معرفی و آموزش ثبت نام در سایت کاین مارکیت کپ (CoinMarketCap)

یکی از سایت‌های بسیار مهم و پر اهمیت در زمینه تحلیل فاندامنتل و تحلیل تکنیکل ارزهای دیجیتل، سایت کاین مارکیت کپ است. این سایت بزرگترین و در عین حال یکی از کاملترین پایگاه‌ها برای انواع ارز دیجیتل است که اطلاعات کامل و کافی در خصوص یافتن صرافی‌ها، مشاهده قیمت‌ها اطلاع از ارزهای جدید، تغییرات ارزها و سایر جزییات مربوط به ارزها را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود می‌گذارد.

آشنایی با سایت کاین مارکیت کپ (Coinmarketcap)

یکی از سایت‌های بسیار مهم و پر اهمیت در زمینه تحلیل فندامنتل و تحلیل تکنیکل ارزهای دیجیتل، سایت کاین مارکیت کپ است. این سایت بزرگترین و در عین حال یکی از کاملترین پایگاه‌ها برای انواع ارز دیجیتل است که اطلاعات کامل و کافی در خصوص یافتن صرافی‌ها، مشاهده قیمت‌ها اطلاع از ارزهای جدید، تغییرات ارزها و سایر جزییات مربوط به ارزها را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود می‌گذارد.

با استفاده از سایت کاین مارکیت کپ می‌توانید به روزترین خبرها در مورد هریک از ارزهای دیجیتل را در بخش مربوط به هر ارز مشاهده کنید و با اطلاعات کافی اقدام به خرید ارز دیجیتل مورد نظر خود نمایید.

ما در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتل قصد داریم که به آموزش سایت کاین مارکیت کپ بپردازیم و جزییات این سایت را بررسی کنیم؛ بنابراین به شما نیز پیشنهاد می‌کنیم که آموزش این سایت پرکاربرد را از دست ندهید و تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سایت coinmarketcap نیز مانند هر سایت دیگری داری اصطلاحاتی است که نیاز به آموزش دارد تا بتوانیم با آن کار کنیم. در ادامه به آموزش و بیان مهم‌ترین این اصطلاحات می‌پردازیم:

معرفی مفاهیم و قسمت های سایت کاین مارکیت کپ

در قسمت بالایی صفحه اصلی این سایت اصطلاحات زیر را مشاهده می‌کنید: (مانند تصویر)

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

 1. Cryptocurrency:

تعداد ارزهای دیجیتلی که در این سایت پشتیبانی می‌شوند را به ما نشان می‌دهد.

 1. Market Cap:

حجم بازار ارزهای دیجیتل را نشان می‌دهد.

 1. ۲۴h Vol:

والیوم حجم معاملات را در ۲۴ ساعت گذشته به ما نشان می‌دهد.

 1. Dominance:

داممیننس یعنی سلطه بازار (به ما نشان می‌دهد که کدام یک از ارزهای دیجیتل بیشترین بخش از بازار را به خود اختصاص داده است)

دسته بندی ارزهای دیجیتل بر اساس حجم بازار:

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

 1. Price

قیمت حال حاضر هر ارز که به صورت میانگین در صرافی‌ها گزارش می‌شود را نشان می‌دهد. (زیرا صرافی‌هایی مانند بایننس، کوکاین، کاینکس، کراکن، Hit BTC و… اختلاف قیمت کوچکی با هم دارند؛ این قیمت یا براساس صرافی بایننس گزارش می‌شود، یا به عنوان یک میانگین از این صرافی‌ها آن را در نظر می‌گیرند.)

 1. ۲۴h %:

هر ارز نسبت به ۲۴ ساعت گذشته‌اش چه میزان کاهش/افزایش داشته است. (منظور از ۲۴ ساعت گذشته، روز گذشته در همان ساعت است).

 1. ۷d %:

نسبت رشد (کاهش/افزایش) نسبت به ۷ روز گذشته را نشان می‌دهد.

 1. Market Cap

حجم بازار را برای هر ارز به صورت مجزا نشان می‌دهد.

 1. Volume (24h):

میزان پولی که از هر ارز به صورت مجزا معامله و جا به جا شده است را نشان می‌دهد.

 1. Circulating Supply:

مقدار سکه‌ای که از کل سکه‌های هر ارز در دسترس است. (با نگه داشتن بر روی این عدد می‌توانید میزان کل کاین‌هایی که وجود دارد (Maxim supply) را نیز مشاهده کنید.)

 1. Last 7 Day:

نمودار هر ارز را در ۷روز گذشته نشان می‌دهد.

بررسی کاردانو به عنوان مثال:

از بخش Cryptocurrency در کاین مارکیت کپ یک ارز دیجیتل را به دلخواه انتخاب می‌کنیم؛ در اینجا ما ارز کاردانو را انتخاب کرده‌ایم.

این مطلب را حتما بخوانید:  پشتوانه ارزهای دیجیتل چیست؟ نگاهی به روند شکل گیری آن

با کلیک بر روی کاردانو وارد صفحه مربوط به آن در کاین مارکیت کپ می‌شویم؛ در این صفحه می‌توانید اطلاعات مربوط به رتبه، قیمت، میزان کاهش و افزایش ارز در ۲۴ ساعت گذشته، وایت پیپر ارز دیجیتل مورد نظر، قابل استخراج بودن یا نبودن و همچنین قیمت بر پایه بیت کاین و ایتریم آن را مشاهده کنید؛ همچنین می‌توانید ارز دیجیتل مورد نظر خودتان را با انتخاب گزینه ستاره که در کنار نام ارز دیجیتل است به Watchlist  خود اضافه کنید.

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

با اسکرول کردن صفحه هر ارز دیجیتل (در اینجا کاردانو) بخش زیر را مشاهده خواهید کرد.

در بخش Overview، نمودار کاردانو نشان داده شده است؛ شما می‌توانید این نمودار را در بازه زمانی دلخواه خود تنظیم کنید و میزان تغییرات این ارز دیجیتل را در زمان‌های مختلف بررسی کنید؛ این بازه زمانی شامل (۱ روز، ۱ هفته، ۱ماه، ۱ سال و… است).

با انتخاب ALL، این نمودار از ابتداری به وجود آمدن ارز دیجیتل (در این مثال کاردانو) را تا زمان فعلی که در آن قرار داریم با جزییات نشان می‌دهد.

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

 • Chart Cardano

این قسمت نیز شامل بخش‌های مختلفی است که در ادامه به معرفی هر کدام می‌پردازیم:

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

این قسمت خود شامل ۳ بخش Price ,Market Cap ,Trading View است.

 • Price:

در این بخش حجم معاملات را با توجه به زمانی که در قسمت چارت مشخص کردیم تا زمان فعلی ما نشان می‌دهد.

 • Market Cap:

نمودار حجم معاملات را از زمان تعیین شده در روی چارت تا زمان فعلی ما نشان می‌دهد.

 • Trading view:

ما را به سایت تریدینگ ویو (trading view) منتقل می‌کند و ما می‌توانیم چارت قیمتی رمز ارز مورد نظر خود را در اینجا مشاهده کنیم؛ همچنین می‌توانیم از قابلیت‌های دیگر و ابزارهای دیگر این بخش برای تحلیل تکنیکل استفاده کنیم.

 • Market:

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

کاربرگ مارکیت به ما نشان می‌دهد که ارز مورد نظر ما در اینجا (کاردانو) در چه بازارهایی فعالیت می‌کند.

این قسمت شامل سه بخش Spot, Perpetual و Future است که با کلیک بر روی هر کدام می‌توانیم ببینیم که در هر یک از بازارها با چه صرافی‌هایی، با چه نمادی، با چه قیمتی و چه حجم معاملاتی فعالیت دارد. در این مثال کاردانو بیشترین فعالیت را در بازار Spot دارد.

 • Historical Data:

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

این بخش نشان می‌دهد که در روزهای گذشته ارز موردنظر ما با چه قیمتی (باز/بسته) شده است؛ همچنین میزان حجم معاملات آن نیز در این بخش نمایش داده می‌شود.

 • Wallet:

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

ولت‌هایی که سازگاری برای استفاده از این رمز ارز را دارند به ما نشان می‌دهد.

 • News:

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

اخبار مربوط به رمز ارز مورد نظرمان را با ذکر منبع و زمان انتشار به ما نشان می‌دهد.

 • Social:

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

شبکه‌های اجتماعی که برای هر رمز ارز طراحی شده و قابل استفاده است را نشان می‌دهد.

 • Analysis:

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

شاخص حرص و طمع هر رمز ارز را نشان می‌دهد. با استفاده از این بخش میتوانید جایگاه ارز دیجیتل موردنظر خود و شاخص‌های مرتبط با آن را بررسی کنید.

آموزش ثبت نام در سایت کاین مارکیت کپ

ثبت نام در کاین مارکیت کپ بسیار آسان بوده و تمامی افراد می‌توانند به صورت رایگان و تنها با چند گام ساده اقدام به ثبت نام کنند؛ برای ثبت نام در کاین مارکیت کپ و استفاده از امکانات این سایت نظیر لیست علاقه‌مندی‌ها، تحلیل‌ها و… باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا از قسمت بالایی سایت گزینه Sign in (برای ثبت نام) را انتخاب کنید؛ با انتخاب این گزینه تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.
این مطلب را حتما بخوانید:  آشنایی با بهترین منابع معتبر ارزهای دیجیتل

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

با وارد کردن ایمیل و انتخاب پسورد دلخواه و انتخاب گزینه Creat an account ثبت نام شما انجام می‌شود.

 1. با انتخاب Creat an account، صفحه زیر برای شما نمایش داده می‌شود؛ این بخش به شما می‌گوید که ایمیلی برای تایید حساب به ایمیل وارد شده شما در بخش ثبت نام ارسال شده است که لازم است تایید شود.

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

 1. ایمیل ارسال شده به صورت زیر است که با زدن click here to verify account، اکانت شما تایید شده و وارد صفحه اصلی سایت می‌شوید.

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

 1. با هدایت به سایت از بخش ایمیل پیغام زیر را مشاهده می‌کنید که به شما اعلام می‌کند ثبت نام شما با موفقیت انجام شده است.

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

 1. با ثبت نام در سایت برای وارد شدن در دفعات بعدی کافیست مطابق تصویر زیر بر روی Log in کلیک کرده و با وارد کردن ایمیل و پسورد خود که با آن ثبت نام کرده‌اید وارد حساب کاربری خود شوید.

آموزش سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap

جمع بندی

در این مقاله به معرفی سایت کاین مارکیت کپ و معرفی اصطلاحات هر بخش از آن پرداختیم. این سایت به صورت رایگان تمام موارد مربوط به ارزهای دیجیتل را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و کاربران می‌توانند پس از آنالیز کردن هر رمز ارز اقدام به خرید ارز مورد نظر خود نمایند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *