بکسک پول ارز دیجیتل چیست ؟

همانطور که برای نگهداری روزمره و حمل پول‌های کاغذی از انواع بکسک پول‌ها و انواع حساب بانکی استفاده می‌کنیم، برای نگه‌داری ارزهای دیجیتل هم از یک بکسک پول مخصوص به نام Wallet یا والت ارز دیجیتل استفاده می‌کنیم.

بکسک پول ارزهای دیجیتل یک برنامه نرم افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می‌کند و با بلاک چین‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کند تا کاربران بتوانند انواع رمز ارزها را ارسال و دریافت و میزان دارایی دیجیتلی خود را کنترل کنند. اگر می‌خواهید از بیت کاین یا هر رمز ارز دیگری استفاده کنید، باید والت ارز دیجیتل را داشته باشید.

بکسک پول ارز دیجیتل چگونه کار می‌کند؟

میلیون‌ها نفر از بکسک پول‌های کریپتوکارنسی استفاده می‌کنند، اما شاید تعداد کمی از آنها در مورد نحوه کار آن اطلاعی داشته باشند. برخلاف بکسک پول‌های جیبی، Walletهای دیجیتل ، دارایی شما را ذخیره نمی‌کنند. در واقع رمز ارزها در یک مکان مشخص و به صورت فیزیکی ذخیره نمی‌شوند. هر آنچه شما می‌بینید در واقع سوابق تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک چین است.

 

بکسک پول‌های رمز ارزها برنامه‌های نرم افزاری هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را در خود ذخیره می کنند و با بلاک چین‌های مختلف رابط کاربری دارند تا کاربران بتوانند پول ارسال کنند و کارهای دیگر انجام دهند. وقتی شخصی بیت کاین یا هر نوع ارز رمزنگاری شده دیگری برای شما ارسال می‌کند، در اصل مالکیت آن ‌توکن‌ها به آدرس بکسک پول شما را، امضا می‌کند. برای اینکه بتوانید آن ‌توکن‌ها را خرج کنید، کلید خصوصی ذخیره شده در بکسک پول شما باید با آدرس عمومی ارزی که به آن وارد شده، مطابقت داشته باشد. اگر کلیدهای عمومی و خصوصی با هم مطابقت داشته باشند، موجودی بکسک پول ارز دیجیتل شما افزایش یافته و ارسال کننده نیز به همین ترتیب کاهش می‌یابد. هیچگونه مبادله واقعی برای کاین‌ها وجود ندارد. معامله صرفاً با ثبت تراکنش در بلاک چین و تغییر موجودی در بکسک پول رمز ارز شما نشان داده می‌شود.

کلیدهای عمومی و خصوصی

استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی به عنوان ابزاری برای امنیت، نقش بسزایی در امنیت معاملات در شبکه بلاک چین دارد. بدون آنها، چه کسی می‌داند رمز ارزهای شما در حال حاضر کجا هستند؟

 

کلیدهای عمومی در بکسک پول ارز دیجیتل به عنوان یک آدرس یا یک کد رمزنگاری است که به کاربران امکان می‌دهد پیام، توکن یا کاین‌های مختلف را از طریق آن دریافت کنند. این کلیدها اغلب به صورت رشته‌های طولانی متشکل از حروف و اعداد انگلیسی است. کلیدهای عمومی از کلیدهای خصوصی بدست می‌آیند. اما روند معکوس این کار غیرممکن است.

 

اگر از کلیدهای عمومی برای رمزگذاری پیام‌ها و تراکنش‌ها استفاده می‌شود، از کلیدهای خصوصی برای رمزگشایی آنها استفاده می‌شود. به این ترتیب، فقط افرادی که کلید خصوصی دارند، می‌توانند پیام ارسالی را رمزگشایی کنند.

