روسیه از ارزهای دیجیتل برای دورزدن تحریم‌ها استفاده می‌کنند.

روسیه با انتقال تمام دارایی‌های خود به ارزهای دیجیتل، قادر به دور زدن تحریم‌هاست؛ اما برای دارودسته پوتین که می‌خواهند، یک یا دو میلیارد دالر از ثروت خود را پنهان کنند، ارز دیجیتل گزینه بسیار خوبی به نظر می‌رسد.

مدتی پیش الیزابت وارن (Elizabeth Warren)، یکی از معروف‌ترین سناتورهای دموکرات ایالات متحده، از ترس اینکه مقامات روسیه با تبدیل ثروت خود به ارز دیجیتل از تحریم‌های اقتصادی فرار کنند، لایحه‌ای را برای جلوگیری از معامله های ارزهای دیجیتل روسیه به کنگره آمریکا ارائه کرد. اما آیا واقعا این دغدغه وارن مبتنی بر حقیقت است؟

 

به گزارش کریپتونیوز، وارن در جلسه استماع کمیته سنا هشدار داد:

 

بنابراین هیچ کس نمی‌تواند بگوید که روسیه با انتقال تمام دارایی‌های خود به ارزهای دیجیتل، قادر به دور زدن تحریم‌هاست؛ اما برای دارودسته پوتین که می‌خواهند، یک یا دو میلیارد دالر از ثروت خود را پنهان کنند، ارز دیجیتل گزینه بسیار خوبی به نظر می‌رسد.

 

این لایحه به‌دنبال اعمال ممنوعیت کلی برای تمام تراکنش‌های ارزهای دیجیتل روسیه نیست؛ اما به دولت ایالات متحده این اختیار را می‌دهد که شرکت‌های آمریکایی را از پردازش معامله های ارز دیجیتل مرتبط با حساب‌های تحریم‌شده روسیه منع کند و تحریم‌های ثانویه را برای صرافی‌های ارزهای دیجیتل خارجی که با افراد، شرکت‌ها یا سازمان‌های دولتی تحریم‌شده روسی تجارت می‌کنند، اعمال کند.

 

حالا یک سؤال! آیا این اقدامات لازم است؟

 

اگرچه شواهد نشان می‌دهد که تعداد و ارزش معامله های ارزهای دیجیتل روسیه در ماه گذشته افزایش یافته است، داده‌ها همچنان بیانگر این نکته هستند که خریداران ارزهای دیجیتل در واقع مردم عادی روسیه هستند که سعی دارند بعد از سقوط ارزش روبل، پس‌انداز خود را به‌گونه‌ای حفظ کنند.

 

تحریم‌های هدفمند؟!

 

تحریم‌های اقتصادی اعمال‌شده علیه روسیه به‌دلیل حمله به اوکراین طبیعتاً به کل اقتصاد روسیه آسیب می‌زند. با این حال، هدف از این تحریم‌ها ضربه‌زدن به پوتین و دارودسته میلیاردر اطراف اوست که از حکومت روسیه حمایت می‌کنند. جایی که قرار است بیشتر این آسیب به آن‌جا وارد شود.

 

سنگ بنای این استراتژی این است که با مسدودکردن دارایی‌هایی که مقامات روسی در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مسدودکردن معامله های مالی، بتوان این افراد را از استفاده یا جابه‌جایی ثروتشان منع کرد.

 

اما مدتی است که مقامات ایالات متحده نگران ادامه فعالیت صرافی‌های ارزهای دیجیتل در روسیه مانند بایننس (Binance)، یوبیت (Yobit) و لوکال بیت‌ کاینز (Local Bitcoins) هستند. حتی پیش از حمله اخیر روسیه به اوکراین، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هشدار داده بود که ارزهای دیجیتل می‌توانند تحریم‌هایی را که قبلاً به‌دلیل الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۲) علیه روسیه اعمال شده بود تضعیف کنند.

 

تضعیف ارزش روبل

 

نمودار زیر نشان می‌دهد که چرا مردم عادی روسیه تمایل به خرید ارزهای دیجیتل دارند. از زمان حمله  به اوکراین، ارزش روبل در برابر دالر آمریکا تا ۴۰ درصد کاهش یافته است، پیش از این حمله یک دالر حدود ۷۶ روبل ارزش داشت که بعد از حمله، همین یک دالر تا ۱۳۲ روبل نیز معامله می‌شد. البته در زمان نگارش این مقاله یک دالر حدود ۱۰۰ روبل ارزش دارد.

ارزش هر سنت آمریکا در برابر روبل روسیه در نمای ماهانه

 

افزایش تبدیل روبل به بیت کوین

 

نمودار بعدی ارزش معامله های بیت کاین آدرس‌های روسی را نمایش می‌دهد. هرچند بیت کاین تنها ارز دیجیتل قابل‌خرید برای روس‌ها نیست، تا حد زیادی قابل‌معامله‌ترین و قابل‌اعتمادترین ارز دیجیتل موجود است. بنابراین به‌خوبی می‌تواند نقش واسط برای تبدیل روبل را بازی کند. این داده‌ها از کاین دنس (Coin Dance) به دست آمده‌اند.

حجم معاملات بیت کاین توسط حساب های روسی به روبل در نمای هفتگی

 

از زمان شروع جنگ  تا زمان انتشار این گزارش، خرید بیت کاین با استفاده از روبل ۲۶۰ درصد افزایش یافته است.

 

در نگاه اول این افزایش ۲۶۰ درصدی خیلی چشم‌گیر به نظر می‌رسد؛ اما زمانی که کاهش ارزش روبل را در نظر بگیریم، این رقم کمتر قابل‌توجه خواهد بود. ارزش هفتگی روبل‌هایی که به بیت کاین تبدیل می‌شوند، هفته گذشته حدود ۲۸ میلیون دالر بوده است؛ یعنی میزان افزایش این بار کمتر شده و به ۱۰۰ درصد افزایش می‌رسد.

در مقیاس جهانی، این مبلغ خرید بیت کاین با استفاده از روبل روسیه ناچیز است. به‌گفته کایکو (Kaiko)، هر هفته بین ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دالر برای خرید بیت کاین صرف می‌شود؛ بنابراین معامله بیت کاین/ روبل کمتر از ۰.۱۴ درصد از کل معاملات بیت کاین را تشکیل می‌دهد.

 

معامله های کوچک

 

نکته حائز اهمیت دیگر تعداد حساب‌ها و اندازه میانگین معامله ها است. به‌گفته گلس‌نود (Glassnode)، یکی دیگر از سرویس‌های تحلیل داده ارزهای دیجیتل، از زمان حمله به اوکراین تعداد حساب‌های بیت‌کاین روسی از ۳۹.۹ میلیون به ۴۰.۷ میلیون افزایش یافته است (جمعیت روسیه حدود ۱۴۴ میلیون نفر است).

 

بر اساس داده‌های بایننس که بزرگترین صرافی فعال در روسیه نیز هست، متوسط ​​اندازه روزانه هر معامله بیت کاین/ روبل به ۵۸۰ دالر افزایش یافته است. برای مقایسه در نظر داشته باشید که میانگین ارزش معامله ها در آمریکا در همین مقطع زمانی ۲,۱۹۸ دالر است.

 

انتقال مقدار زیادی روبل به صرافی‌های ارزهای دیجیتل فعال در روسیه به‌دلیل نقدینگی نسبتاً پایین موجود در آن‌ها به‌شدت محدود شده است.

 

منظور از نقدینگی، سهولت تبدیل یک دارایی یا اوراق بهادار (در این‌جا بیت کاین) «از» یا «به» پول نقد است بدون این‌که قیمت آن تأثیر زیادی از این معامله متحمل شود. هنگامی که بازاری خریدار و فروشنده بیشتری داشته باشد، انجام معامله آسان‌تر شده و نرخ ارز تأثیر کمتری می‌پذیرد. با خریدار و فروشنده کمتر، معامله سخت‌تر خواهد بود. معیار نقدینگی صرافی‌های بیت کاین روسیه، ارزش سفارش‌های ارسال‌شدهٔ خریداران و فروشندگان در هر زمان معین است. این مبلغ چیزی در حدود ۲۰۰,۰۰۰ دالر است، در حالی که این مقدار در ایالات متحده به ۲۲ میلیون دالر برای مبادلات ارزهای دیجیتل می‌رسد (حدود ۱۱۰ برابر بیشتر).

 

این آمار نشان می‌دهد اگر کسی بخواهد حجم زیادی بیت کاین را در برابر روبل معامله کند، با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد.

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *