(Litecoin) چیست؟ لایت کاین

ارز دیجیتل لایت کاین پتانسیل زیادی برای رشد و پذیرش گسترده دارد. بااینکه ممکن است بیت کاین و لایت‌کاین ها، طلا و نقره فضای ارزهای دیجیتل باشند اما تاریخچه اینگونه معاملات نشان‌داده است که روند صعودی آن‌ها می‌تواند در عرض چندماه تغییر پیدا کند. پس با کسب آگاهی کامل از فرآیند و کارکرد آن‌ها، اقدام به خرید این‌گونه ارزها کنید.

لایت کاین یکی از قدیمی‌ترین کاین های موجود در بازار کریپتوکارنسی‌ها است.  لایت کاین توسط چارلی لی  در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد. لی کارمند سابق گوگل بود که لایت کاین را با هدف تکمیل بیت کاین و حل برخی از مشکلات مانند مدت‌زمان معاملات، هزینه‌ها و استخرهای متمرکز ماینینگ طراحی کرد. چارلی لی در کد و پروتوکول بیت کاین اصلاحاتی اعمال کرد تا برای استفاده روزمره مناسب‌تر باشد و از طرفی هم پذیرش عمومی آن میسر شود.

 

یکی از اهداف اصلی لایت کاین کاهش زمان تائیدیه هر بلاک از ۱۰ دقیقه به ۲٫۵ دقیقه بود، که درنتیجه آن بتوان معاملاتی بیشتری را تأیید کرد. در حال حاضر، روزانه ۱۴،۴۰۰ لایت‌کاین استخراج می‌شود که این حداکثر مقدار ممکن است. لایت کاین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتل، یک وسیله پرداخت جهانی و مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است.

 

این ارز دیجیتال همتا به همتا شباهت‌های زیادی با بیت‌کاین دارد، اما پلتفرم آن از بلاک چین‌های مختلفی استفاده می‌کند که امکان انتقال سریع‌تر معاملات را فراهم می‌کند. نرم‌افزار ایجاد و انتقال کاین های لایت‌کاین، به صورت متن‌باز است و پلتفرم آن به طور کامل غیرمتمرکز است. این کریپتوکارنسی از زمان ورودش به بازار، رشد پایداری را تجربه کرده است و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتل در بازار به حساب می‌آید. شاید یکی از دلایل این محبوبیت عملکرد آن باشد، اما نباید تشابه‌اش با بیت‌کاین را نیز نادیده‌گرفت.

 

ویژگی‌ها و تفاوت لایت کاین با بیت کاین

 

لایت کاین اغلب بابیت کاین مقایسه می‌شود. اگر بیت کاین را طلا در نظر بگیرید، بسیاری لایت کوین را نقره می‌نامند. اما این دو کریپتوکارنسی محبوب چه تفاوت‌های متمایزکننده‌ای باهم دارند؟

:حد اکثر عرضه

بسیاری از ارزهای دیجیتل عرضه محدودی دارند. باوجود ۸۴ میلیون لایت کاین، عرضه آن ۴ برابر بیشتر از بیت کاین است. ازنظر تئوری، این بدان معناست که لایت کاین در آینده به چیزی حدود یک‌چهارم ارزش بیت کاین خواهد رسید.

:میزان سرمایه بازار

اگرچه سرمایه بازار لایت کاین در مقایسه با بیت کاین ناچیز است، اما این ارز دیجیتل هنوز هم در بین ۵ کریپتوکارنسی برتر قرار دارند (این طبقه‌بندی می‌تواند بر اساس قیمت و تعداد سکه‌های موجود در گردش تغییر پیدا کند).

:سرعت معامله

هر تراکنش لایت کاین تقریباً در هر ۲٫۵ دقیقه تأیید می‌شود. در بیت کاین، این میانگین هر ۱۰ دقیقه یک‌بار است. درنتیجه لایت‌کاین ۴ برابر سریع‌تر این کار را انجام می‌دهد که درواقع می‌تواند معاملات بیشتری را نیز پرداز کند.