 

اگر دسترسی به کلیدهای خصوصی خود را از دست دهید، احتمال اینکه دسترسی به بکسک پول ارز دیجیتل خود را نیز از دست دهید بسیار زیاد است. این کلیدها از طریق یک الگوریتم بسیار پیچیده بدست می‌آیند که تقریبا هک شدن آنها را غیر ممکن می‌سازد.

 

چند نکته در مورد چگونگی ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی :

 • کلیدهای خصوصی خود را به صورت آفلاین ذخیره کنید
 • کلیدهای خصوصی خود را هرگز به اشتراک نگذارید
 • تمام دارایی های خود را یک مکان دخیره نکنید
 • همه دستگاه‌های خود را بروزرسانی کنید
 • از بکسک پول خود نسخه پشتیبان بگیرید

انواع بکسک پول ارز دیجیتال

انواع مختلفی از بکسک پول وجود دارد که روش‌های مختلفی را برای ذخیره و دسترسی به ارز دیجیتل شما فراهم می‌کنند. والت ها را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد : نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی. در ادامه این مدل‌ها را بررسی خواهیم کرد.

بکسک پول نرم‌افزاری یا Hot Wallet

بکسک پول نرم افزاری یکی از رایج‌ترین و در عین حال پرکاربردترین بکسک والت ارز دیجیتل است. و به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود :

 

والت دسکتاپ

بکسک پول‌ دسکتاپ از طریق دانلود برروی رایانه یا لپ‌تاپ نصب می‌شوند. باید این نکته را در نظر بگیرید که فقط از طریق آن دستگاه که بکسک پول در آن دانلود شده، در دسترس هستند. بکسک پول‌های رومیزی از سطح امنیت مناسبی  برخوردارند، اما اگر کامپیوتر شما هک شود یا به ویروس مبتلا شود، احتمال از دست دادن کل بودجه شما وجود دارد.

بکسک پول آنلاین یا تحت‌وب

امکان استفاده از این نوع بکسک پول‌ها از طریق انواع دستگا‌ه‌ها و از هر مکانی وجود دارد. در حالی که دسترسی به این نوع بکسک پول‌ها راحت‌تر است، اما بکسک پول‌های آنلاین کلیدهای خصوصی شما را بصورت آنلاین ذخیره می‌کنند و توسط شخص ثالث کنترل می‌شوند و این باعث آسیب پذیری آنها در برابر حملات هک و سرقت می‌شود.

 

Wallet موبایل

این نوع بکش پول‌ها از طریق برنامه‌ای روی تلفن شما اجرا می‌شوند و بسیار مفید هستند زیرا می‌توانید در هرجایی از آنها استفاده کنید و آنها را همراه خود داشته باشید. به خاطر فضای محدودتری که در موبایل وجود دارد، معمولا حجم این نوع بکسک پول‌ها نسبت به بکسک  پول دسکتاپ کمتر است.

مزایای بکسک پول نرم‌افزاری

 • پشتیبانی از رمز ارزهای مختلف
 • امکان استفاده در دستگاه های مختلف
 • معمولا رایگان
 • قابلیت دسترسی در هر مکان و هر زمان

معایب بکسک پول نرم‌افزاری

 • امکان هک شدن به روش‌های مختلف
 • در اختیار نداشتن کلید‌های خصوصی در برخی از آنها

از بهترین نمونه‌های بکسک پول نرم‌افزاری می‌توان به متامسک، الکتروم، TrustWallet و Etoro اشاره کرد.

بکسک پول سخت‌افزاری یا Cold

این بکسک پول با بکسک پول نرم‌افزاری تفاوت دارد به این دلیل که کلیدهای خصوصی کاربر را روی یک دستگاه سخت افزاری مانند USB ذخیره می‌کند. اگرچه بکسک پول‌های سخت افزاری تراکنش‌ها را بصورت آنلاین انجام می‌دهند، اما به صورت آفلاین ذخیره می‌شوند که باعث افزایش امنیت می‌شود. بکسک پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند با چندین رابط وب سازگار باشند و از ارزهای مختلف پشتیبانی کنند. و این تنها به این بستگی دارد که شما از کدام رمز ارز استفاده می‌کنید.

