3 دلیل برای جهش دوباره بیت کاین به ۶۰هزار دالر

با وجود نزولی‌بودن بازار، ادامه‌دارشدن مناقشات سیاسی و روند پرنوسان اخیر بیت کوین، همچنان احتمال جهش دوباره این ارز دیجیتل به ۶۰٬۰۰۰ دالر وجود دارد. تحلیلگران ۳ دلیل برای این اتفاق ارائه کرده‌اند که تصور می‌کنند باعث خواهند شد بازار ارزهای دیجیتل دوباره صعودی شود.

به گزارش کاین تلگراف، قیمت بیت کاین در ماه مارچ (حوت) به زیر ۳۸٬۰۰۰ دالر سقوط کرد و تمام قله‌هایی را که هفته گذشته با رسیدن به ۴۵٬۰۰۰ دالر فتح کرده بود، از دست داد.

قیمت نفت خام برنت با افزایش ۱۸ درصدی در اوایل روز گذشته تا تقریباً ۱۳۹ دالر به‌ازای هر بشکه رسید که بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸ است. به نظر می‌رسد فروش عمده در بازارهای ریسکی و سقوط قیمت‌ها عمدتاً به‌دلیل افزایش قیمت نفت خام است.

با این حال، وقتی که بیت کاین نتوانست ریسک نوسانات موجود در بازار را برای دارندگان خود کم کند، برخی از سرمایه‌گذاران به کاربرد آن به‌عنوان «ابزاری برای ذخیره ارزش» شک کردند. ضمن اینکه روز دوشنبه ضریب هم‌بستگی بیت کاین با شاخص نزدک کامپوزیت (Nasdaq Composite)، شاخص مربوط به ۴٬۰۰۰ سهام آمریکایی و غیرآمریکایی در بورس نزدک، به ۸۷ درصد رسید.

نمودار هفتگی قیمت بیت کاین/ دالر و هم‌بستگی آن با شاخص نزدک و طلا.

در مقابل، هم‌بستگی بیت کاین با طلا، رقیب اصلی آن، به منفی ۳۸ درصد رسیده که نشان‌دهنده عملکرد کاملاً متفاوت آنها در طول آشفتگی بازار است.

از سوی دیگر، با وجود تشدید درگیری‌های بین روسیه و اوکراین و احتمال افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا در ماه مارس (اسفند)، احتمال اینکه بیت کاین به روند نزولی خود ادامه دهد، زیاد است.

با این حال، برخی از شاخص‌های تکنیکال و درون‌زنجیره‌ای در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر حاکی از روند صعودی و بازگشت احتمالی قیمت به ۶۰٬۰۰۰ دالر در ماه‌های آینده هستند.

حمایت خط روند صعودی چندساله بیت کاین

اگر تاریخ تکرار شود، کاهش اخیر بیت کاین تا سطح حمایت خط روند صعودی چندساله خود، می‌تواند زمینه‌های لازم را برای بازگشت احتمالی تا مقاومت ۶۰٬۰۰۰ دالری فراهم کند.

نمودار هفتگی قیمت بیت کاین با مشخص‌کردن زمان بازارهای نزولی.

باید دقت کرد که خط روند متشکل از نقاط حمایتی بیت کاین و خط روند متشکل از نقاط مقاومت افقی آن یک الگوی مثلث صعودی ایجاد کرده‌ است. این وضعیت از دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۹۹) تاکنون در جریان بوده است. کف الگو به‌عنوان منطقه انباشت و سقف آن به‌عنوان منطقه فروش برای معامله‌گران عمل کرده است.

تعداد نهنگ‌های بیت کاین در حال افزایش است

از طرفی دیگر، داده‌های درون‌زنجیره‌ای کاین متریکس (CoinMetrics) نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاران ثروتمند، در حال خرید بیت کاین در همین سطوح قیمتی فعلی هستند.

به‌عنوان مثال، تعداد آدرس‌هایی که حداقل ۱,۰۰۰ واحد بیت کاین دارند (نهنگ‌ها)، بین ۲۷ تا ۲۸ فبروری(۸ تا ۹ دلو) به‌شدت رشد کرد و از ۲٬۱۷۷ به ۲,۲۶۶ عدد رسید.

تعداد آدرس‌های بیت کاین با موجودی حداقل ۱٬۰۰۰ واحد.

در همان بازه زمانی، قیمت بیت کاین از حدود ۳۸٬۰۰۰ دالر به تقریباً ۴۵٬۰۰۰ دالر صعود کرد. در تاریخ ۶ مارس (۱۵ حوت)، قیمت بیت کاین به زیر ۳۸٬۰۰۰ دالر سقوط کرد؛ اما فقط ۳ تن از این نهنگ‌ها بیت کاین خود را فروختند و از فهرست آدرس‌های با موجودی حداقل هزار واحد خارج شدند. این موضوع نشان می‌دهد افراد ثروتمند تصمیم گرفته‌اند برخلاف احساسات منفی که موقتاً در بازار وجود دارد، سرمایه خود را حفظ کنند.

جوهال مایلز (Johal Miles)، تحلیلگر و سرمایه‌گذار مستقل بازار، همچنین عنوان کرده است که وقتی قیمت در محدوده ۳۳٬۰۰۰ تا ۳۸٬۰۰۰ دالر قرار دارد، بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کاین‌های بیشتری انباشت می‌کنند. در نتیجه، شکستن حمایت این محدوده برای فروشندگان دشوار خواهد بود.

روند برداشت بیت کاین از صرافی‌ها ثابت باقی مانده است

داده‌های سانتیمنت (Santiment)، سرویس تحلیل ارزهای دیجیتال، نشان می‌دهد که از اوکتوبر۲۰۲۱ (عقرب) در ۸۱ درصد از مواقع خالص جریان هفتگی ورود و خروج بیت کاین از صرافی‌ها منفی بوده است. به‌عبارت دیگر، در این مدت حجم بیت کاین‌هایی که از صرافی‌ها خارج شده‌، بیشتر از حجم بیت کاین‌هایی است که وارد آنها شده‌اند. نزدیک‌شدن قیمت بیت کاین به کف شش‌ماهه خود هم چیزی را تغییر نداده است.

سانتیمنت در توییت ۷ مارچ (۱۶ حوت) خود با استناد به نمودار جریان ورود و خروج بیت کاین در صرافی‌ها (عکس زیر) نوشت:

جریان برداشت بیت کاین از صرافی‌ها در ۲۱ هفته از ۲۶ هفته گذشته، بیشتر از جریان ورود به حساب‌های موجود در صرافی‌ها بوده است.

جریان ورود و خروج بیت کاین در صرافی‌های ارز دیجیتل.

افزایش جریان خروجی بیت کاین صرافی‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به‌دنبال هولد (نگهداری) بیت کاین برای بلندمدت هستند. برعکس، افزایش جریان ورودی بیت کاین صرافی‌ها نشان‌ می‌دهد که سرمایه‌گذاران قصد دارند بیت کاین خود را با سایر دارایی‌های دیجیتال یا ارزهای فیات مبادله کنند.

نمودار موجودی بیت کاین صرافی‌ها.

طبق گزارش‌های سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant)، موجودی صرافی‌های ارز دیجیتال همچنان در حال کاهش است. موجودی بیت کاین صرافی‌ها اکنون به کمترین میزان خود از سپتامبر ۲۰۱۸ (میزان۹۷)، یعنی ۲.۴ میلیون بیت کاین رسیده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *