با سقوط قیمت بیت کاین به ۳۵۰۰۰ دالر، ۶۰۰ میلیون دالر قرارداد آتی لیکویید شد

قیمت بیت کاین نسبت به رکورد خود تقریبا ۴۰٪ کاهش یافته است، در عین حال، کاهش شاخص نزدک ۱۰۰ تقریبا ۱۰٪ بوده است.

به نقل از کاین دسک، بازار رمزارز روز جمعه ریزش شدیدی را پشت‌سر گذاشت و بیت کاین نیز در این مدت با ریزش شدیدی مواجه شده است و در زمان نوشتن این خبر به قیمت ۳۵٬۶۶۳ دلار خرید و فروش می‌شود.

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران جهانی در سال جدید علاقه کمتری به ریسک کردن دارند. بنابراین ارتباط بین دارایی‌های احتکاری نظیر رمزارزها و بازار تبادله افزایش یافته است. این موضوع به ضررهای گسترده‌ای منجر شده است. قیمت بیت کاین از رکورد ۶۹,۰۰۰ دلاری خود تقریبا ۴۰٪ کا‌هش یافته است. در این بین، شاخص S&P 500 تقریبا ۷٪ و شاخص نزدک ۱۰۰ نیز تقریبا ۱۰٪ کاهش را تجربه کرده‌اند.

کاهش قیمت بیت کاین و ارتباط ۹۰ روزه با شاخص S&P 500

آلت کاین‌ها با توجه به اینکه نسبت به بیت کاین، دارایی پر ریسک‌تری هستند، روز جمعه شاهد کاهش قیمت بیشتری بودند. اتر طی ۲۴ ساعت تقریبا ۱۳٪ و آوالانچ و فانتوم نیز به ترتیب ۱۴ و ۱۶ درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

علی‌رغم این کاهش قیمت، بعضی از تحلیلگران هم‌چنان جهش قیمت کوتاه‌مدت را پیش‌بینی کرده‌اند. پانکاج بالانی (Pankaj Balani) مدیرعامل پلتفرم معاملات اوراق مشتقه رمزارز Delta Exchange در این خصوص گفته است:

انتظار داریم که درخواست برای بیت کاین در سطح قیمت ۳۵,۰۰۰ دلار و ۵۰٪ کمتر از رکورد قیمت خود به وجود آید و سپس به سطح قیمت ۴۵,۰۰۰ الی ۵۰,۰۰۰ دلار برسیم. اما چشم‌انداز کلی هم‌چنان نزولی است.

در حال حاضر، اندیکاتورهای تکنیکال، سطح حمایتی منسجم‌تر که می‌تواند از اصلاح بیشتر قیمت جلوگیری کند را روی ۳۰,۰۰۰ دالر نشان می‌دهند.

کیتی استاکتون (Katie Stockton) مدیر شرکت تحقیقاتی Fairlead Strategies گفته است قیمت بسیاری از آلت کابن‌ها به سطح حمایتی تابستان ۲۰۲۱ رسیده است. در نتیجه، حفظ سطح حمایتی برای بیت کاین به شدت مهم است زیرا بیت کاین شرایط قیمت عرصه رمزارز را مشخص می‌کند. استاکتون احتمال ۳۰ الی ۷۰ درصدی از ادامه کاهش قیمت بیت کاین را بیان کرده است.

افزایش لیکویید شدن وضعیت‌های معاملاتی

طبق اطلاعات CoinGecko، کل ارزش بازار رمزارز ۱۱٪ کاهش یافته است و اکنون به ۱.۷۳ تریلیون دالر رسیده است.

کاهش ارزش بازار رمزارز باعث شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران در معرض خطر قرار بگیرند. طبق گزارش Coinglass، تقریبا ۶۴۹ میلیون دالر طی ۱۲ ساعت گذشته لیکویید شده است. بیت کاین با ۲۳۴ میلیون دالر در صدر لیکویید شدن وضعیت‌های معاملاتی قرار دارد و اتر و سولانا به ترتیب با ۱۷۳ میلیون دالر و ۱۸.۸ میلیون دالر در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

طبق اطلاعات OKLink، حجم لیکویید شدن توکن‌های دیفای به ۳۴.۳ میلیون دالر رسیده که بیشترین مقدار از ماه دسامبر تاکنون بوده است.

ادامه کاهش قیمت بیت کوین

قیمت بیت کاین تقریبا ۴۰٪ کمتر از رکورد ۶۹,۰۰۰ دالری خود قرار دارد که ریزش شدیدی محسوب می‌شود. ریزش شدید قبلی در ماه جولای بوده است که در آن زمان، قیمت بیت کاین تقریبا با ۵۰٪ کاهش نسبت به رکورد خود به ۲۸,۰۰۰ دلار رسید.

نمودار زیر، ریزش شدید قیمت بیت کاین و ارتباط ۹۰ روزه این رمزارز با شاخص S&P 500 را نشان می‌دهد.

السالوادور ۴۱۰ بیت کابن خرید

نایب بوکله رییس جمهور السالوادور، با انتشار توییتی عنوان کرد که در جریان ریزش بازار، ۴۱۰ BTC دیگر به ارزش ۱۵ میلیون دالر، خریداری کرده است. در این خرید قیمت هر بیت کوین معادل ۳۶٬۵۸۵ دلار محاسبه شده است

..