ایتر (Ether) چیست؟

ایتر (Ether) ارز دیجیتلی است که در شبکه ایتریم از آن استفاده می‌شود. پس اگر قرار باشد در شبکه ایتریم معامله انجام دهیم، باید از ارز دیجیتل ایتر استفاده کنیم.

ایتر توسط پروتکل ایتریم و به عنوان پاداش ماینرها برای افزودن بلاک جدید به بلاکچین تولید می‌شود و تنها ارز مورد قبول در پرداخت ‌کارمزدهای معاملات در ایتریم است. پاداش بلاک همراه با کارمزدهای معاملات انگیزه‌ای برای ماینرها است برای ادامه کار بلاک چین و بنابراین ایتر برای عملکرد شبکه ایتریم نقشی اساسی دارد. دقیقا مثل دالر که از چندین سنت تشکیل شده و مثل بیت کاین که دارای واحدهای کوچک‌تری به نام ساتوشی تشکیل شده، ایتر هم دارای واحدهای کوچک‌تری با نام گذاری‌های مختلف است. شما در تصویر زیر می‌توانید با واحدهای مختلف ایتر آشنا شوید.

UnitWei
wei۱
(Kwei (babbage۱,۰۰۰
(Mwei (lovelace۱,۰۰۰,۰۰۰
(Gwei (shannon۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
(microether (szabo۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
(milliether (finney۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
ether۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

ایتر چیست؟

شبکه ایتریم به شخص خاصی تعلق ندارد. تمام برنامه‌ها و سرویس‌هایی که در این شبکه به هم متصل هستند، به قدرت محاسباتی نیاز دارند و این قدرت محاسباتی رایگان نیست. بنابراین ایتریم نوعی اینترنت غیرمتمرکز است. حال ببینیم که Ether چیست.

ایتر را می‌توان یک توکن مخصوص انجام معامله دانست که روند انجام قراردادهای هوشمند مبتنی بر ایتریم و برنامه‌های غیرمتمرکز dapps را تسهیل می‌کند. ایتر به عنوان یک دارایی دیجیتل، راه حلی برای انجام پرداخت در شبکه ایتریم است. در واقع ایتر یک دارایی دیجیتل حامل است که برای به انجام رساندن پرداخت، نیازی به شخص ثالث ندارد. با این حال، ایتر فقط به عنوان یک ارز دیجیتل عمل نمی‌کند و به عنوان سوخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز شبکه هم عمل می‌کند. اگر کاربری بخواهد چیزی را در یکی از اپلیکیشن‌های شبکه ایتریم تغییر بدهد، باید برای معامله خود کارمزدی پرداخت کند تا شبکه بتواند آن تغییر را اعمال کند.

کارمزد معاملات به طور اتوماتیک بر اساس میزان گاز (Gas) مورد نیاز برای انجام معامله، محاسبه می‌شود. مقدار سوخت مورد نیاز بر اساس میزان قدرت محاسباتی مورد نیاز و زمان مورد نیاز برای اجرا شدن معامله محاسبه می‌شود.

آشنایی با شبکه ایتریم

ایتریم شبکه‌ای غیر متمرکز و مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. این برنامه‌های غیرمتمرکز، با استفاده از قراردادهایی به نام قرارداد هوشمند ایجاد می‌شوند. و برای تعریف قرارداد هوشمند به طور خلاصه می‌توان گفت که قرارداد هوشمند پروتکلی است که از آن برای تنظیم قرارداد، بدون واسطه استفاده می‌شود.

