مهم‌ترین اتفاقات کنفرانس بیت کاین؛ در رویداد Bitcoin 2022 چه گذشت؟

کنفرانس بیت کاین ۲۰۲۲، ۶ الی ۹ اپریل در میامی ایالات متحده برگزار شد. در این کنفرانس که بزرگترین رویداد بیت کاین در تاریخ بود، پیشرفت‌های تکنالوژیک، جنبه‌های مالی و نفوذ فرهنگی این فناوری منبع باز بررسی شد.

کنفرانس بیت کاین ۲۰۲۲، ۶ الی ۹ اپریل  در میامی ایالات متحده برگزار شد. در این کنفرانس که بزرگترین رویداد بیت کاین در تاریخ بود، پیشرفت‌های تکنالوژیک، جنبه‌های مالی و نفوذ فرهنگی این فناوری منبع باز بررسی شد.

کنفرانس بیت کاین ۲۰۲۲ با حدود ۲۵٬۰۰۰ نفر شرکت‌کننده در روز، بزرگترین رویداد مرتبط با بیت کاین در تاریخ را رقم زد. این حجم عظیم علاقه‌مندان در حالی گرد هم آمدند که حدود ۱۰ سال پیش کمتر کسی بیت کاین را می‌شناخت و حتی بعضی افراد حاضر به دریافت رایگان آن نبودند.

تعداد شرکت‌کنندگان کنفرانس امسال نسبت به ۲۰۲۱ بیش از ۲ برابر بود. همچنین میلیون‌ها نفر از ۱۵۰ میلیون نفر دارنده بیت‌کاین در سراسر جهان به صورت زنده رویدادهای آن را تماشا کردند. در کنفرانس امسال انبوهی از فعالان صنعت در کنار سیاستمداران و چهره‌های مشهور و عموم علاقه‌مندان، ابعاد مختلف مرتبط با این اختراع انقلابی را بررسی کردند. در ادامه برجسته‌ترین اتفاقات رویداد بیت کاین ۲۰۲۲ را بررسی می‌کنیم.

آینده حریم خصوصی در شبکه بیت کاین

از جمله مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در کنفرانس بیت کاین ۲۰۲۲ آینده حریم خصوصی در شبکه بیت کاین بود. در این مورد پنل‌های تخصصی متنوعی برگزار شد و تکنولوژی‌های متنوع جدیدی معرفی شدند.

یکی از این تکنالوژی‌ها، ارسال بیت کاین از طریق Federated Chaumian Mints است که بر مبنی امضاهای چشم‌بسته، اختراع شده توسط دکتر چاوم (Chaum) عمل می‌کند. این روش تراکنش‌های بیت‌کاین را به نحوی خاص بسته‌بندی می‌کند تا اطلاع از فرستنده و گیرنده آن برای اشخاص ثالث ممکن نباشد.

یکی دیگر از پنل‌های مهم این کنفرانس به بررسی آینده تکنالوژی‌های کاین‌جوین (CoinJoin) و کاین‌سواپ (CoinSwap) اختصاص داشت.

کاین‌جوین روشی برای ترکیب چندین تراکنش بیت‌کاین، از چند فرستنده، در یک تراکنش واحد است تا تشخیص اینکه کدام فرستنده به کدام گیرنده یا گیرنده‌ها تراکنش را ارسال کرده است برای اشخاص ثالث دشوارتر شود. برخلاف بسیاری از راه‌حل‌های حفظ حریم خصوصی، تراکنش‌های کاین‌جوین نیازی به ایجاد تغییر در پروتکل بیت کاین ندارند.

کاین‌سواپ هم یک تکنیک حفظ حریم خصوصی غیرحضانتی است که ارتباط نزدیکی با ایده مبادلات اتمی (Atomic Swap) دارد که در آن مبادله توکن‌ در بلاک‌چین یا کامل انجام می‌شود یا اصلا انجام نمی‌شود و هیچ امکانی وجود ندارد که یک طرف طرف دیگر را فریب دهد.

در پنل دیگری در این کنفرانس، در مورد روش‌های حفظ حریم خصوصی در شبکه لایتنینگ صحبت شد که به نظر می‌رسد با چالش‌های پیچیده‌ای روبرو باشد.

گسترش نفوذ شبکه لایتنینگ

یکی از نکات جالب توجه در کنفرانس بیت کاین ۲۰۲۲، فعالیت شرکت‌های متعدد روی شبکه لایتنینگ بود.

سرویس خدمات پرداخت موبایلی کش‌آپ (CashApp) که زیر مجموعه شرکت بلاک متعلق به جک دورسی است، از چند ویژگی جدید مرتبط با شبکه بیت کاین از جمله امکان دریافت تراکنش از طریق شبکه لایتنینگ، پرده‌برداری کرد.

همچنین چیس پرکینز، مدیر عامل ایمپرویِس ای‌آی (Impervious AI) در این کنفرانس اعلام کرد مرورگر غیرمتمرکز Impervious که توسط این شرکت ارائه شده است به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که از شبکه بیت‌کاین برای اعتبارسنجی و از شبکه لایتنینگ برای تبادل داده استفاده کنند.

همچنین اپلیکیشن معاملات رابین‌هود (Robinhood) اعلام کرد امکان برداشت وجه از طریق شبکه اصلی بیت کاین و شبکه لایتنینگ را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.  با توافق انجام گرفته بین بکسک پول استرایک (Strike) و پلتفرم شاپیفای (Shopify)، این فروشگاه‌ساز آنلاین از این پس از پرداخت‌های تحت شبکه لایتنینگ بیت کاین پشتیبانی خواهد کرد.

شرکت ولتاژ (Voltage) هم که در زمینه خدمت زیرساختی برای شبکه لایتنینگ فعال است ارائه نرم‌افزار سرج (Surge) را که به گردانندگان نودهای لایتنینگ در بهینه‌سازی عملیات کمک می‌کند، اعلام کرد.

صنعت استخراج بیت کاین در حال دگرگونی است

این کنفرانس برای فعالان حوزه استخراج بیت کاین هم حاوی خبرهای خوبی بود. صنعت ماینینگ BTC به سمت اسیک‌های با بازده بالاتر و تامین انرژی از منابع سبزتر حرکت می‌کند.

بلاک استریم، یکی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه‌های تکنالوژیک مرتبط با بیت‌کاین، در کنفرانس بیت‌کاین ۲۰۲۲ اعلام کرد که پروژه ساخت تاسیسات استخراج بیت کاین با تکیه کامل بر انرژی خورشیدی را با همکاری شرکت‌های بلاک و تسلا آغاز کرده است.

شرکت تولیدکننده اسیک کانِن (Canaan) هم از دستگاه استخراج جدید خود با نام «Avalon 1266» رونمایی کرد که با قدرت پردازش ۱۰۰ تراهش بر ثانیه، ۳۵ ژول بر ترا هش انرژی مصرف می‌کند. این اسیک جدید نسبت به مدل قبلی این شرکت با ۷٪ مصرف انرژی کمتر، ۱۱٪ توان محاسباتی بیشتر خواهد داشت.

جردن چن (Jordan Chen) مدیر عملیات شرکت سازنده اسیک مایکرو بی‌تی (MicroBT) هم جزییات ماینرهای جدید سری واتزماینر (Whatsminer) که مدل‌های M50s، M50 و M53 نام‌گذاری شده‌اند را ارائه کرد. ادعا شده است که مدل M53 واتزماینر توان پردازش ۲۲۶ تراهش بر ثانیه با مصرف انرژی ۲۹ ژول بر تراهش را خواهند داشت. این قدرت پردازش حدود ۲ برابر ماینر محبوب S19pro محصول شرکت انت ماینر است که با مصرف ۲۹.۵ ژول بر تراهش، حدود ۱۱۰ تراهش در ثانیه قدرت پردازش دارد.