۱۰ شرکت شناخته‌شده با بزرگ‌ترین پورتفولیوهای بیت کاین

این روزها خرید بیت کاین توسط سرمایه‌گذاران سازمانی در حال افزایش است. اما چه اتفاقی افتاد تا این مسیر که در ابتدا مشتاقان زیادی نداشت ناگهان تغییر کرد؟ کدام شرکت‌ها پا در این مسیر گذاشتند و سهم آن‌ها از بازار ارز دیجیتل چه‌مقدار است؟ بیایید نگاهی به بزرگ‌ترین پورتفولیوهای بیت کاین و صاحبانشان بیندازیم.

آغاز راه برای شرکت‌هایی با بزرگ‌ترین پورتفولیوهای بیت کاین

در سال‌های گذشته تصور این‌ که شرکت‌های شناخته‌شده برای خزانه‌های خود بیت کاین خریداری کنند، تصوری خنده‌دار برای عموم بود. آن‌ها این رمزارز را بی‌ثبات‌تر و خاص‌تر از آن می‌دانستند که شرکت‌های بزرگ به آن توجه کنند.

 

در سال گذشته، و تحت تاثیرات همه‌گیری کووید-۱۹، این تابو به‌طور کامل شکسته است و سرمایه‌گذاران بزرگ متعددی بیت کاین خریده‌اند. دروازه‌های این سد در ابتدا توسط مایکرواستراتژی (MicroStrategy) که شرکت تولید نرم‌افزار است شکسته شد که در آگست و سپتامبر سال ۲۰۲۰ چیزی به ارزش ۴۲۵ میلیون دالر بیت کاین خرید. شرکت‌های دیگر نیز، از جمله اسکوئر که شرکت پرداخت آنلاین است و تسلا تولیدکننده موتر های الکتریکی، دنباله‌ این راه را رفتند.

ده شرکت با بیشترین ذخایر بیت کاین در سبد سرمایه

در این بخش نگاهی به ده شرکت معظمی که بیت کاین را به سبد دارایی‌های خود افزوده‌اند، می‌اندازیم:

۱. مایکرواستراتژی

مایکرو استراتژی، پلتفرم شناخته‌شده تحلیل کسب و کار، بیت کاین را به عنوان اصلی‌ترین فرم ذخیره ارزش خود انتخاب کرده است.

در طول سال ۲۰۲۱ این شرکت – که تولیدکننده نرم‌افزارهای موبایلی و سرویس‌های ابری است – به خرید بیت کاین خود ادامه داد. این شرکت هم‌اکنون ۱۰۵۰۸۵ عدد بیت کاین در اختیار دارد، که معادل ۳.۳ میلیارد دالر است. زمانی مایکل سیلور (Michael Saylor)‌ مدیر عامل شرکت اشاره کرده بود که در هر ثانیه ۱۰۰۰ بیت کاین خریداری می‌کرده است.

 

بر خلاف مدیران عامل دیگر که معمولا از به اشتراک‌گذاری سرمایه‌گذاری‌های شخصی خود پرهیز می‌کنند، سیلور به‌صورت عمومی اعلام کرده است که شخصا ۱۷۷۳۲ عدد بیت کاین دارد که در حال حاضر ارزشی معادل ۵۶۵ میلیون دالر دارد.

 

در اساس داده‌هایی از BitInfoCharts، این رقم سیلور را در بین ۱۰۰ دارنده برتر بیت کاین قرار می‌دهد، البته با این فرض که همه این دارایی را در یک آدرس نگهداری کند. این اتفاق جالبی برای این مدیر عامل است چرا که وی در سال ۲۰۱۳ گفته بود که دوره بیت کاین رو به پایان است.

۲. تسلا

این تولیدکننده موتر های الکتریکی به شرکت‌های صاحب بیت کاین پیوست. صورت‌های مالی این شرکت نشان می‌دهد که ۱.۵ میلیارد دالر در این رمزارز سرمایه‌گذاری کرده است و اکنون جزو شرکت‌هایی با بزرگ‌ترین پورتفولیوهای بیت کاین به‌حساب می‌آید. تسلا ۱۰ درصد دارایی بیت کاین خود را در بهار سال ۲۰۲۱ فروخت. طبق گفته ایلان ماسک، مدیر عامل این شرکت، این کار برای ثابت کردن قابلیت نقد کردن بیت کاین در مقابل پول نقد بوده است.

۴۲۹۰۲ بیت کاین تسلا در حال حاضر ۱.۳۷ میلیارد دالر ارزش دارد که با افت قیمت بیت کاین در سال ۲۰۲۱ می‌تواند منجر به زیان کاهش ارزش (Impairment Loss) برای این شرکت شود: چیزی بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون دالر.

 

طبق صورت‌های مالی، خریدن بیت کاین توسط این شرکت بازتابی از تمایل این شرکت به متنوع کردن نقدینگی و بازگشت سرمایه‌اش است. این اظهارنامه می‌گوید: «ممکن است ما بخواهیم بخشی از این نقدینگی را در دارایی‌های مختلفی از جمله دارایی‌های ديجيتل، شمش طلا، صندوق‌های تجاری طلا یا دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنیم.»

 

مانور بیت کاین این شرکت پس از ماه‌ها انتظار انجام شد، پس از آن‌ که مدیرعامل شرکت بحث بیت کاین را به توییتر برد. در اواخر سال ۲۰۲۰، سیلور از شرکت مایکرو استراتژی پیشنهاد داد که برنامه‌های سرمایه‌گذاری بیت کاین خود را با ماسک به اشتراک بگذارد، چرا که انتقال دارایی‌ها به بیت کاین برای سهام‌داران این شرکت یک لطف چند صد میلیون دالری خواهد بود.

 

۳. گلکسی دیجیتل هولدینگز (Galaxy Digital Holdings)

بزرگترین سازمان دارنده بیت کاین که مستقیما در صنعت رمزارز فعال است، بانک تجاری متمرکز بر رمزارز گلکسی دیجیتل هولدینگز (Galaxy Digital Holdings) است که بالغ از ۱۶۴۰۰ عدد بین کاین دارد. بر اساس گزارش سایت bitcointreasuries ارزش این دارایی چیزی بیش از ۵۲۲ میلیون دالر است.

 

این شرکت که در جنوری سال ۲۰۱۸ توسط مایکل نووگراتز (Michael Novogratz) تاسیس شد، با شرکت‌های رمزارز دیگری چون بلاک وان (Block.one) و بلاک فای (BlockFi) همکاری می‌کند. نووگراتز طرفدار پر و پا قرص بیت کاین است. وی در آپریل سال ۲۰۲۰  گفت که کمک‌های مالی که قرار است در مقابله با همه‌گیری کرونا ارائه شود، توجه‌ها را به رمزارزها سوق داده است. تا حدی که این را فرصت بیت کاین نامید و گفت که «پول که بر درختان نمی‌روید!»

 

با این حال، در همان سال نووگراتز توضیح داد که بی‌ثباتی رمزارز به این معناست که طلا سرمایه‌گذاری امن‌تری است. وی افزود: «حس من این است که بیت کاین بسیار بهتر از طلا عمل می‌کند، ولی به افراد پیشنهاد می‌کنم که میزان بیت کاین کمتری نسبت به طلا بخرند. فقط بخاطر بی‌ثباتی.»

 

۴. وویجر دیجیتل (Voyager Digital LTD)

شرکت تجارت رمزارز وویجر دیجیتل ۱۲۲۶۰ بیت کاین در اختیار دارد که بر اساس گزارش سایت bitcointreasuries حدود ۳۹۰ میلیون دالر ارز دارد. هدف. این شرکت ارائه سرویس‌های جامع تجارت دارایی‌های ديجيتل است. این شرکت در ماه می ۲۰۲۱ درآمد سه ماهه اول سال خود را ۶۰.۴ میلیون دالر گزارش کرد که ۱۶ برابر بیشتر از فصل قبلی بوده است. استیون ارلیچ (Steven Ehrlich) مدیر عامل این شرکت گفت: «ما شاهد افزایش تصاعدی پذیرش رمزارزها به عنوان یک دارایی قابل سرمایه‌گذاری بوده‌ایم.»

 

در گزارش مالی  سال ۲۰۲۱ که به نهادهای رگولاتوری کانادا ارائه شد، این شرکت لحنی حساب‌شده‌تر داشت و گفت: «افت چشمگیر قیمت بیت کاین می‌تواند تاثیر بدی بر نتیجه عملیات شرکت داشته باشد». این شرکت همچنین افت قیمت بیت کاین در ماه مارچ ۲۰۲۰ را به عدم قطعیت ناشی از شرایط همه‌گیری کرونا مرتبط دانست.

 

۵. اسکوئر (Square Inc)

همزمان با خرید بیت کاین توسط تسلا، سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دالری ماه اکتوبر شرکت اسکوئر هیزمی بر آتش خرید‌های سازمانی بیت کاین انداخت.

 

اسکوئر که جز شرکت‌هایی با بزرگ‌ترین سبد بیت کاین است از آن زمان تا به‌ حال، سرمایه‌گذاری خود در بیت کاین را ادامه داده است و اعلام کرده که ۱۷۰ میلیون دالر دیگر در فصل پایانی سال ۲۰۲۰ بیت کاین خریداری کرده است. البته این نکته خیلی جای تعجب ندارد چرا که مدیر عامل این شرکت جک دورسی (Jack Dorsey) علاقه‌مند پر و پا قرص بیت کاین است که حتی نود بیت کاین شخصی خود را راه‌اندازی کرده است.

در آن زمان این شرکت سرمایه‌گذاری‌اش را «بخشی از تعهد مستمر اسکوئر به بیت کاین» توصیف کرد و اشاره کرد: «شرکت برنامه دارد سرمایه‌گذاری خود را به‌صورت مداوم و متناسب با دیگر سرمایه‌گذاری‌های خود ادامه دهد.»

 

با ذخیره ۸۲۰۷ بیت کاین به ارزش ۲۵۵ میلیون دالر، اسکوئر برخورد خود با بیت کاین را تغییر نداده است. در ماه مارچ ۲۰۲۱، مدیر امور مالی شرکت آرمیتا آهویا (Armita Ahuja) اشاره کرد: «کاملا جا دارد که در هر ترازنامه بیت کاین وجود داشته باشد.» وی در یک مصاحبه با مجله فورچون (Fortune) بر تعهد شرکت به ذخایر رمزارز بصورت دراز مدت تاکید کرد.

 

در ماه می سال ۲۰۲۱ این شرکت استراتژی خرید بیت کاین خود را تقویت کرد، آن هم پس از مصاحبه‌ای از آهویا که گفته بود قصد خرید بیت کاین جدید ندارد. اسکوئر تلاش‌های بیشتری برای ساخت یک اکوسیستم بیت کاین داشته است و برای آموزش رمزارز طرحی ۵ میلیون دالری را اجرا کرده است که در وایت پیپر خود از تاثیرات طبیعت‌دوستانه بیت رمزارزها می‌گوید.

 

۶. دارایی‌های دیجیتل ماراتن (Marathon Digital Holdings)

این شرکت ماینینگ بیت کاین بی‌شک میزان زیادی بیت کاین دارد، با ۵۷۸۴ بیت کاین به ارزش ۱۸۴ میلیون دالری. این شرکت که قصد دارد «بزرگترین ماینر بیت کاین در آمریکای شمالی با کمترین مصرف انرژی باشد» قبل از تغییر مسیر به رمزارز، به‌عنوان یک شرکت حمایت از حقوق دارندگان کپی‌رایت شروع بکار کرده بود.

 

این شرکت سال خوبی داشته است و سال ۲۰۲۱ را با افزایش سرمایه ۲۰۰ میلیون دالری آغاز کرد و جنوری را به یک خرید ۱۵۰ میلیون دالری تمام کرد. در طول سال گذشته، قیمت سهام این شرکت بیش از ۳۰۰۰ درصد افزایش داشته است که بخشی از این افزایش قیمت به مدد ممنوعیت دولت چین بر استخراج بیت کاین و مشکلات به وجود آمده برای ماینرهای چینی بوده است.

 

ماراتن ديجيتل قصد دارد که بیش از ۱۰۳ هزار ماینر داشته باشد که روزانه ۵۰-۶۰ بیت کاین ماین کنند. تا ماه ژوئن ۲۰۲۱ این شرکت ماهانه ۲۶۵.۵ بیت کاین ماین کرده است، پس هنوز راه طولانی باقی مانده است. با توجه به خرید ۱۸ هزار تجهیزات ماینینگ ASIC در ماه جُون، و سفارش ۱۰۰۰ عدد دیگر، به‌نظر می‌رسد که ديجيتل ماراتن در مسیر درستی قرار دارد.

