ارز دیجیتلی چیست ؟

حتما کلماتی مانند ارز دیجیتال، ارز مجازی، رمز ارز، ارز رمزپایه و یا حتی رمزینه پول را شنیده‌اید. در ابتدا باید بگوییم تمام این کلمات برگردان انگلیسی یک کلمه است و یک مفهوم را می‌رساند که آن همان کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) است. پس در ادامه با مواجه شدن با هریک از این کلمات مطمئن باشید که راجع‌به یک مفهوم صحبت می‌شود.

ارز دیجیتل چیست؟

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) از دو لغت Crypto به معنی رمزنگاری و Currency به معنی ارز تشکیل شده است که با این اوصاف می‌توان گفت لغت “رمز ارز” بهترین برگردان برای آن است. کریپتوکارنسی‌ها در حقیقت پول اینترنتی یا آنلاین هستند که با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی (رمزنگاری) رمزگذاری می‌شوند و تمام ویژگی‌های پول‌های رایج را بجز ماهیت فیزیکی دارا هستند. می‌توان آنها را با ارزهای دیگر مبادله کرد، با آنها معاملاتی که با پول معمولی از طریق بانک‌ها انجام می‌دهید را انجام دهید، خرید آنلاین و بسیاری موارد دیگر انجام دهید.

به معنی ساده‌تر، ارز دیجیتل یا رمز ارز در واقع یک ارز مجازی است که به عنوان وسیله‌‌ای برای مبادله، طراحی شده است و از رمزنگاری برای ایمن‌سازی و تأیید معاملات آن استفاده می‌کند. رمز ارز یک ارز استاندارد است که برای پرداخت و یا دریافت در بلاک چین استفاده می‌شود.

البته روش استفاده از آنها کمی متفاوت است و رویه‌های مختص به خود را دارند. تمامی معامله‌ها که با ارز دیجیتل انجام شود روی یک شبکه پایگاه داده غیر متمرکز به نام بلاک چین ذخیره می‌شود. اما اولین ارز دیجیتل چیست ؟ اولین ارز دیجیتل به این سبک، بیت کاین بود که در سال ۲۰۰۸ به جهان معرفی شد. بعد از ترویج و رشد انفجاری بازار ارزهای دیجیتل در این چند سال تعداد آنها به ۱۳۰۰۰ ارز رسیده است.

بدست آوردن یا استخراج ارز دیجیتل چیست؟

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتل فرایندی است که در آن معامله ارز دیجیتل تایید می‌شود و به پایگاه داده یا همان بلاک چین افزوده می‌شود. استخراج ارزهای دیجیتل همچنین باعث می‌شود ارزهای دیجیتل به صورت یک شبکه غیرمتمرکز و بدون کنترل و مدیریت یک نهاد مرکزی فعالیت کنند. می‌توان گفت دلیل اصلی اینکه شبکه بلاک چین به تولید بلاک خود ادامه می‌دهد، همین فرایند استخراج است.

اما کلمه استخراج (Mining) از کجا آمده است؟ می‌دانید که، استخراج در معادن کار سختی است و به تخصص نیاز دارد و فردی که این کار را انجام می‌دهد ممکن است به پاس زحمتی که می‌کشد طلا یا سنگ قیمتی استخراج کند، در دنیای ارزهای دیجیتل نیز افرادی که سرویس یا خدمتی به شبکه ارائه می‌کنند، به پاس خدمتی که انجام می‌دهند پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش در قالب ارزهای دیجیتلی است. به دلیل شباهت این کار با معنای واقعی کلمه‌ ماینینگ، به این فرایند استخراج می‌گویند.

به افرادی که فرآیند ماینینگ را انجام می‌دهند، ماینر می‌گویند. ماینر‌ها در واقع نودهایی هستند که هدفشان ثبت معامله برای خلق یک بلاک است، سپس هر بلاک به بلاکچین اضافه می‌شود. ماینر برای اینکه بتواند فرایند استخراج را انجام دهد، از سخت افزارهایی مانند سی پی یو، کارت گرافیک یا دستگاه ASIC برای اعتباردهی به معامله‌ها استفاده می‌کند.