 

انجام یک تراکنش با این نوع بکسک پول‌ها آسان است. کاربران به سادگی دستگاه خود را به هر رایانه یا دستگاه مجهز به اینترنت وصل می‌کنند ، رمز خود را وارد می‌کنند، سپس بعد از تایید ارز دیجیتل خود را ارسال می‌کنند. تمامی این کارها در این نوع بکسک پول در حالی انجام می‌شود که رمز ارز شما را به صورت آفلاین نگهداری می‌کند و از لحاظ امنیتی در بالاترین سطح قرار دارد.

بکسک پول دیجیتل کاغذی

استفاده از بکسک  پول آسان است و امنیت بسیار بالایی را ایجاد می‌کند. در حالی که اصطلاح بکسک پول کاغذی به کپی یا چاپ فیزیکی کلیدهای خصوصی و عمومی شما اشاره دارد. استفاده از بکسک پول کاغذی چندان ساده نیست و برای همگان توصیه نمی‌شود.

 

انتقال بیت کاین یا هر رمز ارز دیگری به بکسک پول‌کاغذی شما با انتقال وجوه از یک بکسک  پول دیگر به آدرس عمومی نشان داده شده در بکسک پول کاغذی شما انجام می‌شود. و همینطور برای برداشت از بکسک پول کاغذی، شما نیاز دارید که ابتدا دارایی خود را وارد یک بکسک پول نرم‌افزاری کنید سپس آن را مورد استفاده قرار دهید.

 

این فرآیند، که با نام sweeping شناخته می‌شود، می‌تواند به صورت دستی با وارد کردن کلیدهای خصوصی با کد اسکن (QR Code) روی بکسک پول کاغذی انجام شود.

 

بکسک پول چند امضایی

یکی دیگر از بکسک پول‌هایی که می‌توان برای نگهداری ارزهای دیجیتل استفاده کرد، بکسک پول چند‌امضایی است. با استفاده از بکسک پول چند‌امضایی، کاربران می‌توانند از مشکلاتی مثل از دست دادن یا دزدیده شدن کلید خصوصی خود جلوگیری کنند.

 

در این نوع بکسک پول‌ها، حتی در صورت به خطر افتادن یکی از کلیدهای خصوصی، دارایی‌ شما در امان خواهند ماند. در این نوع بکسک پول، شما کلیدهای خصوصی خود را در چند دستگاه متفاوت مثل موبایل، لپ تاپ و تبلت ذخیره می‌کنید و حتی اگر یکی از دستگاه‌های شما دزدیده شود، دزد تنها با ۱ کلید خصوصی نمی‌تواند به دارایی‌های شما دسترسی پیدا کند. مشابه این قضیه در مورد حمله‌های فیشینگ و بدافزارها نیز صادق است؛ چون هکر تنها به یکی از دستگاه‌ها و کلیدها دسترسی دارند.

 

این را نیز بدانید که استفاده از تکنولوژی چند امضایی به عنوان تایید دو مرحله‌ای می‌تواند خطرناک باشد؛ به خصوص در بکسک پول‌هایی که از سیستم امضای ۲ از ۲ استفاده می‌کنند. اگر یکی از کلیدهای شما گم شود، شما نمی‌توانید به دارایی‌هایتان دسترسی داشته باشید. بنابراین، استفاده از سیستم امضای ۲ از ۳ یا سرویس واسطه تایید دو مرحله‌ای که از کدهای پشتیبان استفاده می‌کند، امن‌تر است.

بکسک پول صرافی‌ها

در حال حاضر استفاده از بکسک پول صرافی در تمامی صرافی‌های معروف دنیا نظیر بایننس، بکسک بیس، بیترکس و دیگر صرافی‌های محبوب، تبدیل به امری رایج شده است. در حالی که استفاده از خدمات بکسک پول فراهم شده توسط یک صرافی ممکن است برای یک تریدر فعال مناسب باشد، اما این سرویس ها معمولا با ریسک‌های امنیتی مواجه هستند.

این نوع بکسک پول مزایا ومعایب مخصوص به خود را دارد که با توجه به استفاده کاربر، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

مهمترین مزیت این نوع بکسک پول‌ها برای کسانی است که به صورت مداوم از صرافی استفاده می‌کنند. چون در اینصورت سرعت ترید آنها در مقایسه با بکسک پول‌های دیگر بالاتر است و کارمزد کمتری نیز برای انجام تراکنش پرداخت خواهند کرد. اما بزرگترین مشکل این بکسک پول در اختیار داشتن کلید خصوصی شما، از سوی صرافی است. یعنی عملا دارایی شما، در اختیار صرافی قرار می‌گیرد که مانند عملکرد بانک‌های سنتی است. از دیگر معایب استفاده از بکسک پول صرافی، امکان هک شدن آن صرافی و از دست دادن کل سرمایه شما در آن است.

آیا بکسک پول ارز دیجیتل امن است؟

میزان امنیت هر کدام از انواع بکسک پول دیجیتل متفاوت است. سطح امنیت به نوع بکسک پول شما و ارائه دهنده خدمات بستگی دارد. به عنوان مثال بکسک پول تحت وب برای حفظ ارزهای شما در مقایسه با بکسک پول آفلاین، محیطی خطرناک‌تر است. بکسک والت‌های آنلاین نیز می‌توانند کاربران را در معرض آسیب پذیری‌های احتمالی سیستم عامل بکسک پول قرار دهند که توسط هکرها برای سرقت رمز ارزهای شما استفاده می‌شود..

 

از طرف دیگر، بکسک پول‌های سخت افزاری‌ را نمی‌توان هک کرد زیرا به شبکه آنلاین متصل نیستند و برای امنیت به شخص ثالث اعتماد نمی‌کنند. اگرچه بکسک پول‌های آنلاین آسیب پذیرتر و مستعد حمله توسط هکر‌ها هستند، اما لازم است اقدامات احتیاط آمیز امنیتی در هنگام استفاده از هر نوع بکسک پول، اجرا و رعایت شود.

همچنین باید بدانید که، اگر بکسک پول شما هک شود، یا پول برای کسی دیگری ارسال کنید، راهی برای پس گرفتن دارایی از دست رفته یا معکوس کردن تراکنش وجود ندارد. پس شما باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید و بسیار مراقب باشید. در ادامه به بررسی برخی از این اقدامات می‌پردازیم.

از بکسک پول خود پشتیبان تهیه کنید

سعی کنید فقط مقادیر کمی از دارایی خود را برای استفاده روزمره بصورت آنلاین، در رایانه یا تلفن همراه خود ذخیره کنید، و اکثر دارایی خود را در یک محیط با امنیت بالا نگه دارید. گزینه بکسک پول‌های سرد یا آفلاین برای تهیه نسخه پشتیبان مانند بکسک پول Ledger Nano X یا بکسک پول کاغذی از شما در برابر خرابی رایانه محافظت می‌کند و در صورت گم شدن یا سرقت بکسک  پول‌، به شما امکان می‌دهد بکسک پول خود را بازیابی کنید. البته باید در نظر داشته باشید که در حال خطر وجود هکرها وجود دارد و اگر شما انتخاب کردید که از بکسک پول آنلاین استفاده کنید، خطرات ذاتی وجود دارد که همیشه نمی‌توان از آنها محافظت کرد.

