شبکه تزوس چیست؛ همه چیز درباره Tezos و کاین XTZ

شبکه‌های مختلفی در حوزه بلاکچین مشغول به فعالیت هستند و هرکدام سعی دارند با ارائه خدمات جدید و رفع نواقص خود، به بهترین شبکه تبدیل شوند. تزوس (Tezos) یک شبکه بلاک چینی است که با نوآوری جدید خود، روشی غیر از هارد فورک را برای اصلاح و توسعه بلاکچین ارائه می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم شبکه تزوس چیست و به بررسی اهداف و ایده‌ها، نحوه کارکرد، نقشه راه، کاین XTZ، نحوه خرید و کیف پول مناسب آن بپردازیم. 

مقایسه DAG و بلاکچین؛ کدام گزینه بهتری است؟

وقتی حرف از ارزهای دیجیتل می‌شود، اولین فناوری زیرساختی که به ذهن می‌آید بلاکچین است. این در حالی است که طیف گسترده‌ای از دفاتر کل توزیع‌شده (DLT) مانند هش‌گراف، DAG و هولوچین وجود دارند که همانند بلاکچین کار ذخیره‌سازی داده‌ها را انجام می‌دهند. در این مقاله به مقایسه DAG و بلاکچین که از پرکاربردترین DLTها در دنیای رمزارزها هستند می‌پردازیم.

پلتفرم Rai Reflex چیست؟ آشنایی با رای رفلکس و توکن RAI

بازار فعلی کریپتو مملو از استیبل کاین‌های مختلف است. هر کدام از شرکت‌های سازنده استیبل کاین‌ها از مکانیسمی برای ثابت نگه داشتن قیمت توکن‌های خود استفاده می‌کنند. اکثر استیبل کاین‌ها از وثیقه‌های فیات برای ثبات قیمت و برابری قیمت توکن‌های خود در برابر دالر استفاده می‌کنند. پروتکل رای رفلکس با استفاده از یک مکانیسم جدید سعی می‌کند تا با روشی کاملا غیرمتمرکز و ایمن یک توکن با ثبات در برابر نوسانات قیمتی و بدون برابری (Non Pegged) با دالر را ارائه دهد. توکن RAI به گفته تیم‌ توسعه‌دهنده پروتکل رای رفلکس استیبل کاین این پروتکل محسوب می‌شود؛ اما این توکن بسیاری از ویژگی‌های استیبل کاین‌ها را دارا نیست. در این مقاله به بررسی کامل نحوه کارکرد پلتفرم Rai Reflex می‌پردازیم و سپس توکن RAI، کاربردهای آن و نحوه خرید، فروش و نگهداری آن را بررسی می‌کنیم.

آوالانچ چیست؟ معرفی کامل پلتفرم Avalanche و توکن کاربردی آن AVAX

آوالانچ یک پلتفرم متن باز برای راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز مالی و استقرار بلاک چین‌های سازمانی در یک اکوسیستم قابل همکاری و بسیار مقیاس پذیر است. توسعه دهندگانی که بر روی پلتفرم Avalanche کار می‌کنند، می‌توانند به راحتی برنامه‌های قدرتمند، قابل اعتماد و ایمن و شبکه‌های بلاک چین سفارشی را با مجموعه قوانین پیچیده ایجاد کنند و یا از زیرمجموعه‌های خصوصی یا عمومی موجود استفاده کنند. هدف پلتفرم آوالانچ به نوعی مبادله دارایی به صورت جهانی است که به هر کسی امکان می‌دهد هر نوع دارایی را راه اندازی یا معامله کند و آن را به صورت غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند و سایر فن آوری‌های پیشرفته کنترل کند.