ایتریم اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط موسس آن، ویتالیک بوترین معرفی شد. در اولین رودمپ ایتریم؛ تعداد کل کاین های ایتر ۱۰۰ میلیون اعلام شده بود که بعد از گذشت مدتی با توجه به روند شبکه؛ تولید کاین های ایتر ادامه پیدا کرد و در سال ۲۰۲۰ و در زمان انتشار این مقاله به ۱۱۶ میلیون رسیده است. در حال حاضر پروتکل اجماع ایتریم بر مبنای PoW یا همان گواه اثبات کار است اما قرار است به زودی به صورت کامل به پروتکل گواه اثبات سهام نقل مکان کند. در این حالت ؛ ایتریم تغییرات بنیادی زیادی روی شبکه ایجاد خواهد کرد که یکی از آنها ثابت شدن کارمزد معامله و احتمالا ثابت شدن تعداد کل کاین های موجود خواهد بود. در ادامه به نحوه محاسبه کارمزد توسط ارز دیجیتل ایتر خواهیم پرداخت.

ایتر چطور کارمزد معامله را پرداخت می‌کند؟

کوچک‌ترین واحد ارز دیجیتل ایتر با نام Wei شناخته می‌شود. ارزش واحدهای دیگر ایتر نسبت به Wei در جدول بالا قابل مشاهده است. خیلی از کاربران تفاوتی بین ایتریم و ایتر قائل نیستند. ایتریم یک شبکه است که در این شبکه، تمامی اتفاقات به کمک ارز دیجیتل آن یعنی ایتر انجام می‌شود. البته انجام معاملات نیاز به GAS یا همان سوخت هم دارد!

یک موتر را در نظر بگیرید که برای استفاده از این موتر نیاز به تیل دارید. برای پر کردن تانکی تیل ، به پمپ تیل می‌روید. تصور کنید که قیمت تیل تک نرخی نباشد؛ احمد به ازای هر لیتر تیل 70 افغانی پرداخت می‌کند و محمود حاضر است به ازای هر لیتر تیل تنها 60 افغانی پرداخت کند. مسلما مسئول پمپ تیل، احمد را در اولیت قرار می‌دهد تا پول بیشتری به دست آورد.

در شبکه ایتریم هم به همین صورت است. شما برای انجام معاملاتی خود علاوه بر ایتر، نیاز به گاز دارید. گاز دقیقا همان نقش تیل را انجام می‌دهد؛ سوختی است که برای انجام شدن معاملات مورد نیاز است.

هر معامله به میزانی گاز برای انجام شدن نیاز دارد. شما می‌توانید مقدار گاز را خودتان انتخاب کنید. البته این مقدار نمی‌تواند از میزان استاندارد شبکه کمتر باشد. اگر میزان انتخابی شما در معامله استفاده نشود، هزینه‌ای هم بابت آن پرداخت نخواهید کرد.

شما می‌توانید قیمت هر گاز را با واحدهای کوچک ایتر مثل Gwei پرداخت کنید. در حقیقت کارمزد معامله شما از حاصلضرب گاز در قیمتی که برای آن انتخاب کردید به دست می‌آید. اگر شما حاضر باشید، قیمت بالایتری برای گاز پرداخت کنید، معامله‌ شما در اولویت قرار می‌گیرد. دقیقا شبیه به زمانی که به ازای هر لیتر تیل، حاضرید 70  افغانی پرداخت کنید و نسبت به محمود که به ازای هر لیتر تیل 60 افغانی می‌پردازد، اولویت پیدا می‌کنید.

کارمزد معاملاتی شبکه ایتریم = GAS * Gwei

در شبکه ایتریم، معاملات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند. هر معامله به سوخت مشخصی نیاز دارد. در این شبکه، هر بلاک می‌تواند میزان مشخصی سوخت یا گاز استفاده کند. پس دقیقا زمانی که سوخت معاملاتی موجود در بلاک به میزان مشخصی برسد، ظرفیت بلاک کامل می‌شود. اگر بلاک تایید شود، بلاک جدیدی ایجاد می‌شود.