 

۷. کاین بیس گلوبل (Coinbase Global Inc)

احتمالا مشهورترین شرکت رمزارز در این فهرست بزرگ‌ترین پورتفولیوهای بیت کاین، صرافی کاین بیس است که در آپریل ۲۰۲۱ در فهرست نزدک قرار گرفت و شناخته شد.

 

این اتفاق نقطه عطفی برای صنعت رمزارز بود، البته که با کاهش ارزش سهام کاین بیس آن‌چنان هم مثبت نیست. تا جولای ۲۰۲۱ قیمت COIN به دو سوم قیمت زمان عرضه کاهش پیدا کرده بود.

 

قبل از فهرست‌شدنش در فبروری ۲۰۲۱، کاین بیس اعلام کرد که چیزی به ارزش ۲۳۰ میلیون دالری بیت کاین دارد. در جولای ۲۰۲۱ ارزش دارایی بیت کاین این شرکت به ۱۴۳ میلیون دالر کاهش یافت. (۴۴۹۲ بیت کاین)

۸. بیت کاین گروپ (Bitcoin Group SE)

این شرکت سرمایه‌گذاری واقع در آلمان ۳۹۴۲ بیت کاین به ارزش ۱۲۶ میلیون دالری دارد. سرمایه‌گذاری‌های این شرکت شامل صرافی رمزارزی به‌نام Bitcoin.de و بانک Futurum است که در اکتوبر سال ۲۰۲۰ با هم ادغام شدند و اولین بانک رمزارز آلمان را ساختند.

 

پس از این اتفاق پارلمان آلمان تصمیم گرفت اجازه نگهداری و فروش رمزارزها را به بانک‌ها بدهد. مارکو بودیوین (Marco Bodewein) مدیر اجرایی شرکت بیت کاین گروپ به «بازگشت سرمایه بالا و ویژگی‌های امنیتی» آن اشاره کرد که می‌تواند به بانک‌ها و سرمایه‌گذاران سازمانی کمک کند.

۹. شرکت هات ۸ ماینینگ (Hut 8 Mining Corp)

شرکت ماینینگ رمزارز کانادایی به‌نام هات ۸، حدود ۳۵۲۲ بیت کاین به ارزش ۱۲۲ میلیون دالری در اختیار دارد. این شرکت در ماه جُون  ۲۰۲۱ تحت عنوان توکن HUT به فهرست نزدک اضافه شد. اظهاریه شرکت نشان‌دهنده «تعهد شرکت به افزایش ارزش سهامداران با افزایش تعداد و ارزش دارایی‌های بیت کاین» است.

 

این شرکت همچنین اشاره کرد که از محل توافق نگهداری ذخیره‌ بیت کاین ماین‌ و نگه‌داری شده خودش در حساب‌های سودآور (Yield Account) بروکرهای معتبر رمزارز، درآمد فیات خواهد داشت.

 

در جُون سال ۲۰۲۱، شرکت هات ۸ هدف بلندپروازانه خود برای ماین کردن ۵۰۰۰ بیت کاین تا پایان سال را به اشتراک گذاشت. این شرکت ماشین‌آلات ماینینگ جدید خریداری کرده و تحریم چین هم مشکلات ماین کردن بیت کاین را کم کرده است. این شرکت معتقد است که شرایط سیاسی-جغرافیایی فعلی برای عملیات ماینینگ این شرکت در سال ۲۰۲۱ سودآور خواهد بود.

 

۱۰. رایت بلاک چین (Riot Blockchain Inc)

شرکت ماینینگ رمزارز دیگر، این یکی واقع در آمریکا که آخرین در فهرست ۱۰ تایی ماست، با دارایی نسبتا کمتر ۲۲۴۳ بیت کاین به ارزش ۷۱ میلیون دالری.

 

با کف ارزش ۲۰۰ میلیونی در سال ۲۰۲۰ و سقف ارزش ۶ میلیارد دالری در ۲۰۲۱، این شرکت که در فهرست نزدک آمده است به‌شدت در حال گسترش است. در آپریل ۲۰۲۱ حدود ۶۵۰ میلیون دالری برای تجهیزات یک گیگاواتی ماینینگ بیت کاین در راکدیل (Rockdale) تگزاس خرج کرد. این شرکت توضیح داد که این خرید یک اتفاق دگرگون‌کننده خواهد بود و این شرکت را به «بزرگ‌ترین شرکت ماینینگ شناخته‌شده آمریکای شمالی با توجه به ظرفیت کل تولید» تبدیل خواهد کرد.