الکس کروگر
الکس کروگر

کارشناس اقتصادی: اگر روسیه برای دورزدن تحریم از ارزهای دیجیتل استفاده کند، قیمت‌ها کاهش می‌یابد

الکس کروگر (Alex Kruger)، کارشناس اقتصادی و از فعالان بازار ارز دیجیتل، گفته است اگر روسیه بخواهد برای دورزدن تحریم‌ها از ارزهای دیجیتل استفاده کند، قیمت این دارایی‌ها به‌شدت سقوط خواهد کرد. او می‌گوید در چنین شرایطی قانون‌گذاران آمریکایی برای محدودکردن هرچه بیشتر ارزهای دیجیتل تلاش خواهند کرد.

کارشناس اقتصادی: اگر روسیه برای دورزدن تحریم از ارزهای دیجیتل استفاده کند، قیمت‌ها کاهش می‌یابد

به گزارش دیلی هودل، کروگر هشدار داده است که روی‌آوردن روسیه به ارزهای دیجیتل برای فرار از تحریم‌ها می‌تواند روی کل دارایی‌های دیجیتل تأثیر منفی داشته باشد.

کروگر روز ۲۵ فیبروری (۶ حوت)، خطاب به ۱۲۳٬۷۰۰ دنبال‌کننده‌اش در توییتر گفت استفاده از ارز دیجیتل برای دورزدن تحریم‌ها با واکنش شدید نهادهای نظارتی آمریکا مواجه خواهد شد.

او افزود:

استفاده روسیه از ارزهای دیجیتل برای دورزدن تحریم‌ها به‌طرز وحشتناکی روندی نزولی ایجاد خواهد کرد. منتظر وقوع چنین اتفاقی نباشید؛ اما به هر حال بازار را زیر نظر بگیرید. [با این اتفاق] نهادهای نظارتی آمریکا تحت‌فشار قرار خواهند گرفت تا این صنعت را به‌عنوان یک موضوع مخرب برای امنیت ملی با خاک یکسان کنند.

آمریکا در کنار متحدان و شرکای خود، پس از حمله روسیه به اوکراین، تحریم‌های مختلفی را علیه کرملین اعمال کرده است. این تحریم‌ها شامل قطع ارتباط مؤسسات مالی بزرگ روسیه با سیستم مالی آمریکا و سوئیفت (SWIFT) هستند.

به‌گفته این اقتصاددان و معامله‌گر برجسته، قیمت ارزهای دیجیتل و سایر دارایی‌ها مانند سهام و بورس کالا، در پی درگیری روسیه و اوکراین، اکنون به سطوح پایینی رسیده است.

کروگر می‌گوید:

سهام و ارزهای دیجیتل به کف قیمت و فلزات گران‌بها (مانند طلا) به سقف خود رسیده‌اند. این موضوع را از جریان بازار می‌توان فهمید.

با این حال، کروگر گفته است اگرچه قیمت ارزهای دیجیتل و سایر دارایی‌ها به کف رسیده‌اند، اگر درگیری به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای منجر شود، وضعیت از این هم بدتر خواهد شد.

کروگر ادامه داد:

عواملی مانند حمله چین به تایوان، حمله روسیه به کشورهای بیشتر (به غیر از اوکراین) و استفاده از سلاح هسته‌ای می‌تواند اوضاع را وخیم‌تر کند. به‌ غیر از وقوع این احتمالات، بازار از قبل بدترین سناریو را اتخاذ کرده و سپس آن را کنار گذاشته است. ریزش بازار در هر درگیری نظامی می‌تواند اتفاق بیفتد. ریزش اخیر می‌توانست متفاوت باشد؛ زیرا چنین جنگی از هر درگیری دیگری در دهه‌های گذشته بزرگتر است؛ اما بازارهای مالی چنین چیزی را نشان نمی‌دهند.