تیم اصلی پرو‌ژه ایتر

پروژه ارز دیجیتل ایتر در جنورب سال ۲۰۱۴ به طور عمومی معرفی شد و تیم اصلی آن را ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی‌لوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گوین وود تشکیل می‌دادند. بوترین پروژه ایتریم را در کنفرانسی مربوط به بیت کاین در شهر میامی هم معرفی کرد و چند ماه بعد، تیم پروژه تصمیم گرفت با راه‌اندازی یک crowdsale (روشی برای جمع‌آوری سرمایه مورد نیاز یک پروژه کریپتویی که طی آن توکن‌های پروژه پیش فروش می‌شوند) و فروش توکن‌های ایتر، بودجه مورد نیاز برای توسعه پروژه را جمع‌آوری کند.

چه تعداد ارز ایتر وجود دارد؟

تعداد مشخصی برای ارز دیجیتل ایتر در نظر گرفته نشده است اما حداکثر تعدادی که در هر سال از این رمز ارز تولید می‌شد حدود ۱۸ میلیون است.

در طی پیش فروش این رمز ارز در سال ۲۰۱۴، ۶۰ میلیون ایتر ایجاد و به مشارکت‌کنندگان اختصاص داده شد و ۱۲ میلیون توکن دیگر برای صندوق توسعه، توسعه دهندگان اولیه و بنیاد ایتریم ایجاد شد. بر خلاف بیت کاین، تعداد کل ایتر محدودیت ندارد. در اصل، علاوه بر ۷۲ میلیون ایتری که در ابتدا ایجاد شد، سالانه ۱۸ میلیون ایتر دیگر نیز به آن اضافه می‌شود. در شروع کار، برای تولید هر بلاک جدید ۵ ایتر ایجاد می‌شد (تقریباً هر ۱۵ ثانیه) و به ماینر آن بلاک اختصاص می‌یابد.که این میزان ابتدا به ۳ ایتر برای هر بلاک و در حال حاضر ۲ ایتر برای هر بلاک کاهش یافته است. تعداد کل ایتر در سال ۲۰۲۰ در حدود ۱۱۶ میلیون است.

اما با تغییر الگوریتم اجماع در شبکه ایتریم، که فاز صفر آن نیز راه‌اندازی شده است، احتمالا تا ۲ سال آینده دیگر خبری از تولید ایتر جدید برای ماینرها نخواهیم بود. با ورود به ایتریم ۲ ممکن است عرضه کل ایتر محدود شود. بعد از ورود به ایتریم ۲ میزان عرضه ایتر نیز تغییر می‌کند و پاداش‌ها هر ۶.۵ دقیقه میان تمام نودهای آن تقسیم خواهد شد. که در مقایسه با حال حاضر میزان کمتری خواهد بود البته تعداد ایتر داده شده به تعداد نودهای فعال ایتریم ۲ نیز بستگی خواهد داشت.

تاریخچه قیمت ارز دیجیتل ایتر

پس از آنکه هیجان پیرامون ورود ETH کم شد، این کاین در سال اول حیات خود تقریبا با قیمت یک دالر معامله می‌شد. اوضاع برای پذیرندگان اولیه ایتر در سال ۲۰۱۶ اما جالب شد. قیمت‌ها از حدود ۱ دالر در اول جنوری به ۲۰.۵۹ دالر در ۱۶ افزایش یافت یعنی رشدی ۲۰۰۰ درصدی در تنها ۶ ماه اتفاق افتاد.

یک بار دیگر ، بحث داغ اطراف ایتر، آرام شد و تا پایان آن سال هر ایتر حدود ۷ تا ۸ دالر معامله شد اما این تازه شروع ماجرای ایتر بود.

ایتر سال ۲۰۱۷ را با قیمت ۸.۳۳ شروع کرد اما در پایان سال و در ماه دسامبر قیمت آن ۸۶۸ دالر رسید و این یعنی حدود ۱۰۰۰۰ درصد افزایش نسبت به شروع سال. اما این پایان روند صعودی ایتر نبود زیرا پس از اصلاح قیمت و رسیدن به ۶۷۵ دالر در انتهای سال ۲۰۱۷، قیمت این آلتکاین برتر دنیا در ابتدای سال ۲۰۱۸ و در کمتر از ۱ ماه به بیشترین میزان تاریخ خود تا به امروز یعنی ۴۱۵۶ دالر رسید.

با ورود کمپانی‌های بزرگی مانند مایکروسافت، آمازون و JPMorgan به ایتریم برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز، ایتر جان دوباره‌ای بدست آورد و در تابستان ۲۰۲۰ و ورود پروژه‌های دیفای که اکثرا از شبکه ایتریم استفاده می‌کردند رشد قیمتی ایتر را نیز به دنبال داشت.

نحوه بدست آوردن ارز دیجیتل ایتر

به طور کلی دو راه برای به دست آوردن ایتر وجود دارد: خرید و استخراج.

رایج‌ترین و احتمالا راحت‌ترین روش به دست آوردن ایتر، خرید آن است. شما می‌توانید این ارز دیجیتل را از تقریبا از تمای صرافی‌های ارز دیجیتل متمرکز، فروشگاه‌ها و افرادی که به آنها اعتماد دارید بخرید. جفت‌های مبادلاتی ایتر نیز در تمامی صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارد و به راحتی از این طریق نیز می‌توانید ارزهای دیگر خود را با ایتر مبادله کنید.

استخراج هم روش دیگری برای به دست آوردن ایتر است که تا زمانی که الگوریتم شبکه ایتریم بر مبنای گواه اثبات کار POW است، می‌توانید از این روش برای به دست آوردن این ارز دیجیتل استفاده کنید. با اینکه الگوریتم شبکه ایتریم تغییر کرده‌ است اما تا زمانی فاز ۲ آن به طور کامل راه‌اندازی نشده هنوز از روش استخراج می‌توان ارز دیجیتل ایتر را بدست آورد. اما جدیدترین روش برای کسب ایتر، تبدیل شدن به یک نود در بلاک چین ایتریم و کسب آن از طریق استیکینگ است.

بهترین بکسک پول‌ها برای نگهداری ایتر

به طور کلی، بکسک پول ایتریم بکسک پولی است که امکان نگهداری رمزارز ایتر و تمامی توکن‌هایی که مبتنی بر استاندارد ERC20 هستند را برای شما فراهم می‌کند. انواع بکسک پول های ایتریم را می‌توان در دسته بکسک پول موبایل (مانند Atomic)، بکسک پول دسکتاپ (مانند MetaMask)، بکسک پول کاغذی، بکسک پول وب (مانند MyEtherWallet) و بکسک پول سخت افزاری (مانند Ledger) قرار داد.

اگر یکی از نودهای شبکه ایتریم هستید یا تصمیم دارید نود شبکه باشید، استفاده از بکسک پول میست (Mist) پیشنهاد می‌شود. به هر حال این بکسک پول، بکسک پول رسمی ایتریم است. برای نصب میست باید بلاک چین ایتریم را دانلود کنید که حجم بالایی دارد؛ در این صورت با نودها هماهنگ یا اصطلاحا سینک می‌شوید. اگر تازه با ایتریم و دنیای ارزهای دیجیتل آشنا شده‌اید، این بکسک پول گزینه مناسبی برای شما نیست؛ چون برای دانلود تمام بلاکچین ایتریم باید حجم زیادی را دانلود کنید و سخت افزار سیستم شما هم باید در حد مناسب و قابل قبولی باشد. اگر مایل به دریافت این بکسک پول هستید به سایت رسمی ایتریم مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

شبکه ایتریم بدون شک قدرتمندترین رقیب برای بیت کاین در دنیای رمز ارزها است. رمز ارز ایتر که قلب تپنده این شبکه است، آینده‌ای بسیار خوب پیش روی خود دارد.

استفاده کابردی این رمز ارز برای تولید برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های دیفای، باعث شده که هیچ شکی در آینده روشن آن نباشد. ورود ایتریم ۲ به صورت کامل نیز می‌تواند ویژگی‌ها ایتر و کاربردهای آن را بسیار بیشتر کند.