کاین و توکن در مفاهیم ارز دیجیتل چیست؟

قبل از تعریف این دو عبارت باید یادآور شویم که تمام کاین‌ها یا توکن‌های موجود، هر کدام یک ارز مجازی هستند که بنا به نوع طراحی آنها کاین یا توکن نامیده می‌شوند. پس به زبان ساده تا به امروز حدود بیش از ۱۳۰۰۰ ارز دیجیتل تولید شده که همه آنها کاین‌ یا توکن هستند.

کاین

کاین، که همچنین با نام کاین‌های جایگزین یا آلتکاین نیز شناخته می‌شود، نوعی ارز مجازی است که پلتفرم یا بلاک چین خود را دارد و به طور مستقل کار می‌کند. فرق اصلی کاین با توکن را می‌توان اینگونه بیان کرد که کاین‌ها هر کدام به طور جداگانه دارای بلاک چین مخصوص به خود هستند و این بلاک چین‌ها هر کدام سازوکار و روش خاصی را دنبال می‌کنند، برای مثال در بلاک چین بیت کاین و ایتریم با اینکه هر دو آنها یک کاین هستند، اما نحوه تولید آنها و همچنین نحوه کار ماینرهای آنها بسیار با یکدیگر تفاوت دارد.

آلتکاین به کاین هایی گفته می شود که بعد از بیت کاین راه اندازی شده اند و در بازار ارزهای دیجیتل به هر کاینی به غیر از بیت کاین آلتکاین می گویند. آلتکاین از ترکیب دو کلمه alternative و coin تشکیل شده است و به معنی تمام کاین های جایگزین بیت کاین است.

توکن

توکن نوعی ارز دیجیتل است با این تفاوت که بلاک چین جداگانه‌ای ندارد و از بلاک چین ارزهای دیگر استفاده می‌کند. نحوه کار ساخت توکن‌ها به این صورت است که توسط یک سری کدهای برنامه‌نویسی، و از طریق قراردادهای هوشمند در یک بلاک چین ساخته می‌شوند. البته این توکن‌ها حتما باید از استانداردهای بلاک چینی که در آن قرار دارند پیروی کنند برای مثال اکثر توکن‌هایی که بر روی بلاک چین ایتریم قرار دارند، دارای استاندارد ERC20 هستند.

توکن‌ها معمولا برای یک پروژه طراحی و تولید می‌شوند و کاربرد خاصی دارند. پروژه‌ای که برای جمع‌آوری بودجه خود از توکن استفاده می‌کنند، ICO نامیده می‌شود.

توکن‌ها از نظر طراحی و پیاده‌سازی بسیار ساده تر از کاین‌ها هستند؛ چرا که نیازی نیست کد منبع از پروتکل اصلی اصلاح شود و هیچ بلاک چین جدیدی نیز ایجاد نمی‌شود. تقریبا اکثر توکن‌ها بر روی بلاک چین ایتریم ایجاد شده‌اند و تعدادشان روز به روز اضافه می‌شود. ایتر اولین ارزی بود که روی بلاک چین ایتریم نوشته شد.

با این توضیحات شاید بتوان گفت توکن‌ها، به لحاظ فنی ارز محسوب نمی‌شوند. چرا که برای وجود داشتن به بلاک چین یک ارز دیگر نیاز دارند و به طور مستقل نمی‌توانند وجود داشته باشند. با وجود این توضیحات ممکن است همچنان کمی گیج باشید. اما همانطور که می‌دانید توکن‌ها نیز جزء رمزارزها محسوب می‌شوند.

مرز میان کاین و توکن حتی برای کاربران و فعالان این حوزه هم کمی گنگ است. به هرحال این نکته کاملا واضح است که تفاوت این دو در ساختار آنهاست؛ کاین‌ها هر کدام دارای یک بلاک چین مخصوص به خود هستند در حالیکه توکن‌ها مانند برنامه‌های غیرمتمرکزی هستند که روی بلاک چین کاین‌ها پیاده می‌شوند. در هر حال کاین و توکن هر دو یک نوع رمزارز به حساب می‌آیند.

