NFT میمون‌های کسل
NFT میمون‌های کسل

مجموعه NFT میمون‌های کسل چیست؟ راهنمای کامل Bored Ape Yacht Club

مجموعه‌های NFT اخیرا به یکی از پرطرفدارترین حوزه‌های بازار رمزارزها تبدیل شده‌اند. داده‌‌های سایت dAppradar نشان می‌دهد که حجم معاملات ۱۷ مجموعه توکن‌های بی‌همتا به رقمی بیش از صد میلیون دلار رسیده است؛ یکی از این مجموعه‌ها، مجموعه میمون‌های کسل (Bored Ape Yacht Club) است که در این مطلب به آن‌ خواهیم پرداخت.مجموعه توکن‌های بی‌همتا (NFT) از قبیل CryptoPunks‌ ،CrypToadz و غیره بیانگر میزان اهمیتی هستند که افراد مختلف برای آثار هنری دیجیتل قائل می‌شوند. ‌NFT میمون‌های کسل نیز به تازگی فعالیت پرقدرت خود را در این حیطه آغاز کرده است. در این مقاله قصد داریم تا در مورد پدیده Bored Apes NFT و ماهیت آنها توضیح دهیم. علاوه بر این، به دلیل محبوبیت این آثار و نحوه خریداری آنها نیز می‌پردازیم.

NFT شادی‌های کسل (bored apes) و تاریخچه فعالیت آن

NFT میمون‌های کسل

باشگاه قایق تفریحی شادی کسل (Bored Ape Yacht Club) در حقیقت یک پروژه NFT آواتار (تصویر مورد استفاده به عنوان عکس پروفایل در حساب کاربری پلتفرم‌های اجتماعی) و ساخته شده بر پایه اتریوم است. تنها ۱۰٫۰۰۰ عدد از NFT شادی‌های کسل وجود دارد و این به معنای کمیاب بودن آنها است. جدا از اینکه این آثار بسیار نادر بوده و از نظر بصری چشم‌نواز هستند، مالکیت هر یک از توکن‌های Bored Ape NFT به عنوان کلیدی برای عضویت در یک بستر اختصاصی پاتوق آنلاین به نام کلوب باتلاق (Swamp Club) نیز عمل می‌کنند.

کریپتوپانک چیست؟ همه چیز درباره گران‌ترین محصولات NFT

هنگامی که Bored Ape Yacht Club در ماه آپریل (اواخر فروردین ۱۴۰۰) راه‌اندازی شد، هر NFT شادی‌های کسل با قیمتی کمتر از ۲۰۰ دالر در طول یک روز به فروش رسید. پس از گذشت شش ماه، قیمت ارزان‌ترین شادی به ۸۰ هزار دالر رسید! جالب است بدانید که استیفن کاری (Stephen Curry) نیز یکی از این آثار را خریداری کرده است.

به نظر می‌رسد Bored Ape NFT نیز در کنار کریپتوپانک (CryptoPunks) به آثار ماندگار آینده تبدیل می‌شود. حتی ممکن است زمانی برسد که شادی‌های کسل به قطعه‌های هنری نمادینی برای نمایش دادن ظهور جریان اصلی جهان دیجیتال (مِتاوِرس) تبدیل شوند.

باشگاه قایق تفریحی شادی کسل چیست؟

در سال ۲۰۲۰ و درست همزمان با سبز رنگ شدن نمودار‌های بازار رمزارز پس از یک رکود طولانی مدت، سرمایه‌گذاران روند «شادی» صدا کردن یکدیگر را آغاز کردند! میم‌های (تصاویر طنز) مربوط به بوزینه‌ها و شادی‌ها به واسطه جمله‌ سزار (Caesar) در فیلم ظهور سیاره شادی‌ها در سال ۲۰۱۱ شکل گرفتند.

Bored Ape Yacht Club

پس از انتشار این میم، تریدرهای رمزارز‌ها نیز در طول بازار گاوی تابستان دیفای به دنبال توکن‌های امور مالی غیرمتمرکز رفتند. با توجه به شادی‌هایی که الماس در دستشان نگه داشته‌اند، شاید این میم شادی‌ها بود که موجب رشد قدرتمند توکن‌هایی مثل دوج کوین و شیبا شد.

در همین زمان بود که گارگامل (Gargamel) و گوردون گونر (Gordon Goner)، بنیانگذاران باشگاه قایق تفریحی شادی کسل، در هنگام معامله رمزارز‌ها متوجه این روند رایج شدند. با آغاز بهار سال ۲۰۲۱ (اواسط دی ماه ۱۳۹۹)، NFT‌هایی با عناوین CryptoPunks و HashMasks روند رو به رشد قابل توجهی از نظر قیمتی داشتند.

در صورتی که با این مقوله آشنایی ندارید، بدانید که یک NFT یک توکن غیرقابل تعویض است. این در واقع شیوه‌ای جالب برای نامگذاری یک دارایی قابل ذخیره منحصر به فرد برای اثبات حق مالکیت شما در قبال آن است.

پیش از ظهور NFT شادی‌های کسل‌، توکن‌های غیرقابل تعویض تنها کمی فراتر از تصویر آواتار مورد استفاده مردم در حساب‌های کاربری توییتر بودند. این توکن‌ها در گذشته چیزی جز کمیاب بودن، خصوصیت‌های منحصر به فرد و ویژگی‌های نمادین برای ارائه نداشتند.

در همین راستا، گارگامل و گونر کمبود عرصه عمیق محتوایی و کاربردی را در NFT‌ها دیدند و حفره خالی این حیطه را با NFT شادی‌های کسل پر کردند. بنابراین، برخلاف سایر NFT‌ها که چیزی جز عکس نیستند، شادی‌های کسل به دو منظور ساخته شدند: نه تنها این آثار نشان‌دهنده شخصیت مجازی شما هستند بلکه حق عضویت دائمی شما در کلوب سری منحصر به شادی‌ها را نیز به ارمغان می‌آورند.

در طول زمان، مزایای بیشتری نیز برای هولدرهای NFT شادی‌های کسل عرضه می‌شود. برخی از این مزایا تا حد زیادی پرسود هستند. به عنوان مثال می‌توان به عرضه NFT شادی‌های جهش‌یافته (Mutant Apes) رایگان برای تمامی صاحبان شادی کسل (Bored Apes) اشاره کرد. در حال حاضر، شادی‌های جهش یافته با قیمت پایه ۲۰٫۰۰۰ دالر به فروش می‌رسند و برخی از آنها تا ۱ میلیون دالر نیز قیمت‌گذاری می‌شوند.

فراوانی و خصوصیت‌های NFT شادی‌های کسل

شادی‌های کسل به صورت قابل اثباتی در آینده به NFT‌های کمیابی تبدیل می‌شوند. منظور ما آینده‌ای است که در آن بسیاری از افراد با بهره‌گیری از معامله رمزارز‌ها ثروتمند شده‌اند اما در بی‌حوصلگی کامل به سر می‌برند! از این رو، چهره آنها اغلب ناراضی بوده و شبیه به نقابی از شادی‌های کسل خواهد بود.

دیفای چیست؟ همه چیز درباره امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به زبان ساده

سوال اینجاست که چه چیزی بیشتر بودن ارزش قیمتی برخی از این شادی‌ها نسبت به سایرین را موجب می‌شود؟ دلیل این امر به ترکیبی از خصوصیت‌ها برمی‌گردد. کلکسیون NFT شادی‌های کسل از ۱۰٫۰۰۰ شادی که به صورت تصادفی (Random) تولید شده‌اند تشکیل می‌شود. این به معنای تخصیص صفات گوناگون برای ایجاد تمایز در این شادی‌ها است. از این قبیل خصوصیت‌ها و صفات می‌توان به چشم‌ها و خز روی بدن شادی‌ها اشاره کرد که به صورت گسترده‌ای بین آنها تفاوت دارد.

همانند کریپتوپانک‌ها‌، شادی‌های کسلی که خصوصیت‌های خاص‌تر و کمیاب‌تری دارند ارزش بیشتری داشته و شادی‌هایی که ترکیبی از خصوصیت‌های رایج‌تر را دارند از قیمت پایین‌تری برخوردارند. با این حال، جدا از استاندارهای CryptoPunks‌، این شادی‌ها ارزش خود را حتی با خصوصیت‌های رایج‌تر نیز حفظ می‌کنند (بسته به تعداد صفاتی که یک NFT دارد).

