رکوردشکنی قیمت لونا هم‌زمان با اضافه‌شدن UST به بازار صرافی‌های ارز دیجیتل

قیمت لونا (LUNA)، ارز دیجیتال اصلی شبکه تِرا (Terra)، روز گذشته از ۱۰۰ دالر عبور کرد و به اوج تاریخی خود رسید. استقبال صرافی‌های مطرح از استیبل کاین غیرمتمرکز این شبکه، یکی از دلایل اصلی جهش قیمت در روزهای اخیر است.

به گزارش کریپتو اسلیت، رشد روزافزون اکوسیستم تیرا در خزان امسال، روز گذشته به اوج خود رسید و لونا، ارز دیجیتال بومی این شبکه، توانست بالاترین قیمت تاریخ خود، یعنی ۱۰۰ دالر را تجربه کند.

استقبال از «UST»، استیبل کوین بومی شبکه تیرا و اضافه‌شدن آن به بازار صرافی‌های مطرح ارز دیجیتال، باعث شد روند صعودی لونا هم تقویت شود.

تیرا مدتی است که نام خود را میان پروژه‌های فعال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مطرح کرده، با این حال این شبکه به‌تازگی توانسته است به تمام بخش‌های بازار ارز دیجیتل نفوذ کند و توجه سرمایه‌گذاران خرد را نیز به خود جلب کرده است. لونا تنها در ماه دسامبر (قوس) بیش از ۷۸ درصد افزایش قیمت داشته است. این ارز دیجیتل توانست پس از تثبیت در محدوده ۵۶ دالری در اواخر نوامبر (عقرب)، روز گذشته به اوج تاریخی خود در ۱۰۰ دالر برسد. در هفته منتهی به کریسمس نیز قیمت رشدی ۴۰ درصدی را تجربه کرده است.

چارت قیمت لونا (نمای ۱ ساعته بازار لونا/ دالر)

افزایش قیمت‌ها، ارزش کل سرمایه قفل‌شده در شبکه تیرا را به ۲۱ میلیارد دالر رساند. طبق داده‌های پلتفرم تحلیلی دیفای لاما (DeFi Llama)، این رقم ترا را به بزرگترین اکوسیستم دیفای در جهان، پس از اتریوم تبدیل می‌کند. از این ۲۱ میلیارد دالر، ۳ میلیارد دالر تنها در عرض دو روز و بین ۲۲ تا ۲۴ دسامبر (۱ تا ۳ جدی) به ارزش کل سرمایه‌های قفل‌شده در تیرا اضافه شده است.

چارت ارزش کل سرمایه قفل‌شده در شبکه تیرا

رشد بازار تیرا فقط برای لونا مفید نبوده است. UST هم اوایل این هفته به نقطه عطف  توجهی رسید و از دای (DAI) به‌عنوان بزرگترین استیبل کاین غیرمتمرکز بازار، پیشی گرفت. UST توانست با رسیدن به ارزش بازار ۹ میلیارد دالر، استیبل کاین اتریومی دای را از تاج‌و‌تخت دیرینه خود پایین بکشد.

بیشتر جهش‌های قیمتی این هفته تحت‌تأثیر اخبار مربوط به اضافه‌شدن UST به بازار برخی از صرافی‌های مطرح ارز دیجیتال بوده است. در ۲۳ دسامبر (۲ جدی)، هیوبی گلوبال (Huobi Global) اعلام کرد که UST را به پلتفرم خود اضافه خواهد کرد و یک روز پس از آن بایننس نیز همین تصمیم را گرفت.