با رمزارزهای معروف بیشتر آشنا شویم

ا که کمی با مفاهیم ارزهای دیجیتل آشنا شدید، به معرفی معروف‌ترین ارزهای دیجتال دنیا خواهیم پرداخت:

 • بیت کاین : اولین ارز دیجیتل است و در سال ۲۰۰۸ توسط خالق ناشناس خود به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد.
 • ایتریم : دومین ارز دیجیتل پر ارزش بازار که با امکاناتی نظیر قراردادهای هوشمند، امکان ساخت برنامه‌های مختلفی را به وجود آورده است. ایتریم را می‌توان جدی‌ترین رقیب بیت کاین دانست.
 • تتر : اولین ارز دیجیتل با مقدار ثابت یا استیبل کاین بازار کریپتو است. استیبل کاین به ارزهای دیجیتلی گفته می‌شود که ارزش آنها برابر با میزان ارزش ارزهای فیات است. ارزش هر تتر معادل یک دلار آمریکا است.
 • XRP: بلاکچین ریپل قصد دارد تحولی در پرداخت های جهانی ایجاد کند و به روش پرداخت و نقل و انتقالات بین‌المللی بانک‌ها و سیستم‌های پرداختی سنتی سرعت بخشد. ارز مورد استفاده در بلاکچین ریپل XRP است.
 • بیت کاین کش : این ارز دیجیتل در واقع فورک بیت کاین است که توسط بزرگ‌ترین شرکت استخراج بیت کاین و تولیدکننده تراشه‌های استخراج بیت کاین یعنی، ASICs پشتیبانی می‌شود.
 • مونرو : مهمترین ارز دیجیتل در زمینه حفظ حریم خصوصی است. کسی تا به حال نتوانسته است شبکه آن را هک کند.
 • بایننس کاین : تنها ارز دیجیتل متمرکزی است که جز ۱۰ ارز دیجیتل برتر دنیا قرار دارد. این رمز ارز توسط صرافی بایننس پشتیبانی ‌می‌شود.

سعی کردیم در این قسمت، مهمترین ارزهای دیجیتل دنیا را معرفی کنیم، البته باید بدانید که در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰۰نوع ارز دیجیتل در دنیا وجود دارد.

بکسک پول ارز دیجیتل چیست؟

همانطور که برای نگهداری روزمره و حمل پول‌های کاغذی از انواع بکسک‌پول‌ها و انواع حساب بانکی استفاده می‌کنیم، برای نگه‌داری ارزهای دیجیتل هم از یک بکسک پول مخصوص به نام Wallet یا والت ارز دیجیتل استفاده می‌کنیم.

بکسک پول‌های رمز ارز برنامه‌های نرم افزاری هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را در خود ذخیره می‌کنند و با بلاک‌چین‌های مختلف رابط کاربری دارند تا کاربران بتوانند پول ارسال کنند و کارهای دیگر انجام دهند. وقتی شخصی بیت کاین یا هر نوع ارز دیجیتل دیگری برای شما ارسال می‌کند، در اصل مالکیت آن ‌توکن‌ها به آدرس بکسک پول شما را، امضا می‌کند.

صرافی ارز دیجیتل چیست؟

سوال بسیاری از کاربران این است که ارزهای دیجیتل را از کجا و به چه شکل می‌توان خریداری کرد؟ برای خرید ارزهای دیجیتل مختلف باید به صرافی مراجعه کنید. از آنجایی که در دنیای رمز ارزها همه چیز دیجیتل است، صرافی‌های ارز دیجیتل نیز مکان خاصی ندارند و صرافی به صورت فیزیکی وجود ندارد، بلکه برای خرید و فروش ارزهای دیجیتل کافی است به اپلیکیشن‌ها و سایت‌های مربوط به صرافی‌ها مراجعه کنید. ارزهای دیجیتل را می‌توان از طرق مختلفی خریداری کرد که یکی از آنها صرافی‌ها هستند. ساده‌ترین راه برای خرید ارزهای دیجیتل، صرافی ارز دیجیتل است.