Bored Ape NFT

به عنوان نمونه می‌توان به یکی از این شادی‌های کسل با کد #7495 اشاره کرد که هم‌اکنون به عنوان کمیاب‌ترین NFT شادی‌های کسل شناخته می‌شود. جدا از اینکه این شادی به صورت کلی دارای هفت خصوصیت است، کد #7495 این ویژگی‌ها را دارد:

  • یکی از ۴۹ شادی دارای خنجر در دهان
  • یکی از ۱۰۸ شادی با چشم سایبری
  • یکی از ۱۴۹ شادی دارای گوشواره صلیب

سازنده شادی کسل در کنار خصوصیت‌های خاص، به کد #7495 ترکیبی خارق‌العاده از البسه و خصوصیت ظاهری را داده است که موجب منحصر به فرد بودن آن از نظر زیبایی بصری می‌شود.

NFT شادی‌های کسل که چشم لیزری و سیگار بر لب دارند نیز در کنار شادی‌هایی که عدد هشت در تصویر آنها دیده می‌شود در راس تقاضا قرار دارند. با وجود تمام این تفاسیر، شادی‌های طلایی در حال رشد جالب توجهی در نمودارها هستند.

NFT‌میمون‌های کسل طلایی

شادی کد #5809 دارای خز طلایی و چشم‌های هولوگرافیک است و هر دوی این صفات بسیار نادر هستند. با این وجود، از جمله خصوصیت‌های رایج آن می‌توان به پس زمینه آبی و حالت دهان بی‌حوصله این شادی اشاره کرد که دلیل اصلی عدم قرار گرفتن این شادی در رتبه‌های بالاتر است.

ایردراپ NFT شادی‌های جهش‌یافته

در روز ۲۸ آگوست (۶ شهریور ۱۴۰۰)، صاحبان NFT شادی‌های کسل در مجموع به تعداد ۱۰٫۰۰۰ سرم تزریقی شادی جهش‌یافته به صورت ایردراپ دریافت کردند. این سرم به سه سطح M1‌، M2 و یا سروم Mega Mutant دسته‌بندی می‌شود. با تزریق کردن این سرم به شادی کسل‌، یک NFT شادی جهش‌یافته منحصر به فرد متولد می‌شد.

NFT میمون جهش‌یافته

تنها هشت عدد از سرم‌های قابل تزریق Mega Mutant وجود داشتند. این سرم‌های فوق‌العاده کمیاب موجب ارزش بالای شادی‌های تولید شده می‌شدند. اینفلوئنسر حوزه رمزارز در توییتر یعنی 0xb1 به میزان ۳۵۰ اتر (معادل ۱.۱ میلیون دالر) برای یک سرم Mega Mutant که تنها Mega Demon Mutant Ape‌ را در کلکسیون شادی‌ها تولید می‌کرد، هزینه کرد.

Mega Demon Mutant Ape

در پی این رویداد، ۱۰٫۰۰۰ شادی جهش‌یافته نیز برای خرید عمومی با میانگین قیمتی ۳ اتریوم عرضه شدند و تعداد این شادی‌ها به ۲۰٫۰۰۰ رسید. گارگامل و گوردون گونر، بنیانگذاران Bored Ape YC، به میزان ۹۰ میلیون دالر از این فروش درآمد کسب کردند و تمام این مبلغ را با استفاده از صرافی FTX به دالر (USD) تبدیل کردند.

عرضه توکن‌های غیرقابل تعویض Bored Ape Kennel Club

چند ماه پس از فروش اصلی NFT شادی‌های کسل‌، بنیانگذاران باشگاه قایق تفریحی شادی کسل (BAYC) اعلامیه‌ای را در مورد ایردراپ رایگان NFT برای صاحبان Bored Ape‌ در توییتر منتشر کردند. ایده کلی پشت این ایردراپ‌ها به صورت خلاصه اینگونه است: Bored Apes بسیار بی‌حوصله هستند و نیاز به همدم دارند!

به Bored Ape Kennel Club‌ با مجموعه‌ای از ۱۰٫۰۰۰ NFT سگ که برای تمامی اعضای BAYC رایگان هستند وارد شوید. همانند شادی‌های کسل و شادی‌های جهش‌یافته‌، سگ‌های BAYC نیز از خصوصیت‌های تصادفی تولید شده شامل خز طلایی کمیاب برخوردارند.