بروزرسانی نرم‌افزار

نرم افزار خود را به روز نگه‌دارید تا جدیدترین تجهیزات امنیتی را در دسترس داشته باشید. شما باید نه تنها نرم افزار بکسک پول خود بلکه نرم افزار موجود در رایانه یا تلفن همراه خود را نیز مرتباً به روز کنید. این بروزرسانی تنها برای بکسک پول‌های نرم‌افزاری نیست بلکه در بکسک پول‌های سخت‌افزاری نیز نیاز به بروزرسانی دستگاه خود دارید.

آیا بکسک پول ارز دیجیتل ناشیناس است؟

بکسک پول‌ها در واقع و به طور کامل ناشناس نیستند. بکسک پول یک اسم مستعار است. در حالی که بکسک پول‌ها به هویت واقعی کاربر وابسته نیستند، اما همه تراکنش‌ها به صورت عمومی و دائمی در بلاک چین ذخیره می‌شوند.

 

نام یا آدرس خیابان شخصی شما در آنجا مشخص نیست، اما داده‌هایی مانند آدرس بکسک  پول شما به چندین روش می‌تواند در تشخیص هویت شما مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که تلاش‌هایی برای دستیابی به ناشناس بودن و حفظ حریم خصوصی است، اما موارد ناشناخته‌ای برای ناشناس ماندن کامل هم وجود دارد. برای آشنایی بیشتر می‌توانید پروژه DarkWallet را که به دنبال تقویت حریم خصوصی و ناشناس ماندن از طریق آدرس‌های مخفیانه و مخلوط کردن توکن‌ها است، بررسی کنید.

از چه بکسک پول ارز دیجیتل باید استفاده کرد؟

با توجه به تمام اطلاعاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، در اینجا چند ایده در مورد انتخاب بکسک پول برای شما می‌آوریم.

 

امن‌ترین ایده این است که از بکسک پول رسمی (یا تایید شده رسمی) برای هر کاین یا توکن استفاده کنیم. بنابراین ما، برای بیت کاین، از بکسک پول Bitcoin مانند Blockchain، و برای اتریوم، بکسک پول اتریوم یا MyEtherWallet را پیشنهاد می‌دهیم. البته این نوع بکسک پول‌ها نیاز به دانلود اطلاعات زیادی دارند و برای کسانی که می‌خواهند توکن‌های متفاوتی را نگهداری کنند مناسب نیست.

 

برای کسانی که مایل به استفاده یا سرمایه‌گذاری در بسیاری از توکن‌ها هستند، بکسک پول universal یا بکسک پول با قابلیت نگهداری چندین دارایی، انتخاب خوبی است. بکسک پول‌های نرم‌افزاری زیادی از این نوع وجود دارد مانند Coinomi، Exodus، Atomic Wallet و Ethos که معمولاً دارای نسخه‌های برنامه دسکتاپ و موبایل هستند و بکسک پول‌های سخت افزاری نیز مانند TREZOR و Nano S برای این منظور انتخاب‌های مناسبی هستند.

در انتخاب بکسک پول باید بین متصدی و غیر‌متصدی بودن آن نیز تصمیم بگیرید.

در بکسک پول‌های غیر‌متصدی مانند Blockchain Wallet و MyEtherWallet شما کلیدهای خصوصی خود را مستقیماً کنترل می‌کنید اما از بکسک پول به عنوان یک رابط استفاده می‌کنید. و بکسک پول‌های متصدی که در آنها کلیدهای خصوصی خود را مانند Coinbase مستقیماً کنترل نمی‌کنید.

 

در آخر ، باید از وجود بکسک پول‌هایی که برای شبکه‌های خاص و عملکردهای آنها ساخته شده‌اند نیز آگاه باشید. به عنوان مثال، بکسک پول Coinbase و Trust به عنوان بکسک پول‌های مبتنی بر اتریوم هستند که به شما امکان می‌دهد طیف وسیعی از توکن‌های مبتنی بر اتریوم را ذخیره کنید و همچنین می‌توانند به عنوان مرورگر وب برای وبه غیرمتمرکز عمل کنند.