صرافی ارز دیجیتل مکانی است که در آن می‌توان ارز دیجیتل خرید و فروش کرد و به معامله ارزهای دیجیتل پرداخت. صرافی‌ها یک پلتفرم آنلاین است که رایج ترین روش برای خرید و فروش بیت کاین و سایر ارزهای دیجیتل به حساب می‌آیند.

بهترین راه‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتل

در هنگام خرید ارزهای دیجیتل گزینه‌های مختلف زیادی وجود دارد.

شما می توانید رمز ارزها را با استفاده از کارت‌های خرید انلاین، صرافی‌های ارز دیجیتل، از طریق کسانی که به آنها اعتماد دارید و حتی می‌توانید به صورت حضوری معامله کنید. در حال حاضر گزینه دستگاه خودپرداز نیز اضافه شده است و تقریبا ۱۸۰۰ دستگاه خودپرداز بیت کاین در ۵۸ کشور جهان وجود دارد.

برای خرید ارزهای دیجیتل که معروفیت کمتری دارند معمولا از گزینه صرافی‌ها می‌توانید استفاده کنید و گزینه ‌های دیگر کاربرد چندانی ندارند. البته این روش‌ها به موقعیت مکانی که در آن زندگی می‌کنید نیز بستگی دارد.

قیمت ارزهای دیجیتل چطور تعیین می‌شود؟

عوامل مختلفی روی تعیین قیمت ارزهای دیجیتل تاثیر می‌گذارند. از مهم‌ترین این عوامل، می‌توان به فاکتورهایی مانند عرضه و تقاضا، میزان کاربرد یک رمزارز در دنیای تکنولوژی و در دنیای واقعی، تاثیر رسانه‌ها و افراد معروف، مسائل مربوط به قانون‌گذاری رمزارزها، قابلیت انتقال و… اشاره کرد.

یکی از مسائل مهمی که از ابتدا بر روی قیمت رمزارزهای بازار تاثیر داشته، وضعیت قیمت بیت کاین بوده است. از آنجایی که بیت کاین اولین رمزارز ماندگار این حوزه است و طی عمر چند ساله خود توانسته خود را به اولین رمزارز جدول به لحاظ ارزش بازار تبدیل کند، تغییرات قیمتی آن روی قیمت بقیه ارزهای دیجیتل نیز تاثیر می‌گذارد. البته این روزها با پیشرفت چشم‌گیر پروژه‌هایی مانند ایتریم و بایننس کاین، تاثیر قیمت بیت کاین کمی کمرنگ شده، اما کامل از بین نرفته است.

آیا ارز دیجیتل قانونی است؟

از آنجا که محبوبیت و استفاده از ارزهای دیجیتل روز به روز در حال افزایش است، سازمان‌های اجرای قانون، مقامات مالیاتی و نهادهای نظارتی قانونی در سراسر جهان در تلاش‌ هستند تا مفهوم ارزهای دیجیتل را درک کنند و اینکه دقیقا این رمز ارزها در کدام مقررات و چارچوب‌های قانونی موجود می‌توانند، قرار گیرند.

با معرفی بیت کاین، اولین ارز رمزنگاری شده، الگوی کاملا جدیدی ایجاد شد. ارزهای دیجیتل غیر‌متمرکز که به هیچ وجه و شکل فیزیکی وجود ندارند و توسط هیچ واحدی کنترل نمی‌شوند، همیشه باعث ایجاد هیاهو در نهادهای نظارتی می‌شوند.

نگرانی‌های ‌زیادی در مورد ماهیت غیرمتمرکز رمز ارزها و توانایی استفاده تقریبا ناشناس از آنها برای انجام کارهای خلاف قانون، وجود دارد. برای همین در حال حاضر در دنیا، هر کدام از کشورها قوانین خاص خود را برای ارزهای دیجیتل دارند و تقریبا هیچگونه قانون خاص مشترکی برای آن وجود ندارد.

کاربرد ارزهای دیجیتل چیست؟

امروزه موارد بسیار زیادی را می‌توان درباره کاربردهای ارزهای دیجیتل نام برد و اینکه اصلا چرا باید از آنها استفاده کرد. در ادامه به چند کاربرد برتر ارزهای دیجیتل خواهیم پرداخت.