 

خطر معاملات لایت کاین

از آنجایی که این ارزهای دیجیتل هنوز “نوظهور” هستند، تخمین ارزش آن‌ها دشوار خواهد بود. تغییرات در نحوه‌ اداره سرمایه بین‌المللی ممکن است به کاهش نیاز به ارزهای دیجیتل منجر شود. کشورهایی مانند چین قوانینی دارند که خروج سرمایه از کشورشان را کنترل می‌کنند، بنابراین برای دور زدن این محدودیت‌ها می‌توان بر روی ارزهای دیجیتل سرمایه‌گذاری کرد. تغییر این قوانین یا قوانین مشابه به آن می‌تواند در بازار کریپتوکارنسی‌ها تأثیر بگذارد. در حال حاضر ارزهای دیجیتل قوانین مدونی ندارند و این باعث شده تا بسیاری از افراد، خطر سرمایه‌گذاری در این فضا را نپذیرند. لایت کاین یک ارز است که در ماهیت بیشتر شبیه به کالاست، به همین دلیل نوسانات بازار مانند عرضه و تقاضا بر روی قیمت آن تأثیرگذار است. اما در عین‌حال هم بسیاری از معامله گران کوتاه‌مدت، این مسئله را یک خطر مثبت تلقی می‌کنند.

 

لایت کاین چگونه کار می‌کند؟

لایت کاین یک شبکه‌آنلاین است که افراد می‌توانند از آن برای ارسال پرداخت از یک شخص به شخص دیگر استفاده کنند. لایت‌کاین به صورت همتا به همتا و غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط هیچ نهاد یا دولتی کنترل نمی‌شود.‌ این سیستم پرداخت با ارزهای فیزیکی مانند دالر یا یورو سروکار ندارد و در عوض، از واحد حساب خود که نام آن لایت‌کاین است  استفاده می‌کند. به همین دلیل است که اغلب لایت‌کاین به عنوآن‌ یک ارز مجازی و یا یک ارز دیجیتل طبقه‌بندی می‌شود. خرید و فروش لایت‌کاین و تبدیل آن به ارزهای فیات رایج را می‌توان به راحتی در بسیاری از صرافی‌های آنلاین انجام داد.

لایت کاین در کجا ذخیره می‌شود ؟

این ارز دیجیتل در بکس پول‌ها بر روی بلاک چین ذخیره می‌شود. شما می‌توانید به بکس پول لایت کاین از هرکجاه دنیا دسترسی داشته باشید. نکته خوب دیگر در خصوص این کریپتوکارنسی های بین‌المللی و غیرمتمرکز این است که همه لایت‌کاین ها یکسان هستند و با در اختیار داشتن اینترنت می‌توانید از هرکجای دنیا آن را کنترل کنید. یکی دیگر از بزرگترین مزایای این سیستم مبتنی بر بکس پول این است که هیچ بانکی در فرآیند آن درگیر نیست.

 

چه نهادی این ارز را پشتیبانی می‌کند؟

 

لایت کاین برخلاف سایر ارزهایی مانند دالر و یورو، مستقل از هر بانک مرکزی فعالیت می‌کند. شبکه لایت‌کاین هیچ نهاد مرکزی ندارد، درنتیجه باعث شده تا به یک ارز دیجیتل غیرمتمرکز تبدیل شود.

مزایای اصلی لایت کاین

قابلیت انتقال وجوه به صورت بین‌المللی بدون نیاز به روند نقل و انتقالات پرهزینه سنتی، که انجام آن برای دورترین نقاط هم تنها چند دقیقه زمان می‌برد.ایجاد بکس پول لایت‌کاین و پذیرش وجوه از طریق آن آسان است. فقط کافی است برنامه آن را نصب کنید و کلید خصوصی خود را در مکانی امن (نه در لپ‌تاپ یا تلفن خود) ذخیره کنید.

زمانی که صحبت از کنترول حجم بالای معاملاتاست، لایت‌کاین در این زمینه به خوبی عمل می‌کند. لایت‌کاین برای کاربرانی که به تائیدهای فوری و هزینه معاملاتی کم‌نیاز دارند، بسیار مناسب است.لایت کاین از لگاریتم استفاده می‌کند که با استفاده از این نوع فناوری، قادر است ۴ برابر شبکه بیت کاین در سال کاین تولید کند.

 

معایب لایت کاین

فرآیند ماینینگ نیازمند صرف انرژی بالایی است.لایت‌کاین به اندازه ارزهای دیجیتل دیگری مثل بیت کاین و یا ارزهای فیات موردپذیرش قرار نگرفته است.تخمین ارزش آتی آن‌یک چالش است و ممکن است در صورت کاهش ارزش آن مجبور شوید به سراغ ارز دیگری بروید.برای حفظ امنیت کاین خود نیاز به دانش فنی دارید.