

پیش از هر چیز می بایست والت خود را برای کار با این پلتفرم، متصل کنید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این صرافی از کیف پول‌های متعددی پشتیبانی می‌‌کند. هر کیف پولی که قابلیت پشتیبانی ازشبکه بایننس اسمارت چین و پروتکل اتصال والت کانکت (WalletConnect) را داشته باشد، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد.

آموزش سواپ در صرافی پنکیک

پس از اتصال والت، به صفحه Exchange رفته و ارزی مبدا و مقصد تبادل خود را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید برای هزینه معامله شبکه، نیاز به مقداری بایننس کوین (BNB) در کیف پول خود دارید. پس از انتخاب ارزها و میزان انتقال، مبلغ دریافتی برای شما نمایش داده می‌شود. در صورت تایید گزینه Swap را انتخاب کنید.

صفحه‌ای برای تایید معامله باز خواهد شد. در صورت تایید مفاد معامله، گزینه Confirm Swap را انتخاب نمایید.

پس از فرستاده شدن معامله به شبکه، پیغامی حاوی لینک معامله شما در سایت BscScan نمایان خواهد شد که با کلیک بر آن می‌توانید آخرین وضعیت معامله خود را مشاهده کنید.

آموزش شرکت درحوض های نقدینگی صرافی پنکیک‌سواپ

با رفتن به صفحه Liquidity در سایت این صرافی، بر روی گزینه افزودن نقدینگی (Add Liquidity) کلیک کنید.

با انتخاب جفت ارزی که مایل به ارائه هستید و مقدار یکی از آن‌ها، سیستم به طور خودکار مقدار طرف دیگر را محاسبه می‌کند. با تایید (Approve) ارزها، بر روی گزینه Supply کلیک کنید.

در پنجره بعدی در صورت رضایت، بر روی تایید (Confirm Supply) کلیک کنید.

برای برداشت نقدینگی، دوباره به صفحه ابتدایی بازگردید. حوض های ی که در آن مشارکت کرده‌اید در آن‌جا به نمایش درخواهند آمد. با کلیک بر روی یکی از آن‌ها می‌توانید نقدینگی خود را از حوض خارج کنید.

در صفحه بعدی با انتخاب مقداری که قصد خارج کردن آن را دارید، بر روی Approve کلیک کنید.

در نهایت این اقدام را تایید (Confirm) کنید.

آموزش ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

پس از انتخاب فارم مورد نظر خود در صفحه Farms، بر روی Enable کلیک کنید.

مقدار توکن نقدینگی (LP) که قصد فارم آن را دارید، مشخص کنید و بر روی Confirm کلیک کنید.

پس از انجام این کار، مشارکت شما به شکلی مشابه شکل زیر به نمایش در خواهد آمد. با کلیک بر روی گزینه‌های مثبت و منفی، می‌توانید مقدار استیک خود را بیشتر یا کمتر کنید.

برای Unstake کردن، پس از انتخاب گزینه منفی، پنجره زیر برای تعیین مقدار برداشت نمایان خواهد شد. پس از انتخاب، بر روی Confirm کلیک کنید.

آموزش مشارکت در حوض های سایروپ (SYRUP Pools)

به صفحه Pools بروید و حوض موردنظر خود را انتخاب کنید. در این مثال به شرح حوض های خودکار و دستی کیک می‌پردازیم:

برای شروع، گزینه Enable را برگزینید. سپس بر روی Stake کلیک کنید.

در پنجره متعاقب، مقدار استیک را مشخص کنید و سپس Confirm را انتخاب کنید.

نتیجه مشابه تصویر زیر خواهد بود. توجه فرمایید از آن جا که در حوض خودکار، سود شما به شکل اتوماتیک به مقدار استیک‌تان افزوده می‌شود، گزینه جمع‌آوری سود (Collect) موجود نیست.

برای افزودن و یا کاستن از مقدار سرمایه‌گذاری، بر روی گزینه‌های آشنای مثبت و منفی کلیک کنید. پنجره‌ای مشابه برای شما گشوده خواهد شد که در آن مبلغی که قصد افزودن یا کاستن آن را دارید، انتخاب خواهید کرد.

ر نهایت بر روی گزینه تایید (Confirm) کلیک کنید.

توجه داشته باشید که پیش از هر انتقال، باید آن معامله را علاوه بر محیط کاربری سایت، در کیف پول خود نیز تایید نمایید.

پنکیک سواپ نسخه ۲

در تاریخ ۲۳ آ‍پریل ۲۰۲۱ (۱۴۰۰)، این صرافی به روز شد و مبالغ قفل شده به قراردادهای هوشمند جدید انتقال پیدا کرد. دیگر از نسخه پیشین این صرافی پشتیبانی نمی‌شود و امکان مبادله در آن وجود ندارد.

در پی این به روز رسانی، پتانسیل‌های جدیدی به این پلتفرم افزوده شد. امکان تغییر ساختار هزینه معامله‌ها، قابلیت سود مرکب و در نظر گرفتن جایزه برای کمپین‌های ریفرال بخشی از این پتانسیل‌ها هستند. هنوز تمامی ظرفیت این نسخه به بهره‌برداری عملی نرسیده است.

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ نامی آشنا برای کاربران شبکه هوشمند بایننس است. این صرافی موفق شده استتا با جلب اعتماد کاربران، بدل به برترین دکس این شبکه شود. کارمزد اندک در کنار تنوع توکن‌ها، طرح‌های کسب درآمد پرسود و دیگر امکانات این پلتفرم، آن را به انتخابی جذاب برای کاربران بدل ساخته است.

در این مطلب برخی از قابلیت‌های این پلتفرم را معرفی کردیم و نحوه کار با آن را آموزش دادیم. شما چه تجربه‌ای در استفاده از این پلتفرم دارید، آن را با ما در میان بگذارید.