 • نقل و انتقال پول با کمترین هزینه
 • دسترسی آسان و همیشگی به کل دارایی
 • امکان مالکیت دارایی‌ها به طور کاملا خصوصی و محرمانه
 • امکان کسب درآمد تنها به‌وسیله نگهداری ارزهای دیجیتل
 • امکان سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌‌‌های نوآورانه فضای کریپتو
 • امکان ارسال معامله مالی به صورت کاملا خصوصی
 • امکان ارسال حواله‌های غیر‌نقدی
 • درآمدزایی از طریق تولید محتوا
 • عدم نیاز به اعتماد به شخص ثالث برای انجام معامله

خصوصیات اصلی ارزهای دیچیتال چیست؟

ارزهای دیجیتل دارای ۴ خصوصیت اصلی هستند:

برگشت ناپذیری

پس از تأیید، هیچ معاملهی قابل برگشت نیست. نه توسط شما، نه بانک، نه رئیس جمهور ایالات متحده، نه ساتوشی و نه ماینرها قادر به این کار نیستند. اگر کاین خود را به آدرس اشتباه ارسال کرده‌اید یا هکری آنها را از رایانه شما سرقت کرده است، هیچ کس نمی‌تواند به شما کمک کند.

سریع و جهانی بودن

معامله‌‌ها تقریبا به صورت آنی در شبکه منتشر می‌شوند و طی حداکثر چند دقیقه تأیید می‌شوند. از آنجا که معامله‌ها در یک شبکه جهانی رایانه اتفاق می‌افتد، نسبت به مکان فیزیکی شما کاملا بی تفاوت است. پس مهم نیست که من بیت کاین را برای همسایه خود یا برای شخصی در آن سوی دنیا بفرستم، زمان تایید معامله در آن به نسبت شلوغ بودن شبکه متفاوت است.

امنیت

ارزهای دیجیتل در یک سیستم رمزنگاری بوسیله کلید عمومی و کلید خصوصی نگهداری شده‌اند و فقط مالک کلید خصوصی می‌تواند ارز رمزنگاری شده را ارسال کند. برای توضیح ساده کلید عمومی می توان به مثال کارت اعتباری روی آورد. به عنوان مثال کلید عمومی همانند ۱۶ رقم کارت بانکی و کلید خصوصی مانند رمز دوم کارت اعتباری شماست. رمزنگاری قوی و جادوی اعداد، شکستن این طرح را غیرممکن می‌کند. در حال حاضر آدرس بیت کاین از Fort‌Knox نیز امن‌تر است.

بدون نیاز به اجازه

برای استفاده از رمزارزها نیازی به مجوز از کسی ندارید فقط کافی است، یک نرم افزار (بکسک پول) را به صورت رایگان دانلود کنید. پس از نصب آن، می‌توانید بیت کاین یا سایر ارزهای دیجیتل را دریافت و ارسال کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند مانع شما شود.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • ارز دیجیتل چیست؟

اگر بخواهیم به سوال ارز دیجیتل چیست به زبان ساده پاسخ دهیم، باید بگوییم ارز دیجیتل یا رمزارز نوعی پول رمزنگاری‌شده است که می‌توانید با استفاده از آن به آن‌سوی دنیا پول بفرستید، خرید کنید، کسب درآمد کنید و معامله مالی امن داشته باشید.

 • معادل ارز دیجیتل به انگلیسی چیست؟

عبارت ارز دیجیتل برگردان فارسی عبارت Cryptocurrency است که معادل فارسی بهتر آن، رمزارز است.

نتیجه‌گیری

رمز ارز مطمئنا دارای مزایای بالقوه‌ای است، اما اشکالات خود را دارد که جامعه کریپتو در تلاش برای رفع این ایرادات است.

با توجه به گسترش ارزهای دیجیتل و اینکه امروزه رمز ارزها تقریبا به گوش افراد زیادی خورده است و یا افراد زیادی در مورد آنها می‌دانند و از آنها در امور مالی خود استفاده می کنند، می‌توان آینده روشنی را برای آنها متصور شد که می توانند تحول بزرگی در سیستم سنتی مالی ایجاد کنند.