Bored Ape Kennel Club

سگ‌های Bored Ape Kennel Club نیز همانند NFT شادی‌های کسل معمولا با شش خصوصیت به فروش می‌رسند. برخی از فروشندگان مانند نمونه‌ای که تصویر بالا می‌بینید، سگ خود را به صورت خوشبینانه‌ای در مقادیر میلیون دالری قیمت‌گذاری می‌کنند.

محل خریداری NFT‌های Bored Ape Yacht Club

اگر تمایل دارید تا NFT شادی‌های کسل را به دست بیاورید باید بدانید که برایتان هزینه‌بر خواهند بود. در حال حاضر پایین‌ترین قیمت یک NFT متعلق به BAYC در پلتفرم خرید و فروش OpenSea معادل ۲۵ اتر (۸۰٫۰۰۰ دالر) است.

می‌توانید از چک لیست ما برای تعیین زمان صحیح خریداری این توکن‌های غیرقابل تعویض استفاده کنید:

۱- اصلاحات بازار NFT: در حال حاضر بازار NFT در اوج خود قرار دارد. اگر این بازار در آینده نزدیک وارد مرحله اصلاح شود، قیمت‌های پایه به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابند و این شامل Bored Ape YC نیز می‌شود.

۲- خرید تک در تقابل با خرید کلکسیونری: خریداری کردن یک شادی کسل به عنوان یک هولدر مستقل از مزایای سود قیمتی برخوردار است، اما باید در نظر داشته باشید که خرید کلکسیونری مجموعه‌ای از این آثار ریسک خرید شما را کاهش داده و در این مجموعه پخش می‌کند.

۳- بهره‌گیری از مزایای آتی: باشگاه Bored Ape YC ادامه داشتن عرضه مزایا برای هولدرهای NFT شادی‌های کسل را وعده داده است. رویدادهایی مثل Mutant Serum و Bored Ape Kennel Club ثابت کرده‌اند که مالکیت یک شادی کسل سودزا است.

به زودی می‌توانید NFT شادی‌های کسل را در کنار OpenSea از حراج ساتبی Sotheby نیز خریداری کنید. در روز ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور ۱۴۰۰)، بازار Sotheby تعداد ۱۰۱ شادی کسل را با ارزش تخمینی ۱۸ میلیون دالر به مزایده گذاشت. علاوه بر این، ۱۰۱ سگ از مجموعه Bored Ape Kennel Club نیز در این بستر به فروش گذاشته شد.

اگر تمایلی به هزینه کردن پول زیادی برای یک شادی ندارید می‌توانید از طریق حق مالکیت کسری صاحب یکی از آنها شوید. بهترین پلتفرم برای حق مالکیت کسری NFT در حال حاضر Fractional نام دارد. تعداد زیادی از NFT شادی‌های کسل Bored Ape YC در خزانه این پلتفرم وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به این شادی کسل که چشم لیزری دارد اشاره کرد:

مالکیت کسری توکن‌های بی‌همتا

فارغ از اینکه قصد مالکیت کسری را دارید یا می‌خواهید صاحب تمام و کمال یکی از آنها باشید، بازار NFT شادی‌های کسل‌، فضایی پررقابت است پس آماده جنگ مزایده‌ها باشید.

سخن پایانی

بازار داغ NFT‌ها کار خود را از هنر دیجیتال آغاز کرد و توکن‌های غیرقابل تعویض دچار تغییر و تحول زیادی شده‌اند. امروزه شاهد ارزشمند شدن آثار هنرمندان و کمپانی‌های بزرگ در قالب این توکن‌ها هستیم و NFT شادی‌های کسل BAYC نیز یکی از این نمونه‌هاست. باشگاه قایق تفریحی شادی کسل با عرضه Bored Ape NFT به نوعی سطح کاری CryptoPunks‌ را به مرحله جدیدی ارتقا داد. حفظ ارزش و تب و تاب در جریان این بازار نیازمند حمایت عرضه‌کنندگان از صاحبان این آثار است و رویدادهایی مثل سرم جهش‌یافته و سگ‌های Bored Ape Kennel Club نمونه‌هایی از این جنبش هستند.